کد خبر: 205586 A

نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت: / ۳ /

ودروهای با حجم بالای ۲۵۰۰ سی سی در سال ۸۸ به میزان ۳۱ هزار و ۳۱۲ دستگاه، در سال ۸۹ به میزان ۲۳ هزار و ۷۶۳ دستگاه، در سال ۹۰ به تعداد ۱۸ هزار و ۶۰۴ دستگاه، در سال ۹۱ به میزان ۱۶ هزار و ۲۳۹ دستگاه، در سال ۹۲ به تعداد ۴ هزار و ۱۶ دستگاه و در سال ۹۳ به میزان ۱۱۳ دستگاه وارد کشور شده است که در این گزارش نوع همه این اتومبیل‌ها به تفکیک مشخص است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: خودروهای وارداتی با مجوزهایی که از سال‌های قبل گرفته شده بود وارد کشور شده و هیچ یک مربوط به مصوبه هیات وزیران در دولت یازدهم نبوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر نوبخت در پایان جلسه امروز هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امروز هیات وزیران به دو گزارش مهم پرداخت که اولین گزارش از سوی وزیر نیرو و در خصوص وضعیت آب کشور ارائه شد.

وی ادامه داد: گزارش دوم توسط مسئولین گمرگ و در خصوص بحثواردات خودرو بود. همانطور که می‌دانید هیات دولت واردات خودرو با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی را ممنوع اعلام کرد مگر خودروهایی که هیات وزیران اجازه ورود آنها را داده باشد.

سخنگوی دولت یادآور شد: با توجه به این مسئله، طی روزهای گذشته شاهد بودیم که صداوسیما برنامه‌های مختلف را منعکس کرد و با نشان دادن ماشین‌های لوکس در بنگاه‌ها و طرح این سوال که این خودروها از کجا می‌آیند به این مسئله پرداخت، چراکه واردات این خودروها در حالی که هنوز ماشین‌های مدل پایین در کشور وجود دارد نوعی تبعیض را نشان می‌دهد که ما نیز با آن مخالف هستیم.

نوبخت افزود: انعکاس‌ و مطرح شدن اینگونه اخبار در صداوسیما موجب شد همه گمانه‌زنی‌ها به این سمت برود که دولت این خودروها را وارد می‌کند و در این خصوص با چند نفر هم مصاحبه شد. ما امروز از رئیس کل گمرک خواستیم که در یکی از برنامه‌های صداوسیما ظرف امروز یا فردا شرکت کرده و همه آمار و ارقام مربوط به این مسئله و اینکه این خودروها از چه مسیری وارد کشور شده را ارائه دهد.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارشی از خودروهای وارداتی از سال ۸۸ تا سال ۹۳ اظهار داشت: خودروهای با حجم بالای ۲۵۰۰ سی سی در سال ۸۸ به میزان ۳۱ هزار و ۳۱۲ دستگاه، در سال ۸۹ به میزان ۲۳ هزار و ۷۶۳ دستگاه، در سال ۹۰ به تعداد ۱۸ هزار و ۶۰۴ دستگاه، در سال ۹۱ به میزان ۱۶ هزار و ۲۳۹ دستگاه، در سال ۹۲ به تعداد ۴ هزار و ۱۶ دستگاه و در سال ۹۳ به میزان ۱۱۳ دستگاه وارد کشور شده است که در این گزارش نوع همه این اتومبیل‌ها به تفکیک مشخص است.

وی با بیان اینکه همه این خودروها با مجوزهایی که از سال‌های قبل گرفته شده بود وارد کشور شده و هیچ یک مربوط به مصوبه هیات وزیران در دولت یازدهم نبوده است، تصریح کرد: البته قصد من این نیست که رفع تکلیف کنم اما لازم است بدانید که هیات وزیران در این ایام اجازه واردات خودروهای خارجی بالای ۲۵۰۰ سی سی را نداده است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ممکن است مجوزهای این خودروها در ابتدا با نیتی خالص و جهت کمک به برخی افراد خاص مثل قهرمانان ورزشی جهت افتخارآفرینی آنها بوده باشد اما امیدواریم که به هیچ وجه دیگر چنین خودروهایی وارد کشور نشود چرا که معتقدیم خودروهای داخلی نیز باید مورد حمایت قرار گیرند.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در جلسه امروز همچنین گزارشی در خصوص کاروان ورزشی ایران در سفر کره جنوبی داده شد که بسیار امیدبخش بود. امیدواریم همانطور که والیبالیست‌های ما در این مدت افتخارآفرینی کردند این پروسه ادامه داشته باشد.

سخنگوی دولت با اشاره به مصوبه دولت در رابطه با ‎آبرسانی به تهران ابراز داشت: در جلسه امروز هیات وزیران مصوبه‌ای نیز در مورد مسئله آبرسانی فوری به تهران وجود داشت که به صورت علی‌الحساب ۳۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه در اختیار وزارت نیرو قرار گرفت تا آقای چیت‌چیان به همراه همکاران خود سریعا در این خصوص اقدام کند. معاون برنامه‌ریزی نیز موظف شد که منابع مالی جهت اجرای طرح‌های مربوط به این مساله را تامین نماید.

آمار و ارقام ایران دولت رئیس جمهور گمرک معاون برنامه ریزی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی واردات واردات خودرو وزارت نیرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر