کد خبر: 150123 A

رییس‌جمهور در جشنواره بین‌المللی خوارزمی: / ۳ /

اگر به دنبال پیشرفت روبه جلو هستیم این امر تنها در سایه علمی محقق خواهد شد. بیائید در فضای گمنامی به فکر نام آوری ایران و ایرانی باشیم.

رییس‌جمهور گفت: دنیای دانش و فناوری، دنیای وسیعی است که باید حلقه‌های علم و پژوهش با نظام اجرا بهم متصل شود در غیر این صورت استفاده و بهره‌مندی لازم صورت نخواهد گرفت و مقاله باید تبدیل به محصول تجاری شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا‏، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در ادامه سخنان خود در بیست و هفتمین جشنواره خوارزمی پیروزی انقلاب اسلامی را موجب احیا و بالندگی کشور در زمینه علمی و پژوهشی عنوان کرد و گفت: در‌جامعه‌ای که استقلال باشد و استعمار برود‌، ‌ حکومت مردم سالار باشد و استبداد برود و اختلاف در جامعه نیز رخت بربندد، آنجا است که کشور شاهد حرکت روبه جلو خواهد بود.

وی نیاز امروز کشور را تحرک ویژه در ارتباطات علمی با سایر کشور‌ها دانست و افزود: یکی از اهداف جشنواره‌های علمی در کشور برقراری همین ارتباط علمی با سایر کشور‌ها است. جشنواره خوارزمی برای این است که ما بتوانیم سرعت‌ خود را در ارتقای دانش و فناوری بیشتر کنیم. زمانی که در دوران تحریم و فشارهای بین المللی توانسته‌ایم دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری هسته‌ای و نانو داشته باشیم، بالطبع از فرصت اینگونه جشنواره‌ها نیز در افزایش سرعت دانش باید بهره‌مند شویم.

رییس جمهور با بیان اینک جشنواره خوارزمی و سایر جشنواره‌ها، عدالت علمی را باید مدنظر قرار دهد، خاطر نشان کرد: بین تهران و سایر استان‌ها، بین استان‌ها و شهرستان‌ها وبین زن و مرد ما نیاز به عدالت علمی داریم البته برگزار کنندگان چنین جشنواره‌ای حتما به این مسئله توجه خواهند داشت؛ اما می‌خواهم تاکید کنم تا بگذارید همه اقوام و قومیت‌ها، همه زنان فرهیخته جامعه و دختران دانش پژوه زمینه را برای رشد علمی و مدیریتی و حضور در جامعه بازیابند. این جشنواره می‌تواند ما را در این زمینه یاری کند.

به گفته روحانی؛ دنیای دانش و فناوری، دنیای وسیعی است که باید حلقه‌های علم و پژوهش با نظام اجرا بهم متصل شود در غیر این صورت استفاده و بهره‌مندی لازم صورت نخواهد گرفت و مقاله باید تبدیل به محصول تجاری شود.

وی با بیان اینکه در مدت تصدی ریاست جمهوری بیشترین سخنرانی‌های رییس‌جمهور در محیط‌های علمی بوده و این امر نشان از توجه دولت به مقوله علم و فناوری است، ادامه داد: ‌ دولت معتقد است که توسعه کشور بدون علم و فناوری غیر‌ممکن است. اگر به دنبال پیشرفت روبه جلو هستیم این امر تنها در سایه علمی محقق خواهد شد. بیائید در فضای گمنامی به فکر نام آوری ایران و ایرانی باشیم. البته نام آوری فرد اشکالی ندارد اما باید از خود گذشت و به فکر ایران و سرزمینمان باشیم. اگر ایران سرافراز شد همه ما سرافراز خواهیم بود، اجازه دهید ۷۵ میلیون نفر حق سرافرازی داشته باشند.

رییس جمهور توسعه کشور را نیازمند پژوهش، اختراع و ابتکار علمی دانست و ضمن درخواست پشتیبانی دولت از سوی شرکت‌های دانش بنیان، ‌اظهار کرد: علم و فناوری دنیای وسیعی دارد؛ اما باید در این حوزه اولویت بندی کرد. علم و فناروی را نباید فضیلت بدانیم بلکه باید آن را ضرورت بدانیم. ما در شرایط اقلیمی خاص هستیم و نیاز به آب یک ضرورت است؛ لذا تحقیق و پژوهش را باید در این مسیر قرار داد.

جشنواره بین‌المللی خوارزمی رییس‌جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر