کد خبر: 409320 A

سرپرست اداره کل تامین اجتماعی خراسان شمالی:

سرپرست اداره‌کل تامین‌اجتماعی‌خراسان شمالی جذب کارگران ساختمانی بدون رعایت واقعیت میدانی را یک معضل دانست و گفت: متاسفانه تعاریف غلط در مسیرهای قانونی دردسرساز شده و منابع سازمان تامین اجتماعی را دچار تزلزل و بی ثباتی کرده است.

سید احمد سیدی، سرپرست اداره کل تامین اجتماعی خراسان‌شمالی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این که سرمایه تامین اجتماعی حق الناس است، گفت: بر این اساس فقط کسانی می‌توانند از سرمایه اجتماعی و اقتصادی این سازمان بهره مند شوند که در شکل گیری منابع سازمان مشارکت پایدار با توجه به ضوابط و قوانین تامین اجتماعی داشته باشند.

وی در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات و معضلاتی که در رابطه با پیشی‌گرفتن هزینه های سازمان نسبت به منابع آن ایجاد شده را استفاده کردن افرادی که در شکل گیری منابع سازمان سهم زیادی ندارند عنوان کرد.

سیدی اظهار کرد: این درحالی است که متاسفانه کسانی از منابع سازمان تامین اجتماعی بهره برداری غیر واقعی می کنند که با طی کردن مسیرهای قانونی که قانونگذار برای آنها تعریف کرده است وارد می‌شوند.

وی افزود: دراین راه بخش زیادی از منابع سازمان بر اساس تبیین و تعاریف قوانینی است که درحوزه تصمیم گیری شکل گرفته و قوانین قانونمند برای آنها تعریف شده است؛ مانند بیمه کارگران ساختمانی.

سرپرست اداره کل تامین اجتماعی خراسان شمالی فلسفه شکل گیری سازمان تامین اجتماعی در تیرماه 54  را صندوق بیمه اجباری کارگران ساختمانی برشمرد که متاسفانه این تعریف از ابتدا مغفول ماند.

سیدی افزود: تا این که طی چند سال گذشته موضوع بیمه کارگران ساختمانی مطرح شد و لایحه آن توسط دولت وقت تهیه و مجلس نیز آن را تصویب کرد اما متاسفانه یک فرآیند ناقص داشت.

وی اظهار کرد: این فرآیند ناقص به این شکل بود که هرکس دارای کارت مهارت فنی از سازمان فنی و حرفه ای مشاغل در صنعت ساختمان داشته باشد، جذب کنند.

سیدی افزود: درحالی که جذب کارگران ساختمانی بدون رعایت واقعیت میدانی یک معضل است و در این راه بایستی کسانی در صنعت ساختمان جذب شوند که واقعا در این صنعت مهارت لازم را داشته باشند.  

وی اظهار کرد: در این زمینه متاسفانه تعاریف غلط در مسیرهای قانونی دردساز شده و منابع سازمان تامین اجتماعی را دچار تزلزل و بی ثباتی کرده است.

وی افزود: در این صنعت افرادی هستند که فقط با کارت مهارت فنی و بدون شرایط سنی (افراد بالای 80 سال) مراجعه می کنند و زمانی که سازمان آن‌ها را نپذیرد با اخذ رای از دیوان اداری وارد بدنه سازمان می شوند .

وی افزود: این درحالی است واقعیت این است که این افراد به علت سن بالا طی 2 و 3 سال آینده فوت می کنند و اینچنین افرادی با 2 سال بیمه پردازی 30 سال نسل آینده آنها مشمول خدمات سازمان می‌شوند.

سیدی اظهارکرد: اگر جلوی این قوانین گرفته نشود به طور حتم منابع سازمان دچار تزلزل خواهد شد.

سازمان تامین اجتماعی سرمایه فنی و حرفه ای مشکلات تامین اجتماعی خراسان شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر