کد خبر: 118848 A

رییس‌جمهور در آغاز جلسه هیأت دولت:

از آن حادثه هزار و سیصد و هفتاد و چهار سال می گذرد اما تأثیرات آن حادثه همچنان برای بیداری جوامع و قراردادن آنها در مسیر آزادمردی، شهامت، عزت نفس، فداکاری و آرمان‌های بلند دینی و انسانی روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود.

رییس جمهور در ابتدای جلسه هیأت دولت آغاز سال جدید هجری قمری را برای مسلمانان، بویژه شیعیان یادآور حادثه عظیم و بزرگ عاشورا دانست و گفت: درس عاشورا تنها جهاد، فداکاری و ایثار و عزت نفس نیست، بلکه عاشورا درس اخلاق، اعتدال و گذشت و سعه صدر نیز هست.

حسن روحانی با اشاره به عظمت واقعه عاشورا گفت: از آن حادثه هزار و سیصد و هفتاد و چهار سال می گذرد اما تأثیرات آن حادثه همچنان برای بیداری جوامع و قراردادن آنها در مسیر آزادمردی، شهامت، عزت نفس، فداکاری و آرمان‌های بلند دینی و انسانی روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود.

رییس جمهور اظهار داشت: اگر در ابتدا آثار این حادثه بزرگ در جمع محدود آن روزگار و سپس در جامعه اسلامی اثربخش بود، امروز بیش از ۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان تحت تأثیر و تعالیم عاشورا هستند و به آن احترام می‌گذارند.

روحانی افزود: تقریباً در تمام شبه قاره هند روز عاشورا تعطیل رسمی است و پرچم‌های سیاه به اهتزاز در می‌آید که نشانه احترام به راه و مسیر و فرهنگ عاشوراست.

رییس جمهور با اشاره به اینکه مردم متعهد ایران همواره دین خود را به این حادثه بزرگ تاریخی و خاندان رسالت ادا کرده و مراسم عزاداری شهادت سید و سالار شهیدان را هر سال شکوهمندتر از پیش و با شور بیشتر برگزار می‌کنند، تصریح کرد: تمامی تحولات سیاسی این سرزمین الهام گرفته از عاشورای امام حسین(ع) است؛ نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی تحت تأثیر و الهام گرفته از عاشورا واقع شد و قیام مردمی در سال های ۴۲ و ۵۷ در تاسوعا و عاشورا اوج گرفت.

وی ادامه داد: همواره تاسوعا و عاشورا و فرهنگ عاشورایی سرلوحه برنامه انقلابیون این سرزمین بود و باور اینکه نهضت ما حسینی است، انقلاب را پیروز کرد. در دفاع مقدس نیز پیروزی رزمندگان اسلام در برابر لشکر صدام و حامیان شرقی و غربی آن مرهون تاسی به فرهنگ عاشورا بود.

رییس جمهور با بیان اینکه امروز نیز چنین است و استقامت و ایستادگی مردم ایران در برابر انواع توطئه‌ها به خاطر درس‌آموزی از عاشوراست، تاکید کرد: البته باید به همه ابعاد این حادثه توجه کنیم، عاشورا تنها جهاد، فداکاری و ایثار و عزت نفس نیست، عاشورا اخلاق، اعتدال، گذشت و سعه صدر هم هست.

روحانی ادب و انسانیت را نیز از درس‌های عاشورا دانست و خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه نفاق افرادی که به جنگ امام به کربلا آمده بودند، کاملاً روشن بود، در عین حال در شب تاسوعا امام با عمر سعد برای اتمام حجت و پیشگیری از جنگ گفتگو کردند که این رفتار امام حسین(ع) بسیار درس‌آموز است.

رییس‌جمهور گفت: عاشورا درس‌های فراوانی برای ملت ایران و جامعه بشری دارد که باید همه ابعاد آن را مدنظر قرار دهیم. امروز هم بی‌تردید فرهنگ عاشورا بهترین سرمشق خواهد بود و اگر در زندگی فردی و اجتماعی، عاشورا و آموزه‌های آن را الگو قرار دهیم به سعادت و تعالی دست می‌یابیم.

رییس‌جمهور در پایان به درگذشت مرحوم عسگراولادی که از مبارزان و پیشکسوتان انقلاب اسلامی بودند اشاره و درگذشت ایشان را به مردم و همرزمان و به‌ویژه به خانواده آن مرحوم تسلیت گفتند.

پس از سخنان روحانی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی در خصوص نظام سلامت، وضعیت موجود، چالش‌ها و الزامات، به هیأت دولت ارایه داد.
هیأت دولت همچنین علیرضا جهانگیریان را به عنوان رییس سازمان هواپیمایی کشوری تعیین کرد.
در این جلسه مجید خدابخش و قاسم سلیمانی نیز به عنوان استانداران اردبیل و چهارمحال و بختیاری انتخاب شدند.

پیشکسوتان جنگ چهارمحال و بختیاری خانواده دولت سازمان هواپیمایی کشوری سلامت عاشورا مسلمانان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر