کد خبر: 537759 A

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: عملیات توپکرانی خط لوله 42 اینچ انتقال گاز آغار دالان با تلاش متخصصان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران انجام شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، هوشنگ صیدالی در تشریح این اقدام اظهار کرد: عملیات توپکرانی خط لوله 42 اینچ انتقال گاز آغار دالان، حد فاصل ایستگاه های 3000 تا 1200 به طول 75 کیلومتر، همزمان با عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه گازی فراشبند از نوزدهم مرداد ماه سال جاری از ایستگاه"کلمه" آغاز شد.

 صیدالی با بیان اینکه برای رفع موانع احتمالی خط "42 آغار دالان حد فاصل ایستگاههای 3000 تا 1200 از سال قبل در برنامه شرکت گچساران و ستاد مناطق نفت خیز جنوب قرار گرفت تصریح کرد: پس از بستن پالایشگاه گازی فراشبند و خط"42 همزمان با شروع عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه، نصب و راه اندازی سیستم توپک ران و توپک گیر ایستگاه کلمه از مردادماه عملا به صورت اجرایی در آمد.

مدیرعامل نفت و گاز گچساران به ویژگی این خط اشاره کرد و گفت: با توجه به حساسیت و نیاز به دقت بالای کار، دستورالعمل شیوه توپکرانی و رفع مانع چندین بار با همکاری مجموعه ستاد مناطق نفت خیز جنوب و شرکت گچساران بازنگری و اصلاح گردید و سرانجام مقرر شد با استفاده از توپک ردیاب "42 پیمانکار توپکران طرف قرارداد مدیریت مهندسی و ساختمان ستاد با کمک دو عدد توپک و بسته آبی و استفاده از کمپرسور هوا از ایستگاه 1200 رانده شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این خط لوله پیش از این دو عملیات ناموفق توپک رانی داشت، احتمال وجود مانع در آن پیش بینی شده بود که این عملیات به صورت  برعکس انجام و پس از اطمینان از عدم وجود مانع، برای انجام توپکرانی هوشمند آماده گردید.

وی اذعان کرد: اجرای کار به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بود که همزمان با اتمام تعمیرات اساسی پالایشگاه گازی فراشبند، این خط لوله نیز در روزهای گذشته و بدون تاخیر، در مدار عملیات قرار گرفت.

مدیرعامل نفت گچساران با اشاره به اینکه تمام کارهای صورت گرفته رفع موانع در همان مدت زمان توقف درخواستی شرکت زاگرس جنوبی انجام و نیاز به تمدید زمان توقف نبوده است، اظهار داشت: در پایان از همکاری، همدلی و تلاش های همه گروههایی که در انجام این کار بزرگ شامل مجموعه مدیریت ستاد مناطق نفت خیز جنوب  و شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران و همچنین شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی همکاری خوبی داشته اند تقدیر و تشکر می‌شود.

 

شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر