کد خبر: 109550 A

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

همه ما باید کمک کنیم که اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی صورت بگیرد / امروز روحیه بسیجی را در شکل دیگر و در کار و تولید نیاز داریم / اگر امروز در کمال آرامش دولتی جابجا می‏شود و تغییری ایجاد می‏‌شود، این امنیتی است که رهبری و فرهنگ مقاومت و روحیه بسیجی به صندوق ها داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هفته دفاع مقدس، یادآور کارآمدی نظریه ولایت فقیه است. این هفته باید به یادمان بیاورد که چگونه نوعی از مدیریت، در مقابل صدام - با آن ادعا که هیچ مدیریت جنگی و مدیریت اقتصادی در ایران وجودندارد و همه چیز فروریخته و می‏تواند با چند شلیک به تهران بیاید - ایستاد. این نوع از مدیریت، مدیریت دینی است و این کارآمدی مدیریت مبتنی بر ولایت فقیه بود.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی که در آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس و شهدای کارگر سخن می‌گفت، افزود: پیام دیگر این هفته، کارآمدی دین و مدیریت دینی است. کارآمدی مدیریت اتکا برخداوند است. ربیعی گفت: متاسفانه مفاهیم ارزشمندی هم چون توکل بر خداوند، در سالهایی به فراموشی سپرده شد که باید سعی کنیم آن را احیا و خودمان را به خدا بسپاریم و به خداوند اعتماد کنیم. این هفته هفته ای است که باید یادمان بیاید به خدا باید اطمینان کرد و هیچ دری به جز در خداوند را نرنیم که خمینی کبیر(ره) چنین کرد که جا دارد سلام بفرستیم بر شهداء، برایثارگران، بر همه مجاهدت‏ها و مجاهد بزرگ، خمینی کبیر(ره).

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه این پاسداشتها و کنار یکدیگر جمع شدنها نباید یک مراسم صوری و یک نمایش باشد، گفت: متاسفانه همه ما مقصریم. هنر زیادی به خرج ندادیم تا این هفته را به نسل‏های جدید معرفی کنیم و به یاد نسل ها بیاوریم که فلسفه هفته دفاع مقدس چه بود؟

وی افزود: گاهی مقطعی از تاریخ یک ملت بر کل تاریخ آن ملت سایه می‏اندازد. سالهایی بر ملت‏ها می گذرد که سایه این سالها هم چنان بر سر تاریخ آن ملت و کشور وجود دارد. باید ضمن تقدیر از این پاسداشت‏ها به آن مفهوم و محتوا بدهیم. نباید بگذاریم نسل‏های آینده بخشی از تاریخ ما را فراموش کنند. بهمن ۵۷ و شهریور ۵۹ بخشهایی از این تاریخ هستند.

به گفته ربیعی، ایستادگی در برابر ظلم و تجاوز روحی است که ما باید به نسل های جدید برای همیشه انتقال بدهیم. نسل‏ها باید بدانند یک ایرانی مهربان و عزیز که برای همه احترام می گذارد، در موقع لزوم در مقابل حرف ظلم مقاومت می‏کند و جانش را در طبق اخلاص می گذارد. این را ما باید همواره در گوش نسل های ایرانی بخوانیم.

ربیعی ادامه‏داد: ایرانی مهربان، یعنی ایرانی‏ای که سر به زیر انداخته و در جامعه کار و تلاش و کوشش می‏کند و با همه عالم مهربان است، اما در مقابل یک ظلم در دنیا اشک به چشمش می‏آید و وقتی به کشورش تجاوز می‏شود قهرمانانه می‏ایستد. باید این روحیه را در گوش کودکانمان و نسل های آتی بخوانیم و تکرار کنیم.

عضو شورای فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهداء در دوران دفاه مقدس، تاکید کرد: این هفته یادآور فداکاری نیز هست. هنوز قابل تحلیل نیست که چگونه نه یک نسل، بلکه چندین نسل از پیر و نوجوان در کنار هم، جانفشانی کردند. معمولاً در تحولات اجتماعی، یک نسل نسل محوری میشود. اما در جنگ تحمیلی حرکتی را دیدیم که از پیرمرد ۸۰ ساله و پیرزن ۹۰ ساله‏ای که تخم مرغ خود را به عنوان تنها دارایی‏اش به جبهه می فرستاد تا نوجوانی که شناسنامه اش را دستکاری می‏کرد تا به جبهه اعزام شود شامل میشد.

به گفته ربیعی: این اتفاق در هیچ نظریه جامعه شناسی و هیچ نگاه روانشناسی و در هیچ کشوری قابل تحلیل نیست. در همه کشورها حضور در جبهه ها و نبردها هست، اما اینکه هیچ اجباری در آن نباشد و افراد داوطلبانه بیایند و به این تعداد همبستگی و حضور داشته باشند را شما در هیچ کجا نمی بینید و با هیچ نظریه‏ای نیز قابل تحلیل نیست. در جبهه‏ها صرفا یک تیپولوژی اجتماعی نبود. فقط یک مدل تیپ و قیافه نبود. دانشجو، کارگر، زن، مرد، مهندس و کشاورز همه کنار هم قرارگرفته بودند.

این عضو کابینه ادامه ‏داد: پیام دیگر هفته دفاع مقدس که باید به نسل های آینده منتقل کنیم انسجام ملی است. همه ادیان و همه مذاهب در انقلاب و جنگ شهید دادند. شهید مسیحی، شهید مذاهب و قومیت‏های مختلف همه را در کنار یکدیگر داشتیم که اگر بخواهم آنها را برشمرم و یادهایی که در این هفته باید گرامی بداریم بسیارطولانی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با نقل خاطره‏ای از روز آغاز جنگ تحمیلی گفت: یادم آمد که روزی که جنگ آغازشد از کارخانه محل کار خود در کیلومتر هفت جاده کرج بیرون آمده بودم و به سمت وزارت کار حرکت می کردم. در آن زمان بنده نماینده کارگران درهیات عالی حل اختلاف بودم و برای حضور در جلسه هیئت حل اختلاف در حرکت بودم که صدای بمب آمد و متوجه شدیم عراق حمله کرده است.

ربیعی اجتماع بسیج کارگری و حضور خود در آن به مناسبت هفته دفاع مقدس را حامل پیام دیگری نیز دانست و افزود: نقش جریان کارگری فقط در انقلاب و جنگ تحمیلی نیست. من حداقل در عمر خودم از نوجوانی با جریان کارگری عجین بوده‏ام. از اعتصاباتی که در جاده مخصوص کرج به راه افتاد تا بلافاصله پس از پیروزی انقلاب و مقابله با اعتصاب‏هایی که عده‏ای می خواستند راه بیندازند. جریان هوشمند کارگری، در آن زمان هم اعتصاب راه انداخت و هم ظرف سه روز که انقلاب به پیروزی رسیده بود کارخانه ها را راه انداخت.

نمیتوان در هفته دفاع مقدس از شهدای ترورهای کور و کثیف منافقین یادنکرد

وی افزود: نسل امروز به یاد ندارد که آن روزها چه موج عظیمی برای به تعطیلی کشاندن کارخانه‏ها به راه افتاده‏بود و جریان هوشمند کارگری چگونه مقاومت کرد. من نمی توانم یاد نکنم از شهدای ترور کارگری به دست منافقین مزدور. یاد شهید صفدری که در ماه رمضان و به بهانه دادن نذری در خانه اش را زدند و خودش و زن و بچه‏اش را زنده زنده سوزاندند. یا شهیدی که در میدان خراسان تهران کارگر یخ فروشی بود و چون عکس امام(ره) را نصب کرده‏بود ترور شد.

وی تاکیدکرد: جریان کارگری در عرصه امنیت، پیش از جنگ شهیدان زیادی داده که یاد آنها را امروز گرامی می داریم. یاد مهرداد روانمهر، یاد صفدری‏ها و بسیاری که بردن اسمشان زمان زیادی می‏خواهد. یاد شهدای ترورهای کور و کثیفی که منافقین انجام دادند و سایه این ترورها سالها برکشور ما باقی ماند.

امروز باید کار را به عنوان یک ارزش در محیط های کاری مطرح کنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود، با مقایسه شرایط دوران دفاع مقدس و امروز گفت: من به یاد دارم که در زمان جنگ چند سال شورای عالی کار برای کارگرها هیچ حقوقی را اضافه نکرد و در عین حال تولید کماکان با همه فشارها و کمبودها صورت می‏گرفت. ما امروز وظیفه‏ای داریم و وظیفه ما این است که کار را به عنوان یک ارزش در محیط های کاری خودمان مطرح کنیم.

دولت با پشتوانه رای مردم و با تدبیر خود، جریان تولید را به داخل کشور بازمیگرداند

ربیعی تاکیدکرد: بسیجیان باید امروز فرهنگ کار را در محیط کاری خودشان ترویج کنند. فرهنگ کار و بهره وری‏ای که شایسته ملت ما است این نیست. همه ما باید کمک کنیم که اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی صورت بگیرد. امروز خوشبختانه دولت تدبیر و امید با پشتوانه رایی که مردم به آن داده است و با تدبیر خود، در صدد بالا بردن ظرفیت‏ صنایع و بازگرداندن جریان کار و تولید به حوزه داخلی و نیروی کار ایرانی است.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اقتصاد مقاومتی با سیاست واردات‏های میلیارد دلاری که انجام شد شکل نمی‏گرفت و این روند جریانی برعلیه اقتصاد مقاومتی بود.

امروز روحیه بسیجی را در شکل دیگر و در کار و تولید نیاز داریم

ربیعی افزود: صنعت نساجی ما نباید شکست بخورد. ما امروز باید بجنگیم که پارچه ایرانی و لوازم خانگی ایرانی خریداری و مصرف شود. اگر دیروز می جنگیدیم که خاک از دست ندهیم، امروز باید بجنگیم وضعیت اقتصادی را به دست‏آوریم و این یک تدبیر و نوع تلاشش متفاوت است که روحیه بسیجی می‏خواهد. امروز روحیه بسیجی را در نوع دیگر و شکل دیگر نیاز داریم. اگر بخواهیم حماسه اقتصادی صورت بگیرد، این حماسه باید با یک روحیه بسیجی و در یک جریان اتفاق بیافتد.

وی در تشریح این جریان گفت: امرروز باید هوشیارانه در ادامه مقاومت و با بالابردن تولید ملی با تحریم‏ها مقابله کرد. روح جریان بسیجی باید در تمام کارگرها، کار فرماها و کار آفرینها دمیده شود. مدیران تدبیرگر ما، باید با امید به آینده، حکیمانه عزت و مصلحت ایران و ایرانی را دنبال کنند.

این عضو کابینه در پایان با اشاره به فضای جدید سیاسی گفت: اگر امروز در کمال آرامش دولتی جابجا می‏شود و تغییری ایجاد می‏شود، این امنیتی است که رهبری و فرهنگ مقاومت و روحیه بسیجی به صندوق ها داده است. اگر امروز مقتدرانه، با شرافت، با حفظ کرامت ایرانی و با حفظ عزت ایرانی، مصلحت جامعه به صورت حکیمانه دنبال می‏شود این در سایه عزتی است که در جنگ بدست آوردیم. اگر امروز غرب ناچار است با تکریم با ما سخن بگوید و زبان تهدید را کنار بگذارد و با زبان غیر ظلم با ما سخن بگوید، ناشی از مقاومت و ایستادگی مدبرانه ما است.

اقتصاد مقاومتی جامعه حماسه اقتصادی خاک دفاع مقدس دولت عراق کار و رفاه اجتماعی ولایت فقیه ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر