کد خبر: 111698 A

رییس دفتر رییس‌جمهور:

در هدفمندی یارانه‌ها اقشار نیازمند باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرند / هدف از هدفمندی یارانه‌ها تقویت تولید و خودکفایی اقتصادی است / منابع حاصل از حامل‌های سوخت نمی‌تواند هزینه‌های پرداخت یارانه‌های خانوار را پوشش دهد.

رییس دفتر رییس جمهور گفت:

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: ‌ با موج امید و اعتمادی که که در فضای عمومی کشور ایجاد شده است در فضای اقتصادی هم امید به رونق و نشاط اقتصادی کاملا احساس می‌شود.

رییس دفتر رییس‌جمهور افزود: مردم موتور اصلی ایجاد رونق تغییر شرایط اقتصادی و رسیدن به اهداف سند چشم‌اندازهستند که با حضور خود در ۲۴ خرداد حماسه سیاسی را خلق کردند و امروز نوبت فعالان اقتصادی است که حماسه اقتصادی را خلق کنند.

نهاوندیان تاکید کرد: دولت خدمتگزار مردم است و تسهیل فعالیت‌های اقتصادی و برداشتن موانع از اقدامات دولت به شمار می‌رود و در همین راستا در ۵۰ روز گذشته تصمیمات خوبی اتخاذ شده که بعضی از آن‌ها آرزوی فعالان اقتصادی بوده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر تحریم داخلی، تحریم خارجی نیز وجود دارد افزود: در شرایط موجود اقتصادی همانگونه که گاهی در جلسات داخلی نیز مطرح می‌شود تحریم داخلی بیش از تحریم خارجی مؤثر است که به دلیل موانع و سیاست‌گذاری‌های ناهماهنگ و قوانین و مصوبات دست و پاگیر بوده است ‌البته تحریم‌ خارجی و محدودیت‌های به ناحق نیز باید برداشته شود که دولت در این دو جهت به طور جدی اقدام کرد.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: بر همین اساس مصوبه ۳۵ بندی در سیاست‌های داخلی به تصویب رسیده است و مهلت‌های ۱ و۲ و ۳ ماهه برای اجرا دارد که گشایش‌های خوبی برای واحدهای تولیدی است.

نهاوندیان با اشاره به این مصوبات گفت: تشویق تولید با تعهد دولت برای تأمین بخشی از سرمایه جز مصوبات بود و یکی از مسائل واحدهای تولیدی مربوط به گمرک می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کالاهای زیادی در گمرک مانده بود که مشکلات ترخیصی داشتند و با التهابات ارزی که پیش آمده بود لطمه‌های شدیدی به اقتصاد زد که دیدیم قدرت‌ خرید پول ملی را کاهش داد و موجب نااطمینانی در فضای اقتصاد شد.

وی با بیان اینکه قیمت دارو در برخی از موارد ۵ برابر شده بود، افزود: چون مردم به طور روزانه با دارو‌ها سروکار دارند وقتی دارو‌ها به داروخانه‌ها آمد مردم کاملاً کاهش قیمت را احساس کردند اما به جز دارو‌ها مواد اولیه‌ای هم که به کارخانه‌ها آمده که افزایش عرضه را طی ۲ماه دیگر در بازار احساس خواهند کرد.

رییس دفتر رییس جمهور ابراز کرد: مبارزه با تورم جز با رونق تولید صورت نمی‌گیرد چرا که رونق تولید باعثمی‌شود عرضه افزایش یابد.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در کشور کم شده است و همین کاهش میزان سرمایه ‌گذاری در کشور به معنای کم شدن فرصت شغلی برای جوانان است.

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه طرح تشویقی برای حضور سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته‌ایم، گفت: اگر کسی سرمایه‌گذار خارجی پیدا کند صندوق توسعه ملی به شریک داخلی تا ۴۰ درصد تسهیلات ارائه می‌‌کند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه در حوزه تجهیزات و نفت و گاز وابستگی شدیدی به خارج داشته‌ایم، افزود: برای اینکه تولید ملی در حوزه تجهیزات نفت و گاز رشد پیدا کند به شرکت‌های توانیر، مهندسی آب و فاضلاب کشور و پژوهشگاه نیرو اجازه داده شد تا ۴۰ درصد سرمایه‌گذاری کنند و این نشان می‌دهد که دولت در صدد افزایش تصدی گری بخش دولتی نیست.

وی افزود: دولت درصدد گسترش بخش خصوصی به معنای واقعی است و دولت پشت سر بخش خصوصی ایستاده و به سرمایه گذاران کمک می‌کند.

رییس اتاق بازرگانی اذعان داشت: نحوه خصوصی سازی دیگر همانند گذشته نیست زیرا بسیاری از فعالان بخش خصوصی در گذشته به نحوه خصوصی سازی معترض بودند.

نهاوندیان خاطر نشان کرد: در حوزه‌ گردشگری می‌توان اشتغال‌زایی بالایی داشته باشیم و به همین منظور باید بخش گردشگری صنایع دستی را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخت تا هم از تسهیلات و امکانات و هم از معافیت‌های لازم برخوردار شود.

رییس‌دفتر رییس‌جمهور در ادامه به بیان مسائل دیپلماتیک پرداخت و گفت: با دیپلماسی فعال می‌توانیم موانع و تحریم‌های نابجا را از سر راه برخواهیم داشت.

وی افزود: باید شجاعانه درصدد حفظ حقوق ملت شریف ایران باشیم و حق پیشرفت اقتصاد و حق دسترسی به بازارهای جهانی را برای فعالان اقتصادی فراهم کنیم.

رییس دفتر رییس‌جمهور اذعان داشت: مخالفان رفع تحریم دلالان هستند و کسانی که از شرایط تحریم بهره می‌برند به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای مقابله با تحریم‌ها سنگ‌اندازی می‌کنند.

نهاوندیان خاطر نشان کرد: دولت و مجلس و حتی مسوولین دولت قبلی نیز بر اصلاح بودجه سال ۹۲ تاکید دارند و همه می‌دانند بودجه سال ۹۲ واقعی نیست یعنی بیش از یک سوم درآمدهای آن غیرواقعی است و اگر وقتی درآمد تحقق پیدا نکند سبب بدهکاری دولت می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی با بیان اینکه در بحثیارانه‌ها عدم توازن وجود دارد، ادامه داد: منابع حاصل از حامل‌های سوخت نمی‌تواند هزینه‌های پرداخت یارانه‌های خانوار را پوشش دهد چه برسد به بودجه‌ای که قرار بود به حوزه ‌ی تولید اختصاص داده شود که هرگز داده نشد.

نهاوندیان تخصیص دادن پول به همه مردم به معنای هدفمند کردن یارانه‌ها را اشتباه دانست و گفت: هدفمند کردن یارانه‌ها به معنی شناخت اقشار هدف است و هدف از هدفمندی یارانه‌ها تقویت تولید و خودکفایی اقتصادی است در هدفمندی یارانه‌ها اقشار نیازمند باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرند.

رییس دفتر رییس‌جمهور اذعان داشت: عظم جدی برای اصلاح شیوه هدفمندی یارانه‌ها میان مجلس و دولت وجود دارد.

نهاوندیان در پاسخ به اینکه دولت برای کنترل نوسانات قیمت مواد خوراکی و سایر اقلام بازار چه اقداماتی را انجام خواهد داد گفت: نخستین هدف دولت آرامش نسبی در بخش‌های مختلف اقتصادی بود که به حمد و سپاس خداوند محقق شد و در ادامه تلاش می‌کند که تورم ۴۰ درصدی که از دولت گذشته به این دولت رسیده است را کاهش دهد که مطمئن باشید در این امر موفق خواهد شد.

وی افزود: در کمتر از ۵۰ روز گذشته گام اول که‌‌ همان ایجاد آرامش در بازار بود حاصل شد و گام بعدی نیز کنترل فشار تورم خواهد بود که در این رابطه هم اقدامات خوبی به عمل آمده است.

نهاوندیان افزود: تغییر نرخ مرجع ارز در دوره دولت قبلی یکی از علت‌های تورم بود و تغییر مبنای نرخ ارز ۱۲۲۱ به ۲۴۰۰ در محصولات وارداتی دیده شد.

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: وزارت نفت از همکاری‌ها و پشتیبانی‌های بخش خصوصی استقبال می‌کند ولی با حضور بخش خصوصی نباید مشکلات موجود به بی‌انضباطی در سرمایه ملی تبدیل شود.

وی در پاسخ به آخرین سوال مجری برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم مبنی بر اینکه مهم‌ترین دستاورد سفر رییس‌جمهور به نیویورک چیست گفت: برخی از مقامات عالی‌رتبه اروپایی معترف بودند که تحریم کار عاقلانه‌ای نیست زیرا علاوه بر تحریم شونده تحریم‌ کننده هم مورد آسیب قرار می‌گیرد و این نشان می‌دهد که مقامات غربی نیز معترف هستند که دیگر دوره تحریم به پایان رسیده است،

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی موضع هوشمندانه‌ای را در قبال حقوق هسته‌ای اتخاذ کرده است گفت: ایران آمادگی آن را دارد که نگرانی‌های منطقی و قانونی را درخصوص مسائل هسته‌ای برطرف کند و ابهامات موجود را رفع کند زیرا ما در این حوزه پاسخ قانع کننده‌ای داریم.

ارز بودجه پوشش دارو رییس جمهور سرمایه مشکلات هدفمند کردن یارانه ها هدفمندی یارانه ها یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر