کد خبر: 142985 A

رئیس جمهوری در دیدارِ وزیر امور خارجه سوئد:

روحانی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و پنج بعلاوه یک گفت: ما کاملا برای مذاکرات در مرحله نهایی و حصول توافق آمادگی داریم و چنانچه طرف مقابل جدی و صادق باشد، امکان رسیدن به توافق در کوتاه مدت وجود دارد.

رئیس جمهوری در دیدارِ وزیر امور خارجه سوئد گفت: انتخابات اخیر ریاست جمهوری و آراء گسترده مردم، فضای جدیدی را در جهان برای توسعه همکاری‌ها با ایران ایجاد کرده است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه بین ایران و اروپا روابط قوی و بسیار سنتی و دیرین وجود داشته است، گفت: پس از توافق اولیه، روابط اقتصادی ما با بسیاری از کشورهای اروپایی شروع شده و این روابط با شکلی کاملا جدید در حال توسعه یافتن است.

روحانی افزود: در چند هفته اخیر بیش از یکصد شرکت اروپایی به ایران سفر کرده و در حال مذاکره با طرف‌های ایرانی خود هستند، ما برهمین مبنا می‌توانیم روابط اقتصادیمان را با سوئد توسعه دهیم و بخش‌های خصوصی دو کشور در همه زمینه‌ها فعال شوند.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ما متعهد به ان پی تی هستیم و تمامی اقدامات ما تحت نظارت آژانس بوده است و به تعبیر آژانس تاکنون هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نشده است، گفت: لذا در ذهن مردم ایران در خصوص استاندارد دوگانه اروپا در زمینه مسئله هسته‌ای این سوال پدید آمده است که چرا برخی از کشور‌ها برخلاف قوانین بین المللی و تجارت آزاد اقدام به تحریم‌های یکجانبه می‌کنند.

روحانی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و پنج بعلاوه یک گفت: ما کاملا برای مذاکرات در مرحله نهایی و حصول توافق آمادگی داریم و چنانچه طرف مقابل جدی و صادق باشد، امکان رسیدن به توافق در کوتاه مدت وجود دارد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه حضور ایرانیان در سوئد فرصت مغتنمی برای روابط فرهنگی و توسعه همکاری‌ها میان دو کشور است، گفت: در فضای جدید بوجود آمده سفر ایرانیان خارج از کشور به ایران گسترش و سرمایه گذاری‌های مشترک نیز توسعه یافته است.

وزیر خارجه سوئد: اکنون زمان تحریم‌های تخریبی نیست؛ زمان دیپلماسی سازنده است
در این دیدار وزیر خارجه سوئد نیز با ابراز خرسندی از فضای جدید بوجود آمده پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت: برای ما ایران کشور بسیار مهمی است. ایران و سوئد از روابط حسنه و دیرینه‌ای برخوردارند. ما روابط اقتصادی قوی داریم و امیدواری زیادی در جامعه جهانی پس از شنیدن سخنرانی‌های جنابعالی ایجاد شده است.

کارل بیلت افزود: با انتخاب شما فضای جدیدی در دنیا ایجاد شده است و رفت و آمدهای فزاینده هیأت‌ها نشان دهنده این فضای جدید است. امیدوارم دو کشور بتوانند در این فضای جدید شاهد توسعه همکاری‌های اقتصادی گسترده باشند.

کارل بیلت در ادامه با اشاره به تلاش برخی از مخالفان توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی گفت: اکنون زمان تحریم‌های تخریبی نیست، بلکه زمان دیپلماسی سازنده است. متاسفانه تندروهایی در دو طرف هستند که برنامه‌های خود را دارند، اما ما در سوئد با صدای بلند گفته‌ایم که تحریم‌ها، راه حل نیستند و باید از دیپلماسی استفاده کرد.

وزیر امور خارجه سوئد گفت: حسن نیت کافی هر دو طرف می‌تواند شکاف بی‌اعتمادی میان ایران و غرب را برطرف کند.

استاندارد ایران ایرانیان خارج از کشور تجارت آزاد جامعه ذهن سوئد مردم ایران وزیر امور خارجه هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر