کد خبر: 414864 A

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی خبرداد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: کارگاه آموزشی پایلوت مدیریت مشارکتی سالوک با حضور کارشناسان ملی سازمان حفاظت محیط زیست در شهرستان اسفراین برگزار شد.

به گزارش ایلنا، سید اصغر مطهری گفت: فاز اول طرح مدیریت مشارکتی مناطق محیط زیست در استان خراسان شمالی و در پارک ملی سالوک در حال برگزاری است و فاز دوم آن به زودی آغاز می شود.

وی افزود: در فاز اول کلاس آموزشی برای جوامع بومی محلی حاشیه پارک ملی سالوک و محیط بانان در جهت تعامل بیشتر برگزار شد و در فاز دوم مردم روستاهای هدف بعدی توسط تسهیل‌گران آموزش قرار خواهند گرفت.

وی اظهار داشت: در فاز اول که از سال 93آغاز شد اقداماتی مانند جلب اعتماد و مشارکت جوامع محلی روستاهای سارمران و چهاربید و عشایر منطقه، علامت گزاری مرز سالوک، تابلو گذاری انجام گرفت و در فاز دوم اهالی 3روستای کتلی ،توی و چهار برج و عشایر سارخانلر به همراه محیط بانان آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت.

مهندس مطهری خاطر نشان کرد: در کارگاه دو روزه فوق با حضور کارشناسان طرح مدیریت و طبیعت‌گردی دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق و استان‌های مدعو برگزار شد. مسائل  حقوقی مدیریت پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده از چهار جنبه مشارکتی، چالش، عدالت و گردشگری مطرح و تجربیات کارشناسان در این حوزه ها مورد بحث قرار گرفت.

وی در بیان اینکه پایلوت سالوک بعنوان پیشرو پایلوت کشوری ارتباط خوبی با جوامع محلی برقرار کرده افزود: برگزار جشنواره صنایع دستی و غذایی در روستای چهار برج که با استقبال بسیار خوب اهالی در حاشیه این کارگاه شده نشان دهنده تعامل خوب و مثبت بین اداره کل محیط زیست و جوامع بومی محلی است.

در پایان این کارگاه جشنواره رقص محلی، مسابقه آشپزی و نمایشگاه صنایع دستی اهالی روستای چهاربید برگزار شد.

لازم به ذکر است اقدامات اجرایی طرح مدیریت مناطق تا سال 98 در مجموعه پارک ملی و مناطق حفاظت شده سالوک ادامه خواهد داشت.

حفاظت محیط زیست خراسان شمالی سازمان حفاظت محیط زیست صنایع دستی محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر