کد خبر: 104597 A

علی لاریجانی در تودیع و معارفه رئیس دیوان محاسبات کشور:

متأسفانه دولت قبلی برخی از مباحثقانون را غیرقانونی دانسته و با عملکردی عامدانه رویه دیگری را در پیش می‌گرفتند / دولت پیشین به خوبی موضوع هدفمندی یارانه‌ها را اجرایی نکرد و دیوان محاسبات در ‌‌نهایت وارد شده و به عنوان مرجعی برای بحثبه شمار رفت.

ایلنا: علی لاریجانی(رئیس مجلس شورای اسلامی) در مراسم تودیع و معارفه رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: این‌گونه جلسات که هرازگاهی تشکیل می‌شود برای تقدیر از فردی که خدمت کرده و خیرمقدم به فرد دیگری که وارد می‌شود، است اما می‌تواند فرصتی هم برای ارزیابی کار دستگاه باشد.
وی افزود: اگر به خاطر داشته باشیم حدود ۵ یا ۶ سال گذشته که آقای رحمانی را برای مکان معرفی کردم نکاتی را به ایشان یادآور شدیم. در‌آن زمان من به ایشان گفتم که دیوان محاسبات یکی از مراکز رسمی برای رسیدگی به حساب‌های دولتی است و یک مرجع برای اینکه همگی فعالان دولت به آن تمکین کنند؛ است.
لاریجانی خاطرنشان کرد: بنای دیوان محاسبات نباید دیوان مچ‌گیری باشد بلکه باید بنایی برای ساماندهی به مسائل باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از کارهایی که دیوان محاسبات کشور انجام می‌دهد تفریق بودجه است که در سالهای پیش از ریاست رحمانی فضلی با تأخیر به مجلس ارائه می‌شد و بعضا در آن‌ها نقایصی مشاهده می‌شد و ما خواستیم تا این ملاحظات مدنظر قرار گرفته و توصیه کردیم که کار به روز شود که این کار خوشبختانه محقق شد.
وی یادآور شد: من از آقای رحمانی فضلی تشکر می‌کنم و اگر گاهی مطلبی پیرامون دیوان محاسبات ارائه نمی‌شود براین اساس نیست که گزارشی اعلام نشده است.
به گفته لاریجانی، دیوان محاسبات در طی دوران ریاست رحمانی فضلی گزارش‌هایی ارائه داد که نشان داد عملکرد این سازمان تا چه حد دقیق است. این کار به ثمر رسید و من امیدوارم که کمیسیون بودجه و سایر کمیسیون‌ها در این حوزه نقش خود را تکمیل کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی به مورد دیگری که در دوران ابتدای ریاست رحمانی فضلی کارساز شده بود، اشاره کرد و گفت: همچنین از ایشان خواستم تا گزارش‌های موردی را با سرعت بیشتری پیگیر شده و به نتیجه برسانند تا بتوان از این طریق از تخلفات جلوگیری کرد و این کار دوم وارد مهم و اساسی محقق شد که نمونه بارز آن را می‌توان درباره هدفمندسازی یارانه‌ها اشاره کرد که دولت پیشین به خوبی این موضوع را اجرایی نکرد و دیوان محاسبات در ‌‌نهایت وارد شده و به عنوان مرجعی برای بحثبه شمار رفت.
لاریجانی تأکید کرد: دیوان محاسبات با گزارش‌هایی که ارائه کرد خود را به عنوان یک مرجع رسمی و شناخته شده مطرح کرد و در اینجا از آقای رحیمی می‌خواهم تا این فعل را ادامه دهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: لازم است دیوان محاسبات به ادامه برخی از اطلاع رسانی‌ها بپردازد چراکه این کار در دوره قبل نیز یک عملکرد موثر به شمار رفت.
وی ادامه داد: بخش دیگری که از آقای رحمانی فضلی خواستار شدیم این بود که به مدیران آموزش دهند تا تخلف صورت نگیرد چرا که بسیاری از آن‌ها ناشی از ندانستن قوانین مرتکب تخلفاتی غیرعامدانه می‌شدند.
لاریجانی افزود: در این زمینه شاهد بودیم که طرح‌هایی ارائه شد و در راستای آن آموزش‌هایی مهیا شد و حتی طرحی برای احداثیک مرکز برای آموزش مدیران مالی تبیین شد تا افرادی که در حوزه‌های مختلف مسئولیت دارند با اطلاعات و آگاهی از قوانین تخلفات خود را دیگر مرتکب نشوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهاراتش از رئیس جدید دیوان محاسبات خواستار شد تا این مرکز آموزشی را هرچه سریع‌تر راه اندازی کرده و به این امر مهم بپردازند.
لاریجانی همچنین به طرح سنا اشاره کرد و گفت: این طرح از اقدامات بسیار تأثیرگذار دوره ریاست آقای رحمانی فضلی به شمار می‌رود تا از این طریق بتوان کنترل‌های دقیقی روی حساب‌های مدیران و سیستم‌های دولتی داشته باشیم که افزون بر جلوگیری از تخلفات رسیدگی به حساب‌ها هم دقیق شود و از دولت جدید می‌خواهم به این نرم افزار هرچه سریع‌تر تهیه شود.
وی در ادامه با ابراز امیدواری از به پایان رسیدن هرچه سریع‌تر طرح سنا خاطرنشان کرد: با این طرح از ضررهایی که ممکن است به کشور وارد شود جلوگیری می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی به اظهاراتی که بعضا در دولت قبلی مطرح می‌شد اشاره کرد و گفت: گاهی اوقات دیدیم که وزیر و یا رئیس دولت پیشین زمانی که یک قانون تصویب شده وبه تأیید شورای نگهبان هم می‌رسید با این ادعا که این قانون با قانون اساسی مغایرت دارد از اجرای آن صرف نظر می‌کرد و لایحه پیشنهادی خود را اجرایی می‌کرد اما پایه اجرای قانون عدالت است و ما در تمام مکاتب زمانی که از قانون حرف می‌زنیم یکی از ارکان آن را عدالت می‌دانیم و متأسفانه دولت قبلی برخی از مباحثقانون را غیرقانونی دانسته و با عملکردی عامدانه رویه دیگری را در پیش می‌گرفتند.
لاریجانی افزود: لازم است این موارد پیگیری شود که برخی از آن‌ها را در دوران ریاست آقای رحمانی فضلی شاهد بودیم که با شجاعت ایشان و همچنین دادستانی آقای رحیمی به موارد مهمی رسیدگی می‌شد تا قانون زیرپا گذاشته نشود.
رئیس قوه مقننه با تأکید براینکه بنای دیوان محاسبات برپایه راهنمایی باشد، گفت: بنای دیوان نباید بر پایه مچ‌گیری باشد اما اگر تخلفی عامدانه صورت گرفت رئیس دیوان نباید از آن بگذرد چراکه با چشم پوشی از یک تخلف از اجرای عدالت خودداری کرده است و همچنین فرد متخلف را تشویق به تکرار عمل خود می‌کند.
وی یادآور شد: در برخی از گزارش‌هایی که دیوان محاسبات به مجلس ارائه می‌کرد شاهد بودیم که بررسی بسیار حرفه‌ای صورت گرفته و علی‌رغم سروصداهای سیاسی که برای آن بلند می‌شد و تهمت‌هایی که به این دیوان می‌زدند این دیوان موفق شد تا کار خود را به دور از حاشیه انجام دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازم است تأکید کنم تهمت‌هایی که به دیوان محاسبات وارد می‌شد کار نادرستی بود و نباید از این پس تکرار شود و امیدواریم دولت جدید با شعار خوبی که روی کار آمدند این سب کار خود را تغییر داده و مبنای کار را در سایه اجرای قانون قرار دهد.
لاریجانی با اشاره به اصلاحیه‌ای که دولت جدید برای لایحه بودجه آورده است، گفت: خوشحالم که دولت آقای روحانی اصلاحیه‌ای برای رفع نواقص قانون بودجه ارائه کرده‌اند و این تصور را داشتند که قانون بودجه نیاز به اصلاح دارد و باید بگویم که گام درستی برداشته‌ام.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر رئیس جمهور لایحه‌ای را خلاف قانون اساسی دانست می‌تواند آن را مطابق موارد مورد نظر به شورای نگهبان اعلام کند و نظر آن را جویا شود اما نباید آن را مطابق میل خود اجرا کند چراکه این کار اشتباهی است و این رویکرد رویکرد باطلی است و امیدواریم دولت جدید نظامات را بر پایه قانون قرار دهد.
وی با ابراز امیدواری از اینکه فعالان دیوان محاسبات با دقت سهم خود را در مبارزه با تخلفات ایفا می‌کنند، گفت: آقای رحمانی فضلی نقش خود را بخوبی ایفا کرد و امیدواریم با ذهن خلاقی که دارند در وزارت کشور با همین روحیه وارد شوند و علاوه برآن به آقای رحیمی مشورت دهند.
لاریجانی در پایان افزود: آقای رحیمی هم از قضات باسابقه دستگاه قضایی هستند و در مدتی که توفیق همکاری با ایشان را در مجلس داشتیم نشان دادند که شجاعت و جدیت لازم را دارند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر