کد خبر: 131553 A

معاون اول رییس‌جمهور:

امیدواریم که با تدابیری که در دولت یازده اندیشیده شده به نقطه خوبی از کسب و کار و کارآفرینی برسیم و بتوانیم محدودیت‌ها و تنگناهایی که پیش روی کشور وجود دارد برطرف کنیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: هدفمندی یارانه‌ها در مرحله اول آسیب‌های زیادی را به جامعه تحمیل کرد و کل دریافتی هدفمندی درسال حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان است و این درحالی است که در حال حاضر رقمی که دولت توزیع می‌کند در حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی است و ما در مرحله دوم تصمیم نداریم که هدفمندی یارانه‌ها را به این نحو اجرایی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق جهانگیری در هشتمین جشنواره ملی تقدیراز کارآفرینان بر‌تر کشوری با اشاره به سخنان پرویز پرستویی بازیگر سینما و تئا‌تر در این همایش مبنی بر خرسندی بی‌دلیل هنرمندان از دولت گفت: از آنجا که هنرمندان وجدان هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند، اگر به هر دلیلی و یا حتی بی‌دلیل از دولت رضایت دارند به معنای خرسندی مردم از دولت است و امیدواریم که بتوانیم از این امید به خوبی پاسداری کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه این دولت دولت مردم است، از کارآفرینان و هنرمندان خواست تا دولت را با راهنمایی‌ها و نقطه نظراتشان یاری کنند و گفت: ما امروز با تمام وجود درک می‌کنیم که مردم از گرانی‌ها و وضعیت اقتصادی موجود نگران هستند و انتظار دارند که دولت بتواند در خصوص گشودن این گره‌ها کاری انجام دهد.
وی کارآفرینی را موتور اصلی حرکت اقتصادی کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه عنوان کرد و گفت: اینکه کشوری با تکیه بر منابع طبیعی تنها به این فکر باشند که با اتکا به این منابع بتواند کشور را به توسعه برسانند راه به جایی نمی‌برند و اقتصادی مبتنی بر خلاقیت یعنی اقتصادی مبتنی بر کارآفرین و کارآفرینی.
جهانگیری گفت: کارآفرین صرفا تولیدگر نیست، بلکه همه انسان‌هایی که می‌توانند از فرصت‌ها بهره برداری مناسب بکنند و کسانی که قدرت ریسک پذیری داشته باشند در جرگه کارآفرینان قرار می‌گیرند.
معاون اول رئیس جمهور با برجسته کردن نقش ریسک پذیری در خصوص کارآفرینی ریسک پذیری را یکی از مهم‌ترین ارکانی دانست که با کارآفرینی عجین شده‌اند و تأکید کرد: فارغ التحصیلان کشور نیز نباید به دنبال این باشند که در یکجای مطمئن و در یک شغل ثابت مشغول به کار شوند. چرا که ما وقتی نتوانیم شرایطی را برای فارغ التحصیلان بو جود آوریم که با خلاقیت وارد عرصه کار شوند، موجب می‌شود که با خیل عظیم بیکاران مواجه باشیم.
جهانگیری گفت: دولت‌ها وقتی به کارآفرینی اهمیت می‌دهند نه صرفا از این بابت است که کارآفرین است و ممکن است مشکل شغل برای خود و دیگران را حل کند، بلکه یکی از مولفه‌های مهم در کارآفرینی تولید ثروت در جامعه است.
وی همچنین توسعه تکنولوژی را یکی دیگر از دستاوردهای کارآفرینان دانست و گفت: حکومت‌ها وقتی توسعه پیدا می‌کنند برای اینکه به توسعه خودشان عمق ببخشند براین نکته تأکید دارند که برای کارآفرینان خود فضای کسب و کار را که مشوق کارآفرینان در صحنه است، بهبود بخشند.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: امیدواریم که با تدابیری که در دولت یازده اندیشیده شده به نقطه خوبی از کسب و کار و کارآفرینی برسیم و بتوانیم محدودیت‌ها و تنگناهایی که پیش روی کشور وجود دارد برطرف کنیم.
وی همچنین با اشاره به شانتاژ خبری برخی از رسانه‌ها در خصوص نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفت: پرداخت یارانه‌ها به همین شکل که تاکنون اجرا شده است تا زمانی که دولت تصمیم جدیدی در این خصوص اتخاذ نکند ادامه خواهد یافت.
وی در ادامه افزود: هدفمندی یارانه‌ها در مرحله اول آسیب‌های زیادی را به جامعه تحمیل کرد و کل دریافتی هدفمندی درسال حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان است و این درحالی است که در حال حاضر رقمی که دولت توزیع می‌کند در حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی است و ما در مرحله دوم تصمیم نداریم که هدفمندی یارانه‌ها را به این نحو اجرایی کنیم.
جهانگیری گفت: کل بودجه عمرانی کشور که نتیجه اشتغال جوانان است ده هزار میلیارد تومان است که باید برایش یک راه حل پیدا کنیم.
وی همچنین افزود: ما باید در سال ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه در دست احداثداشته باشیم که هر سال ۵ هزارمگاوات آن به بهره برداری می‌رسید که در کشور خاموشی نداشته باشیم. اما هم اکنون کل نیروگاه‌های در دست احداث۳۸۰۰ مگاوات است که اگر تبدیل نکنیم باید منتظر خاموشی‌ها باشیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در عین حال که بر مشکلات مسلط هستیم برنامه‌های جامعی را برای حل این مشکلات تدوین کردیم و امیدواریم که هر یک از این برنامه‌ها در مقطع زمانی مناسب خود به اجرا درآید.

بودجه پرویز پرستویی جامعه خلاقیت دولت رییس جمهور کسب و کار گرانی نقدینگی هدفمندی یارانه ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر