کد خبر: 332600 A

معصومی خبر داد:

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام‌خمینی(ره) اهواز گفت: اقدامات بیمارستان در زمینه دفع فاضلاب و امحای پسماندهای عفونی، مطابق استانداردهای زیست محیطی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، کامبیز معصومی اظهار کرد: مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز به‌منظور حفظ محیط‌زیست و پیشگیری از ایجاد آلودگی، اقدامات مؤثری را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به این اقدامات، افزود: برای دفع مناسب پساب بیمارستانی، این مرکز مجهز به سیستم دفع بهداشتی فاضلاب و دارای تصفیه‌خانه از نوع لجن فعال و هوادهی ممتد است. به این صورت که پمپ‌های هوادهی، فاضلاب را پیش از ورود به رودخانه، به‌صورت متد هوادهی می‌کنند و سپس فاضلاب از طریق حوض هوادهی وارد حوضچه ته‌نشینی می‌شود. پس از ته‌نشین شدن نیز مرحله کلرزنی سرریز فاضلاب آغاز می‌شود. 

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام‌خمینی(ره) اهواز عنوان کرد: بر اساس دستورالعمل‌های موجود، پساب تصفیه‌شده بیمارستان پیش از ورود به رودخانه، توسط شرکت‌های معتمد محیط‌زیست نمونه‌برداری و در ۱۱ پارامتر مشخص‌شده از سوی محیط‌زیست، آزمایش می‌شود. در بررسی نتایج این آزمایش با استانداردهای تعریف‌شده، درصورتی‌که نتایج با استانداردها مطابقت داشته باشند، مجوز ورود فاضلاب تصفیه‌شده به رودخانه داده خواهد شد.

معصومی وجود این‌گونه سیستم‌های دفع بهداشتی فاضلاب بیمارستانی را در همه مراکز درمانی بسیار ضروری دانست و گفت: خوشبختانه امسال همه آیتم‌های بررسی‌شده از پساب تصفیه‌شده بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز، مطابقت لازم را با استانداردهای ورود به رودخانه داشته است.

وی همچنین درباره سیستم امحای زباله گفت: اقداماتی که در زمینه امحای زباله‌های بیمارستانی در این مرکز انجام می‌شود کاملاً برنامه‌ریزی‌شده و براساس اصول بهداشتی است. براساس دستورالعمل‌های زیست‌محیطی، زباله‌های بیمارستانی به 4 نوع زباله‌های عفونی، غیر عفونی، شیمیایی _ دارویی و زباله‌های تیز و برنده تفکیک می‌شوند.

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: در همه‌ی بخش‌ها، زباله‌های عفونی در کیسه‌های پلاستیکی زرد، غیر عفونی در کیسه‌های مشکی، زباله‌های شیمیایی _ دارویی در کیسه‌های سفید و زباله‌های تیز و برنده در سفتی باکس جمع‌آوری و وارد مرحله نگه‌داری موقت پسماند بیمارستان می‌شوند. نگه‌داری موقت پسماند به‌گونه‌ای انجام می‌شود که برای هر نوع زباله جای مخصوص همان زباله تعیین شده است. زباله‌های عفونی و زباله‌های تیز و برنده نیز در این مرحله طبق دستورالعمل باید امحا و بی‌خطر سازیم.

معصومی افزود:  برای این منظور، مرکز مجهز به یک دستگاه بی خطرسازی زباله‌های بیمارستانی است. از آن جهت که سوزاندن زباله‌ها به‌شدت آلوده‌کننده هواست، سیستم‌های امحای زباله در این بیمارستان به‌صورت غیرسوز و تحت‌فشار بخار و حرارت کار می‌کنند.

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز درباره نحوه ارزیابی عملکرد مراکز درمانی در دفع بهداشتی فاضلاب و پسماند بیمارستانی اظهار کرد: مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) به‌طور ماهانه نتایج آزمایش‌های امحای زباله‌های بیمارستانی و تصفیه فاضلاب را به‌صورت اظهارنامه‌های بی خطرسازی به اداره محیط‌زیست و مرکز بهداشت گزارش می‌کند. این نتایج از سوی شرکت‌های معتمد محیط‌زیست به بیمارستان ارائه می‌شوند.

بیمارستان امام خمینی اهواز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر