کد خبر: 124109 A

جهانگیری:

زمینه‌های فراوانی برای گسترش سطح همکاری‌ها میان دو کشور وجود دارد و تهران و آنکارا می‌توانند در راستای تحقق اهداف مشترک اقتصادی و رسیدن به رقم هدف‌گذاری شده در مبادلات تجاری، همکاری‌های خود را در تمام زمینه‌ها از جمله نفت، گاز، صنعت و تجارت افزایش دهند.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به روابط صمیمانه و دوستانه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه گفت: جناب آقای دکتر روحانی و سایر مقامات عالیرتبه دولت جدید برگسترش و تحکیم روابط دو کشور تاکید ویژه دارند.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز(سه‌شنبه) در دیدار «احمد داود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه با اشاره به روند رو به رشد حجم مبادلات تجاری دو کشور طی سالهای گذشته، اظهار کرد: حجم این مبادلات در سال ۲۰۱۲ به ۲۲ میلیارد دلار رسید اما بر خلاف اراده مشترک دو کشور مبنی بر افزایش آن تا ۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵، متاسفانه شاهد کاهش آن در سال ۲۰۱۳ بوده‌ایم.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: زمینه‌های فراوانی برای گسترش سطح همکاری‌ها میان دو کشور وجود دارد و تهران و آنکارا می‌توانند در راستای تحقق اهداف مشترک اقتصادی و رسیدن به رقم هدف‌گذاری شده در مبادلات تجاری، همکاری‌های خود را در تمام زمینه‌ها از جمله نفت، گاز، صنعت و تجارت افزایش دهند.

جهانگیری همچنین از جاده ابریشم بعنوان پل ارتباطی میان اروپا و آسیا نام برد و افزود: ایران و ترکیه می‌توانند با توجه به موقعیت استراتژیک خود از طریق احیای این مسیر، گام بزرگی در جهت تسهیل در حمل و نقل و توسعه همکاری‌های اقتصادی بردارند.

رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به زودی معرفی می‌شود

وی ضمن دعوت از نخست‌وزیر ترکیه برای بازدید از کشورمان خاطرنشان کرد: به زودی رییس جدید ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور معرفی خواهد شد تا هرچه زودتر شاهد برگزاری نشست مشترک و پیگیری و اجرای توافقات میان دو کشور باشیم.

جهانگیری به توافق صورت گرفته میان ایران و کشورهای عضو ۱ + ۵ نیز اشاره کرد و افزود: موافقتنامه ژنو می‌تواند موجب جبران کاستی‌ها در روابط تجاری تهران - آنکارا شود و دو کشور باید برای توسعه همکاری‌ها و گسترش سطح مناسبات اقتصادی، از ظرفیت‌ها و مزیت‌های موجود به طور جدی استفاده کنند.

بر اساس این گزارش، احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در این ملاقات با تبریک موفقیت ایران در مذاکرات ژنو گفت: دولت ترکیه همواره در تمامی مجامع بین‌المللی از حق ملت ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای دفاع کرده است.

وزیر خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه " موفقیت و پیروزی ایران به منزله موفقیت برای ترکیه است "، تصریح کرد: در زمینه اقتصادی نیز ایران و ترکیه مکمل یکدیگر هستند و دو کشور باید دست در دست یکدیگر با استفاده از ظرفیت‌های موجود، نسبت به طراحی یک برنامه اقتصادی جدید و مشترک اقدام کنند تا به یک قطب اقتصادی در منطقه تبدیل شوند.

وی همچنین بر اهمیت گسترش همکاری‌های متقابل در زمینه‌های مختلف همچون تجارت، حمل و نقل و انرژی تاکید کرد و افزود: ایران و ترکیه می‌توانند پروژه‌های مشترک بزرگی را با همکاری یکدیگر به انجام برسانند.

اسحاق جهانگیری ایران تجارت جاده دولت صنعت گاز ملت ایران نفت ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر