کد خبر: 162876 A

معاون اول رییس جمهور:

اگر ما در مورد اقدامات دولت مانور نمی‌دهیم دلیلی بر این نیست که اقدامی صورت نگرفته است / امیدواریم با پیشرفت پروژه‌های عمرانی ده‌ها هزار کارگری که در نتیجه تعطیلی پروژه‌های عمرانی از کار بیکار شده‌اند، مجدداً به عرصه کار و تولید باز گردند.

معاون اول ریاست جمهور گفت: در ارتباط با کار و کارگر آموزه‌های دینی قابل توجه‌ای بیان شده است؛ لذا این قشر زحمت کش تولید کننده در جامعه ما دارای جایگاه بالایی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا «اسحاق جهانگیری» در همایش کارگر، سلامت و رفاه اجتماعی به مناسبت هفته کارگر و به میزبانی فراکسیون کارگری مجلس عصر امروز در تالار وزارت کشور و با حضور ۵ هزار کارگر برگزار شده بود، طی سخنانی صمن تبریک هفته کارگر اظهار داشت: در طول ۳۵ سال انقلاب اسلامی با وجود همه محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی که در کشور وجود داشته به طور طبیعی جامعه کارگری کشور بیش از سایر اقشار جامعه متحمل فشار‌ها و مشقتهای اقتصادی بوده‌اند، امّا علیرغم همه این مشکلات، قوی‌ترین پشتوانه کشور همین کارگران بوده‌اند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که نظام جمهوری اسلامی بتواند به خواسته‌های به حق کارگران جامعه عمل بپوشاند.

جهانگیری ضمن اشاره به اهمیت بحثسلامت در جامعه خاطر نشان کرد: توسعه پایدار جز با تامین سلامت جامعه تحقق نخواهد یافت و از سویی دیگر سلامت جامعه نیز جز با مشارکت آحاد ملت در دستگاههای مختلف محقق نخواهد شد.

وی تاکید کرد: چنانچه بخواهیم کشور ما به سمت توسعه و پیشرفت پیش برود؛ باید حتماً به سلامت جامعه توجه کنیم که درمان نیز در واقع بخشی از سلامت جامعه است.
معاون اول ریاست جمهوری در ادامه این مطلب ابراز امیدواری کرد: با سازو کارهایی که دولت طراحی کرده در بخش درمانی کشور بخش قابل توجه‌ای از دغدغه‌های مردم در این خصوص کاهش یابد.

جهانگیری در رابطه با مسائل اقتصادی کشور نیز گفت: در هر بنگاه اقتصادی گروه‌های ذینفع مختلفی وجود دارند و این طور نیست؛ که فقط کارفرمایان و مدیران مطرح باشند. بلکه کارگران مهم‌ترین سرمایه‌های اقتصادی یک بنگاه اقتصادی هستند.

وی همچنین اظهار داشت: کشوری که هر سال منابع هنگفتی از درآمد حاصل از فروش نفت عایدش می‌شود و می‌توان این منابع را در خدمت تولید قرار داد و کشور با سرعت بیشتری به سمت پیشرفت برود و لذا برنامه‌های مناسبی نیز در دولت در این چهارچوب برای کشور طراحی شده است.

جهانگیری ضمن اشاره به سنگ اندازی‌های عده‌ای در مقابل برنامه‌های دولت خاطرنشان کرد: ما می‌بینیم که علیرغم تمام تلاشهای وسیعی که دولت برای پیاده کردن ده‌ها برنامه مهم و اساسی دارد عده‌ای خواسته یا ناخواسته تلاش دارند که دولت را وارد حاشیه‌های بی‌حاصل کنند.

وی در ادامه این مطلب افزود: رئیس جمهور به عنوان یک انسان مجرب، دانشمند، و علاقه‌مند به حل مسائل که با مردم پیمان بسته مدافع حقوق آن‌ها باشد، در همین مسیر حاشیه‌ای قرار نمی گیرد.

جهانگیری ضمن تاکید بر پرهیز از شعار زدگی خاطر نشان کرد: رئیس جمهور علیرغم دوره‌های گذشته که بیشترین شعار برای مبارزه با کشورهای دیگر و پیشرفت اقتصادی در کشور داده می‌شد، سوگند خورده که با عقل و تدبیر مسائل کشور را به پیش ببرد.

وی گفت: وظیفه ما به عنوان دولت این است که بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم نقشه‌های کشورهای غربی را که در طی این ۳۵ سال دست از دشمنی با کشور ما برنداشته‌اند را نقش بر آب کنیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده با قدرت دپیلماسی توانستند ازاین مذاکرات‌‌ همان نتایجی را که می‌خواستند در سیاستهای رهبری هم بر‌‌ همان اساس بود را به دست آورند، آنچنان که از زمان شروع مذاکرات در دولت جدید تاکنون حتّی یک تحریم جدید علیه ایران وضع نشده است.

وی با بیان اینکه بنیان تحریم‌ها به هم خورده و میزان فروش نفت به یک میلیون و پانصد هزار بشکه رسیده است، خاطر نشان کرد: اگر ما در مورد اقدامات دولت مانور نمی‌دهیم دلیلی بر این نیست که اقدامی صورت نگرفته است.

جهانگیری با اشاره به پایین آمدن شاخص بورس در ماههای اخیر گفت: در چند روز اخیر که شاخص بورس کاهش پیدا کرده بود. عّده‌ای ابراز خوشحالی کردند، که شاخص‌های اقتصادی در حال کاهش است، این در حالی است که ما می‌دانیم که چند صد نفر در همین دوره سرمایه ارزی خود را در بازار سرمایه به کار انداختند و از اوایل سال گذشته بیش از صد در صد بازار سرمایه کشور باز دهی داشته است.

وی سازمان تامین اجتماعی در دولت گذشته را سمبل فرسودگی سازمانی در کشور توصیف کرد و گفت: در دولت گذشته در آخرین اقدام عجیبی که صورت گرفت ۱۸۰۰ میلیارد تومان چک از سازمان تامین اجتماعی صادر شد و در اختیار فردی که اکنون در زندان است ومشخص نیست که چه وضعی دارد، قرار گرفت.

معاون اول ریاست جمهوری همچنین تاکید کرد: دولت بدون اینکه هیاهو به راه بیندازد، به دنبال این است که کشور را از وضعیت نابسامان ناشی از سوء مدیریت دولت گذشته بیرون بیاورد.

جهانگیری ضمن تاکید بر ضرورت افزایش صادرات و ایجاد شغل در کشور ابراز امیدواری کرد که در سال جاری با منابع بسیار خوبی که در اختیار پروژه‌های عمرانی قرار گرفته است، این پروژه‌ها شتاب بیشتری پیدا کند و ده‌ها هزار کارگری که در نتیجه تعطیلی پروژه‌های عمرانی از کار بیکار شده‌اند، مجدداً به عرصه کار و تولید باز گردند.

وی با بیان اینکه این دولت با جدیت در فکر افزایش فعالیت بخش خصوصی است، به بنگاههای اقتصادی اطمینان داد که دولت در ارتباط با این بنگاه‌ها جز تقسیم عرضه و تقاضا روش دیگری را اعمال نخواهد کرد.

معاون اول ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه مصلحت کارگران در دولت یازدهم بر همه مصالح دیگر ارجحیت دارد به کارگران اطمینان داد دغدغه آن‌ها در رابطه با واگذاری بخش درمان بیمه تامین اجتماعی به وزارت بهداشت و درمان حل خواهد شد.

وی در ادامه این مطلب خطاب به کارگران افزود: مطمئن باشید ما اجازه نخواهیم داد روشهایی پیش گرفته شود، که به وسیله آن وقت مدیران و دیگر افراد با مسائل حاشیه‌ای گرفته شود، بلکه تمام وقت و فرصتمان را صرف حل مشکلات کشور خواهیم کرد.

ایران تامین اجتماعی چک دولت رییس جمهور زندان مشکلات نظام جمهوری اسلامی وزارت بهداشت و درمان وزیر امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر