کد خبر: 122784 A

توسط واحد دیابت مرکز بهداشت غرب اهواز؛

قدم ابتدایی برای درمان هر بیماری به ویژه بیماری دیابت که اکنون تبدیل به یک اپیدمی جهانی شده است، آموزش با کیفیت و اصولی است.

ایلنا: کار‌شناس دیابت مرکز شماره ۴ اهواز گفت: دیابت یا بیماری قند، یک اختلال متابولیک(سوخت و سازی) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم‌های مختلفی است. دیابت بیماریِ است مزمن و مادام العمر که درمان قطعی ندارد ولی با رعایت توصیه‌های بهداشتی و مصرف منظم دارو می‌توان بیماری را کنترل و از بروز عوارض آن جلوگیری نمود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، معصومه مسلمانی ادامه داد: واحد دیابت مرکز بهداشتی درمانی شماره ۴ همزمان با اجرای برنامه غربالگری دیابت در سال ۱۳۹۰ تاسیس و فعالیت خود را با هدف کنترل قند خون در بیماران دیابتی و آموزش بیماران، همچنین کاهش بروز و پیشگیری از عوارض بیماری دیابت آغاز به کار نمود.

مسلمانی گفت: این واحد در حال حاضر ۱۶۰۰ نفر را تحت پوشش قرار داده که می‌توان گفت یکی از فعال‌ترین واحد‌های مستقر در مرکز بهداشتی درمانی شماره ۴ است.

وی افزود: این واحد واقع در کوی سعدی، جمعیت غرب اهواز را پوشش می‌دهد و در حال حاضر به ارائه خدمات مراقبتی درمانی آموزشی و پیشگیری می‌پردازد. تمام این خدمات توسط پزشک دیابت، کار‌شناس دیابت و کار‌شناس تغذیه ارائه می‌شود.

این کار‌شناس دیابت گفت: قدم ابتدایی برای درمان هر بیماری به ویژه بیماری دیابت که اکنون تبدیل به یک اپیدمی جهانی شده است، آموزشِ با کیفیت و اصولی است. این واحد روزانه پذیرای بیش از ۲۰ بیمار دیابتی می‌باشد که به هرکدام از بیماران و همراهان آن‌ها خدمات آموزشی و مشاوره‌ای ارائه می‌گردد و پس از شناسایی افرادِ در معرض خطر، اقدام به غربالگری، اخذ نمونه خون و کنترل رایگان آزمایشات می‌کند.

وی افزود: درحال حاضر این واحد به ۱۹ مرکز بهداشتی درمانی و ۴۰ خانه بهداشت تحت پوشش مرکز بهداشت غرب خدمات رسانی کرده و تمامی اطلاعات به صورت الکترونیکی و کاملا انسجام یافته در رایانه ثبت می‌شود.

لازم به یادآوری است تمامی اطلاعات و داده‌ها قابل مدیریت، و پس از آنالیز نهایی به سطوح تصمیم گیری ارجاع داده می‌شود.

مسلمانی در پایان گفت: واحد دیابت مرکز بهداشتی درمانی شماره ۴ همچنین با بیمارستان‌های گلستان و امام خمینی(ره) در ارتباط می‌باشد و موارد ویژه از بیماران را به پزشکان متخصص این بیمارستان‌ها ارجاع می‌دهد و بیماران معرفی شده(ارجاعی) از طریق این مرکز از خدمات و تخفیفات ویژه‌ای برخوردار خواهند شد.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر