کد خبر: 477753 A

امروز و در شادگان برگزار شد؛

وزیرکشور در نشست هم اندیشی ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی خوزستان در شادگان گفت:نامگذاری پیاپی شعار سال ها از سوی مقام رهبری در خصوص لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی نشان از اهمیت تامین معیشیت و اقتصاد مردم و ضرورت رضایت مندی و اشتغال است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست هم اندیشی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خوزستان که امروز پنجشنبه 24 فروردین در شادگان برگزار شد، گفت: نامگذاری پیاپی شعار سال ها از سوی مقام رهبری در خصوص لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی، نشان از اهمیت تامین معیشت و اقتصاد مردم و ضرورت رضایت مندی و اشتغال است. 

رحمانی فضلی افزود: مدل اقتصاد مقاومتی، مدل علمی و کارشناسانه است. اگر مردم به این نتیجه برسند که نظام قادر نیست مشکل بیکاری را حل کند، موجب نارضایتی و سپس موجب فاصله میان مردم و دولت می شود. 

وی به موضوع عدم توازن و تعادل اقتصادی اشاره کرد و گفت: مجموعه ای از ثروت و سرمایه در کلان شهرها و ضعف اقتصادی را در مناطق مرزی را می بینید، اقتصاد مقاومتی موجب تعادل و توازن در کشور می شود.

وزیر کشور وجود آسیب های اجتماعی را معلول حاشیه نشینی و فقر دانست و گفت: نباید به بحث اقتصاد مقاومتی ساده انگارانه نگاه کرد، باید اجرای سیاست های کلی تعیین شده از سوی رهبری  در اجرای اقتصاد مقاومتی در اولویت قرار گیرد. مردم را باید در اقتصاد مقاومتی به شکل واقعی مشارکت داد. مردم باید در حوزه های مدیریت مصرف؛ فناوری؛ سرمایه؛ تولید و مدیریت در اقتصاد مقاومتی  مشارکت داده شوند. 

رحمانی فضلی گفت: طبق نظر رهبری، اقتصاد مقاومتی باید درون زا و برون زا باشد. باید از همه ظرفیت های دنیا و بازار صادرات استفاده کنیم. واردات باید کنترل شود. 

وزیر کشور گفت: آثار اجرای اقتصادی مقاومتی باید در طبقات مختلف مردم دیده شود و معیشت آنها را ارتقا دهد و به استانداردهای زندگی نزدیک کند. اقتصاد مقاومتی باید در لبه علم و فناوری حرکت کند تا در ارتقای کیفیت اقتصادی عقب نمانیم و زنجیره تولید را تکمیل کنیم.

وی افزود: دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته گام های مهمی در اجرای اقتصاد مقاومتی برداشته است و تورم ۵۱ درصدی را به تورم تک رقمی رسانده است و ثبات اقتصادی را حاکم کرده است.

وزیر کشور به نوسانات ارز و طلا در سه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید تولید نفت دوبرابر و افزایش صادرات نفتی رشد فزاینده ای داشته است.

رحمانی فضلی افزود: قرارگاه اقتصاد مقاومتی در دولت تدبیر و امید تشکیل شده است و ۱۳۸ موضوع در اختیار از این قراگاه به استانداران تفویض شده است.

وزیر کشور تصریح کرد: حلقه های متصل بهم اقتصاد مقاومتی استان های کشور است. دیگر نمیتوان با اتکا به درآمد نفت کشور را اداره کرد و استان ها باید با استفاده از شرایط جدید در حوزه اقتصاد، برنامه های مدون را طراحی و اجرا کنند. مدیران به گروهای مشاوره قوی نیاز دارند و این حسن محسوب می شود. مدیر توانا مدیری است که از تجربیات دیگران استفاده می کند.

رحمانی فضلی افزود: در بسیاری از استان ها مانند تبریز و کرمان دفترچه های پروژه های اقتصادیشان آماده شده و مجوز آن را هم گرفتند. اینجا هم باید همین اتفاق رخ دهد.  به مردم می گویید سرمایه گذاری کنند ولی آنان نمی دانند چه کنند؟ ما به عنوان دولت باید پیشرو باشیم. مشارکت اقتصادی و سرمایه گذاری بخش خصوصی باید متناسب با ظرفیت های هر استان و شهری تدوین  شود. روند صدور مجوزهای لازم جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی باید با ایجاد پنجره واحد، تسهیل شود.

 نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: علیرغم وجود منابع و ثروت خدادادی در این شهرستان؛ اما شاهد افزایش مهاجرت نخبگان و افراد توانمند از شهرستان شادگان هستیم.

 

 

سفر وزیر کشور به خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر