کد خبر: 136430 A

رئیس‌جمهور در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی: / ۱ /

ما برای حل مشکلات پزشکی نیاز به ساختار صحیح، شبکه قوی و نهادهایی داریم که بتواند رابطه بیمار با درمان را به صورت عادلانه و سالم تسهیل کند و لذا در یک جمله تحقیق برای نظام سلامت منحصر به علوم پزشکی نیست.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه اگر بگوییم توسعه پایدار بدون سلامت و ارتقای آن امکان پذیر نیست، اظهار داشت: بوعلی سخن معروفی دارد که می‌گوید «جان و روح سالم در بدن سالم است» که ما را به اینجا می‌رساند که حتی آرامش، درست فکر کردن و درست اندیشیدن بدون سلامت و جسم سالم یا امکان پذیر نیست و یا سخت و پیچیده است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که صبح امروز برگزار شد، گفت: برای اینکه کشور به پیشرفت و رشد برسد باید همه تلاش خود را برای انجام تحقیق بکار بگیرند و حوزه سلامت نیز مسائل خاص خود را در این زمینه دارد.


رئیس جمهور با بیان اینکه اگر بگوییم توسعه پایدار بدون سلامت و ارتقای ان امکان پذیر نیست، اظهار داشت: بوعلی سخن معروفی دارد که می‌گوید «جان و روح سالم در بدن سالم است» که ما را به اینجا می‌رساند که حتی آرامش، درست فکر کردن و درست اندیشیدن بدون سلامت و جسم سالم یا امکان پذیر نیست و یا سخت و پیچیده است.


روحانی با اشاره به اینکه همه کشور‌ها نتوانسته‌اند همه مشکلات نظام پزشکی را از بین ببرند، خاطرنشان کرد: دنیای پیشرفته با اینکه نتوانسته همه مشکلات را حل کند اما گام‌های بلندی برداشته‌ است که این گام‌ها در مسئله تشخیص یا درمان یا دارو و خدمات پزشکی نیست و فراگیر‌تر است.


وی ادامه داد: ما برای حل مشکلات پزشکی نیاز به ساختار صحیح، شبکه قوی و نهادهایی داریم که بتواند رابطه بیمار با درمان را به صورت عادلانه و سالم تسهیل کند و لذا در یک جمله تحقیق برای نظام سلامت منحصر به علوم پزشکی نیست.

رئیس جمهور بابیان اینکه تحقیقات برای دستیابی به نظام سلامت نسبتا مطلوب نیاز به همدلی و همکاری و هم افزایی دارد، گفت: با همکاری، همدلی و هم افزایی می توانیم بیماران را راحتر، آسانتر و با هزینه های کمتر و آثار جانبی کمتر همراهی کنیم.

وی ادامه داد: همواره باید تلاش کنیم آثار سوء جانبی را کمتر کنیم دربخش سلامت نیاز به راه طولانی است. دولت بخش سلامت را استراتژی بلند مدت خود می بیند اما در کنار برنامه ریزی بلند مدت برنامه کوتاه مدتی را نیز در دست دارد.

روحانی با بیان اینکه در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم در بخش سلامت شاهد نوعی شبه بحران در بخش داور بودیم، خاطر نشان کرد: ما در ابتدای کار اقدامات فوری را به کار بستیم تا این شبه بحران را از بین ببریم دولت با همه توان و مشکلات اقتصادی که داشته و دارد در بخش داور قدمهای فوری برداشت و این به این معنا نیست که همه مشکلات حل شد اما از آن حالت فوق العاده نیز بیرون آمدیم.

رئیس دولت یازدهم با اشاره به لایحه بودجه سال آتی تصریح کرد: در بودجه سال ۹۳ اگرچه ارقام در بخش سلامت رافع همه مشکلات نیست اما اقدامات قابل توجهی برداشته شده است و تمام تلاش دولت این است که در طول چهار سال زمان کاری شرایط نظام سلامت را به وضعیت مطلوب برساند.

وی ادامه داد: اینکه کشور برای واکسن نیاز به واردات دارد بر دوش دولت سنگینی می کند و من از وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می خواهم که در این زمینه اقدامات قابل توجهی انجام دهد و در بخش واکسن بی نیاز شویم.


ُروحانی با بیان اینکه برای انجام پژوهش‌های نظام سلامت در کنار وزارت بهداشت باید دیگر سازمان‌ها نیز وارد عرصه شوند، تصریح کرد: باید در این زمنیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز و دیگر سازمان‌های تحقیقاتی وارد شوند. معاون علمی نیز باید گام‌های بلندی بردارد و بخش خصوصی نیز وارد عرصه شود.

بودجه توسعه پایدار جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی درمان دولت سلامت علوم پزشکی مشکلات معاون وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر