کد خبر: 105928 A

رییس‌جمهور در مصاحبه با ان. بی. سی:

حسن روحانی در گفت‌وگو با شبکه ان. ‌بی. ‌سی آمریکا گفت: لحن نامه دریافتی از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، مثبت و سازنده بوده است / دیدار با اوباما در دستور کار سفر من نیست اما هرچیزی در دنیای سیاست امکان‌پذیر است البته بسته به شرایطی که بوجود می‌آید.

ایلنا: شبکه ان. ‌بی. ‌سی آمریکا به نقل از حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که ایران به دنبال سلاح اتمی نیست و وی اختیار تام دارد تا درباره پرونده هسته‌ای تهران با غرب به توافق برسد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در گفت‌وگو با شبکه ان. ‌بی. ‌سی آمریکا همچنین گفت که لحن نامه دریافتی از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، مثبت و سازنده بوده است.

وی درباره نامه همتای آمریکایی‌اش گفت: بعد از انتخابات ریاست جمهوری و شروع به کار رسمی‌ام، آقای اوباما نامه‌ای خطاب به من نوشتند و تبریک گفتند و برخی مسائل را مطرح کردند. من هم به آن نامه پاسخ دادم و مواضع جمهوری اسلامی ایران را نسبت به برخی مواردی که ایشان مطرح کرده بودند و برخی موارد دیگر، مطرح کردم.

وی افزود: این می‌تواند قدم‌های بسیار کوچکی برای آینده ای مهم باشد. من معتقدم رهبران در همه کشورها باید به فکر منافع ملی باشند و نباید تحت تاثیر گروه‌های افراطی فشار قرار گیرند. امیدوارم شاهد چنین جو و صحنه‌ای در آینده باشیم.

نامه‌نگاری رؤسای جمهوری ایران و آمریکا، مذاکرات هسته‌ای، برنامه سفر رییس‌جمهور به نیویورک، سرنوشت سوریه و دورنمای روابط ایران و آمریکا از اصلی‌ترین محورهای مصاحبه شبکه ان بی سی با حسن روحانی بود.

روحانی در پاسخ به یکی از سوالات خبرنگار آمریکایی مبنی بر دیدار احتمالی او با باراک اوباما در نیویورک گفت: دیدار با اوباما در دستور کار سفر من نیست اما هرچیزی در دنیای سیاست امکان پذیر است البته بسته به شرایطی که بوجود می‌آید.

رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر به نیویورک نیز گفت: ‌ ما می‌خواهیم مواضع‌مان را در مجمع عمومی سازمان ملل، راجع به سیاست خارجی، مسائل بین‌المللی و از جمله مسائل هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای به صراحت بیان کنیم. انتظار ما این است که دنیا صدای ما را بخوبی بشنود.

روحانی با تاکید بر انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران ادامه داد: ‌ صدای من در واقع تکرار صدای ملت ایران است. ملت ایران در این انتخابات مسیر اعتدال و میانه روی را برگزید و اعتدال و میانه روی در سیاست خارجی به معنای تعامل سازنده با کشورهای جهان است.

قرار است این مصاحبه اواخر چهارشنبه به وقت شرق آمریکا از شبکه ان. ‌بی. ‌سی پخش شود.

مشروح این گفت‌وگو جمعه شب از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر