کد خبر: 177626 A

از سوی روحانی؛

کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه با ۳۵ ماده و پنج پیوست تصویب شده و به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه می دهد تا اسناد تصویب را نزد امین اسناد تودیع نماید.

رئیس‌جمهور لایحه تصویب کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور لایحه تصویب کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

این لایحه به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و منظور کارکرد سودمندانه جیوه در صنعت پزشکی و از طرفی تاثیر مخرب آن در سلامت انسان و محیط زیست و با توجه به تدوین ساز و کارهای حقوقی در خصوص کنترل مصرف آن در کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه و تامین منافع ملی کشور در مفاد آن، به تصویب هیئت وزیران رسیده است.

کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه با ۳۵ ماده و پنج پیوست تصویب شده و به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه می دهد تا اسناد تصویب را نزد امین اسناد تودیع نماید.

بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست مسئول اجرای کنوانسیون بوده و تغییر آن بر عهده دولت است.

همچنین رعایت اصل ۱۳۹ قانون اساسی برای ارجاع هر گونه اختلاف به داوری در اجرای ماده ۲۵ کنوانسیون ورعایت اصل ۷۷ قانون اساسی برای هرگونه اصلاح کنوانسیون یا پیوست های آن در اجرای ماده ۲۶ کنوانسیون الزامی است.

پیوست:

کنوانسیون منع استفاده از جیوه موسوم به میناماتا مهر سال ۱۳۹۲ در نشستی با حضور ۱۳۹ کشور از جمله ایران در شهر کوماموتو ژاپن به امضا رسید و بر اساس آن کشورهای عضو مکلف شدند تا استفاده از جیوه و ترکیبات آن را در صنایع مختلف کاهش داده و تا سال ۲۰۲۰ میلادی به طور کامل حذف کنند.

همچنین کشورهای توسعه‌یافته نیز متعهد شدند نسبت به همکاری‌های بین‌المللی و ارائه کمک‌های فنی و مالی و انتقال تکنولوژی‌های جایگزین جیوه به کشورهای در حال توسعه اقدام کنند.

ایران دولت دولت جمهوری اسلامی ایران ژاپن سازمان حفاظت محیط زیست صنعت قانون اساسی کشورهای در حال توسعه مجلس شورای اسلامی محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر