کد خبر: 202102 A

روحانی در جمع مردم مشهد: / مشروح /

امروز اگر می‌بینیم که امنیت نسبی در سوریه و در لبنان برقرار شده است، در سایه تلاش این ملت بزرگ است پس ما امروز مسئولیت بسیار سنگینی را بر دوش داریم و این مسئولیت سنگین در صورتی می‌توانیم عمل کنیم و اجرا کنیم که همه دست به دست هم بدهیم، اختلافات را کنار بگذاریم، اشکال ندارد که افکار مختلف باشد، سلیقه‌ها مختلف باشد اما برای ایران، برای نظام برای توسعه کشور، برای تعالی اخلاق و فرهنگ یک جامعه، هدف ما باید واحد باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: فشار مامون برای سفر آن حضرت به پایتخت جهان اسلام آن زمان مرو هم برای علی بن موسی‌الرضا(ع) پذیرش آن امکانپذیر بود که از آغاز بپذیرد و هم رد آن علی‌رغم تمام سختی‌ها و مشکلات و احتمال شهادت امکانپذیر بود اما امام هشتم راه وسط و اعتدال را انتخاب کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی طی سخنانی در جمع مردم خراسان رضوی گفت: آرزوی همه ایرانیان و شیعیان این است که در چنین شبی در کنار بارگاه آن امام همام(ع) باشند و چه سعادتی است برای همه زائران و برای دولت خدمتگزار که امشب به زیارت این مرقد منور تشرف یافته است.

وی با بیان اینکه امام هشتم(ع)، امام پرافتخار برای ایرانیان و سرزمین پارس و پارسیان و شیعیان و اقوام مختلف سرزمین ایران است، اظهار داشت: شاید برای امام هشتم(ع) سفر به مرو و خراسان با فشاری که دولت عباسی زمان بر ایشان وارد آورده بودند، کاری بس سخت و دشوار بود. او نه قیام حاکم زمان را رد کرد و نه پذیرفت. فشار مامون برای سفر آن حضرت به پایتخت جهان اسلام آن زمان مرو هم برای علی بن موسی‌الرضا(ع) پذیرش آن امکانپذیر بود که از آغاز بپذیرد و هم رد آن علی‌رغم تمام سختی‌ها و مشکلات و احتمال شهادت امکانپذیر بود اما امام هشتم راه وسط و اعتدال را انتخاب کرد.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: امام هشتم(ع) راهی را بر مبنای تدبیر امامت برگزید و انتخاب کرد. او از شعار افراطیون و تندروان نترسید که بگویند چرا امام هشتم در برابر دعوت یک خلیفه جائر تسلیم شده است که او تسلیم نشده بود و نه آنکه در برابر آن پیام دعوت ردی را انتخاب کرد که آن زمان می‌توانست موجب خونریزی در دنیای اسلام و علویان در برابر عباسیان و عرب آن زمان در برابر ایرانیان شرایط بسیار سخت و سنگینی در دنیای اسلام بود و امام علی بن موسی‌الرضا(ع) راه وسط راه اعتدال و راه تدبیر را در زندگی سیاسی به ما آموخت.

روحانی با بیان اینکه امام رضا(ع) علی‌رغم اینکه پیام مامون را رد نکرد و بعد از اصرار قبول کرد در برابر قبر پیامبر آنچنان سخن گفت که نارضایتی خود را به گوش جهانیان رساند، تصریح کرد: او از این فرصتی که دشمن برای او ایجاد کرده بود استفاده و بهره‌برداری کرد. ایران سرزمین عشق به خاندان رسالت بود یکی از دلایل اینکه مامون اصرار داشت علی بن موسی‌الرضا(ع) به این سرزمین سفر کند برای جذب افکار ایرانیان عاشق خاندان رسالت بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه خراسان و طبرستان با زور شمشیر اسلام نیاورد، خاطرنشان کرد: ایران جز بخش کوچک آن با عشق به اسلام و با فهم بلندشان در شناخت دین راستین و خاندان رسالت و اهل بیت راه اسلام و عشق به امیرالمومنین و اهل بیت اهل بیت و طهارت را برگزیدند. ایران فهیم، شرافتمند، قهرمان، آگاه و هوشیار خود برترین دین و بهترین راه که راه خاندان رسالت بود را برگزید و انتخاب کرد.

وی با تاکید بر اینکه خراسان یعنی سرزمین ادب و سرزمین شعرا یادآور شد: خراسان یعنی سرزمین رودکی و فردوسی، سرزمین زنده کردن ادب پارسی، خراسان یعنی سرزمین ادب و ادبیات و تاریخ. یعنی سرزمین بیهقی، خراسان یعنی سرزمین انقلاب، سرزمین ایستادگی، سرزمین رهبری نهضت اسلامی در این شهر و در این دیار توسط مقام معظم رهبری حضرت ‌آیت‌الله خامنه‌ای. خراسان یعنی سرزمین شهید هاشمی‌نژاد، سرزمین مرجعیت، سرزمینی که آیت‌الله العظمی وحید خراسانی، سرزمین مرجع عالی‌قدر آیت‌الله سیستانی، سرزمین حوزه علمیه، سرزمین دانشگاه، سرزمین فرهیختگان، یعنی سرزمین اعتدال.

رئیس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: شما بودید که در خرداد پارسال، علم و پرچم اعتدال را در این شهر برافراشتید و این شما بودید که با حضورتان و با حضور قهرمانانه‌تان در شهر مشهد حماسه بزرگ را آفریدید. آن روز چهارشنبه فراموش‌نشدنی جوانان عزیز و پرشور مشهد و خراسان شما بودید زمینه را برای دولت اعتدال در این کشور فراهم کردید.

روحانی افزود: خراسان سرزمین توسعه، یعنی مرکزیت تمدن ایرانی و اسلامی و تمدنی که نشات گرفته از خاندان رسالت است در شرح ایران و در خراسان بزرگی که امروز شامل چندین کشور بزرگ است. امروز افتخار همه ما این است که مشهد پایتخت معنوی ایران و ایرانیان و شیعیان و عاشقان به خاندان رسالت است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه قبل از آنکه امام علی بن موسی‌الرضا(ع) دیده در جهان بگذارد، پیامبر عظیم‌الشان بشارت سرزمین مقدسی چون طوس و خراسان را داد و فرمود پاره تن من در سرزمین خراسان مدفن خواهد شد، عنوان کرد: کدام دل غمگین است که به مشهد خراسان بیاید، کدام گرفتار است که به خراسان بیاید، کدام شخص گرفتار است که به این سرزمین بیاید و گره‌های زندگی‌اش را این مولای ما آن گره را باز نکند. خراسان افتخار ماست. ان‌شاءالله این سرزمین سرزمینی باشد که تمام مشکلات ایران جهان شیعه و دنیای اسلام را باید بگشاید. این مرجع شریف که در پناه او و با توسل به او ما قادریم نه تنها مشکل ایران که مشکل جهان را بگشاییم و شما جوانان عزیز مشهد و استان خراسان و سرزمین بزرگان و شیر مردان بودید که حصر آبادان را شکستید با لشکرهای عظیمی که از این سرزمین در دفاع مقدس راهی جبهه کردید که مردم خراسان حصر آبادان را شکستید. غم دل امام را رفع کردید شما آن غم را زدودید و شما امروز در سرزمینی هستید که امید ایران به این سرزمین و به این مرقد شریف است.

وی با بیان اینکه امروز یکسال بعد از یک سال افتخار داریم که سال دوم تدبیر و امید را از کنار مزار مولایمان شروع می‌کنیم، گفت: من نمی‌دانم لطف امام بود، اتفاق بود، بخت و اقبال بود، من اولین سخنرانی انتخاباتی‌ام را از مشهد شروع کردم و آخرین سخنرانی را در شهر مشهد تمام کرد و اولین سفرم بعد از انتخاب به پابوس مرقد امام رضا(ع) آمدم و لطف امام(ع) شامل حال مردم و دولت، همه شیعیان و مسلمانان است.

رئیس شورای عالی اقتصاد با تاکید بر اینکه ما امروز قدم‌های بزرگی یک سال اخیر برداشته‌ایم، بیان کرد: با همت و کمک شما و با هدایت‌های رهبری، با قدم‌های بلندتر در سال‌ پیشرو برخواهیم داشت. ما در بخش اقتصاد در بخش سیاست داخلی و خارجی، فرهنگی و اجتماعی به کمک شما مردم به نقطه‌ای رسیدیم که شاید پارسال برای ما باور کردنی نبود.

روحانی با بیان اینکه اگر تا امروز ما توفیقی به دست آوردیم در سایه اتحاد و وحدت ملت بزرگ و عزیز ایران بوده است، اظهار داشت: جوانان عزیز، برومندان و غیوران همه دست به دست هم بدهیم. همانطور که رهبری فرمودند دو جناح اشکالی ندارد، احزاب افکار متفاوت اشکالی ندارد، اما یادمان باشد همه در داخل یک کشتی نشسته‌ایم. همه یادمان باشد دولت واحد بر این سرزمین حاکم است. یادمان باشد که این دولت خدمتگزار همه مردم است، راست و چپ، این جناح و آن جناح، پیر و جوان، روستایی و شهری، زن و مرد همه ما عاشق ایران و انقلاب و اسلام و خاندان رسالتیم و بر آن افتخار می‌کنیم و می بالیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای ما ایرانی بودن افتخار است، تصریح کرد: برای ما پیرو امام بودن افتخار است، برای ما وحدت این سرزمین افتخار است، برای ما انقلاب اسلامی و ادامه راه انقلاب افتخار است، برای ما ادامه راه شهیدان افتخار است، برای ما حمایت از همدیگر حمایت از دولتی که خدمتگزار و خادم شماست و رهبری فرموده‌اند حمایت از دولت وظیفه همه است، انجام این وظیفه افتخار همه ماست، ما هر چه به دست آوردیم از حمایت شما مردم از حمایت و ملت شریف بوده است.

وی با تاکید بر اینکه در مسیر توسعه ایران عزیز و قدرتمند هستیم، خاطرنشان کرد: ما امروز یکی بعد از دیگری بر مشکلات اقتصادی فائق آمده‌ایم و فائق خواهیم آمد. ما توانسته‌ایم رشد سریع تورم را مهار کنیم. ما توانستیم بیش از آنچه که پارسال به شما قول داده‌ایم یعنی امسال سال ۹۳ تورم به ۲۵ درصد می‌رسد امروز می‌توانیم با قدرت به شما بشارت بدهیم تا پایان امسال رشد تورم امسال پایین‌تر از ۲۰ درصد خواهد بود. ما به شما قول داده بودیم که در تورم غالب خواهیم شد. ما طرح لازم برای عبور از رکورد تهیه کرده‌ایم اما امروز در کنار مرقد علی ابن موسی بن رضا(ع) اعلام می‌کنم که ما امروز از رکود عبور کرده‌ایم.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: محاسبات سه ماه اول سال ۹۳ به ما اعلام می‌کند دولت از رکود عبور کرده است و امروز روزی است که باید برای رونق و اینکه رشد را در این کشور نمایان کنیم، دست به دست هم بدهیم. ما در زمینه انرژی نفت و گاز امسال شاهد تحول چشم‌گیر خواهیم بود. شما تا پایان سال آمار و ارقام را خواهید دید و در صنعت نفت احتمالا رشد حدود ۸ درصد را تا پایان سال خواهیم داشت که این افتخار بزرگی برای ملت ایران است.

روحانی با اشاره به مشکل کم‌آبی در کشور ابراز داشت: در زمینه آب که معضل اصلی کشور ماست و تنها در خراسان و مشهد معضل نیست بلکه در سراسر ایران، ما معضلی به نام آب داریم. حتی آب برای آشامیدن، برای صنعت و به طورجدی برای کشاورزی اما دولت قدم‌های بسیار مهمی را برای مهار آب‌های مرزی و در زمینه بهره‌وری آب شروع کرده است. دولت برای امسال و ۴ سال آینده ده میلیارد دلار برای آب اختصاص داده است.

رئیس جمهور ادامه داد: البته در زمینه استان خراسان، هم طرح‌های آبی داریم. سه سد در این استان تا پایان سال به بهره‌برداری خواهیم رساند و ده‌ها طرح برای این استان داریم. البته این استان نیاز به طرح‌هایی دارد که باید در سال‌های آتی اجرا شود.

وی با اشاره به خدمات دولت در عرصه محیط زیست عنوان کرد: محیط زیست ما دچار مشکلاتی بوده و دولت قدم‌هایی را برای محیط زیست برداشته است. با تبدیل بنزین آب و هوا متفاوت شده است و به زودی در سال ۹۳ بنزین یورو ۴ هم برای شهر مشهد ارائه خواهیم داد و اختصاص ۲۰۰ دستگاه اتوبوس و راه اندازی مترو را خواهیم داشت.

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه دولت برای استان خراسان و شهر مشهد هر خدمتی را که انجام بدهد، تنها خدمت به مردم این استان نیز نیست، یادآور شد: خدمت به خراسان، خدمت به سراسر ایران است، زیرا این شهر پذیرای ۲۵ میلیون زائر در طول سال است و این به معنای خدمت به همه ایران و ایرانیان و شیعیان و عاشقان خاندان رسالت است که توفیق پیدا می‌کنند.

روحانی به دو مشکل حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده در مشهد اشاره کرد و گفت: در جلسه‌ای که هیات دولت فردا در شهر مشهد تشکیل خواهد شد، دستور کار آن، مساله بافت فرسوده و حاشیه‌نشینی شهر مشهد خواهد باشد. ان‌شاءالله این دو معضل که می‌دانم سال‌هاست در این زمینه تلاش شده، قول داده شده و خدماتی هم انجام گرفته اما دولت تمام تلاش‌های خود را در این زمینه حل مشکلات اصلی به کار خواهد گرفت و به سمع شما خواهد رسید.

رئیس جمهور در خصوص برنامه‌ها و طرح‌های دولت برای استان خراسان رضوی اظهار داشت: طرح‌هایی که برای استان خراسان است، ۱۲۹ طرح عمرانی است که ان‌شا، الله در شورای اداری اعلام خواهد شد و تمام ۱۲۹ طرح در سال ۹۳ و ۹۴ اجرایی و تکمیل و ان‌شا، الله افتاح خواهد شد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با یادآوری اینکه امروز در شرایط سختی منطقه ما قرار گرفته است، تصریح کرد: ما باید در شرایط روز منطقه که مسلمانان عزیز ما و عاشقان اهل بیت در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین عزیز و حتی در کشورهای دیگر مثل لیبی و یمن و سایر کشورها که گرفتار جنگ‌های داخلی و مداحان قدرت خارجی هستند، می‌خواهم بگویم دولت بالاترین قدم‌ها را برای امنیت و ثبات منطقه برداشته است.

وی ادامه داد: بیشترین کمک برای نجات مردم عراق، جنوبش، غربش، شرقش، شمالش، کردهایش، سنی‌نشینانش و شیعه‌نشینانش و در تمام عراق بزرگترین خدمت به امنیت و ثبات نسبی را جمهوری اسلامی ایران و این نظام مقدس برداشته است. البته در این بحران عراق، مرجعیت عراق بالاترین ایثار و تدبیر و فداکاری را انجام داده‌اند اما اگر کمک ملت ایران و دولت ایران نبود، امروز شاهد آن نبودیم که در عراق امنیت نسبی مستقر شود. کوچه، روستا، شهر و منطقه از دست تروریست‌ها، آدمکش‌ها و وحشیان نجات پیدا کند.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه اگر همت ملت ایران نبود و اگر تلاش نظام جمهوری اسلامی و دولت ایران و رهبری نبود امروز شاهد پیروزی مردم غزه بر رژیم جنایتکار صهیونیستی نبودیم، تاکید کرد: امروز اگر می‌بینیم که امنیت نسبی در سوریه و در لبنان برقرار شده است، در سایه تلاش این ملت بزرگ است پس ما امروز مسئولیت بسیار سنگینی را بر دوش داریم و این مسئولیت سنگین در صورتی می‌توانیم عمل کنیم و اجرا کنیم که همه دست به دست هم بدهیم، اختلافات را کنار بگذاریم، اشکال ندارد که افکار مختلف باشد، سلیقه‌ها مختلف باشد اما برای ایران، برای نظام برای توسعه کشور، برای تعالی اخلاق و فرهنگ یک جامعه، هدف ما باید واحد باشد. همه باید کنار هم قرار بگیریم و این ملت را به اوج و شکوهی برسانیم که مورد نظر پیامبر و ائمه اطهار(ع) و مولایمان امام علی(ع) و امام زمان ولیعصر(عج) باشد، ما باید دست به دست هم دهیم.

روحانی با بیان اینکه می‌توانیم از مشکلات عبور کرده‌ایم، تاکید کرد: مگر ما در زمینه سلامت دولت در شرایط تحریم نتوانسته قدم مهمی را بردارد. اگرچه این قدم باید ادامه یابد، هنوز برای سلامت و بیمه مردم، برای تامین امنیت غذایی اقشار ضعیف جامعه ما که دولت حدود ده میلیون را زیر پوشش قرار داده حداکثر توان خود را توسعه می‌دهد.

رئیس جمهور افزود: امروز آنهایی که به بیمارستان دولتی مراجعه می‌کنند، راحت‌تر، آسوده‌‌خاطرتر و با خرج کمتر می‌توانند از بیمارستان مرخص شوند و این قدم‌ها که دولت خدمتگزار شما برای سلامت جامعه برداشته است، ان‌شاءالله این قدم‌ها را در ماه‌ها و سال‌های آینده گسترش خواهد داد.

وی با تاکید با اینکه مردم عزیز جوانان غیور بدانید ما اگر بخواهیم در زمینه‌های مختلف توسعه علم، توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگ و پیشرفت در این جامعه برسیم باید همه قوا در کنار یکدیگر باشند، یادآور شد: دولت، مجلس و قوه قضاییه و نیروهای مسلح و مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد و احزاب و اقشار مختلف جامعه همه باید دست به دست هم بدهیم. دولت تلاشش بر این است که وحدت و اتحاد در جامعه بیشتر و بیشتر باشد. اخلاق ما، محمدی، علوی و رضوی باشد.

اخلاق ایران جامعه جنگ دولت سوریه شیر لبنان مسلمانان مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر