کد خبر: 229938 A

رییس جمهور:

فکر نکنیم که مرد از زن بهتر می‌فهمد. این تفکر خطا و اشتباه است. اصلا این چه فکری است که در ذهن ماست و طی آن معتقدیم که فقط مردها می‌توانند مسائل مهم اجتماعی را درک کنند و برایش راه حل ارائه دهند. با علما تقریبا در این موضوع در یک خطیم؛ چرا که حوزه‌ها در سابق دست مردها بوده است. چرا در ذهن‌مان نباید این طور فکر کنیم که خانمی یک دانشمند عالیقدر باشد و بتواند همسان یک مرجع تقلید فقه را بفهمد.

رییس جمهور با بیان این‌که همه نخبگان، اساتید دانشگاه و دانشجویان و صاحب نظران باید به صحنه بیایند، گفت: ممکن است کسی دانشگاه نرفته باشد، ولی اهل نظر باشد. عده‌ای نخبه و با استعداد بوده و نگاه تیزبینی دارند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جمع ایثارگران و نخبگان استان گلستان با بیان این‌که اگر ایثار و فداکاری مردم نبود تردیدی نداشته باشید که نهضت و انقلاب اسلامی به پیروزی نمی‌رسید، گفت: وقتی امام(ره) نهضت را شروع کرد یک تنه و با تکیه بر حق این کار را انجام داد.

وی افزود: امام(ره) تنها بود، اما به تنهایی بار بزرگ نهضت و انقلاب را به دوش گرفت و با ایستادگی و مقاومت و ایثار و ده‌ها ویژگی بلندش قلوب مردم را جذب کرد. و اگر ایستادگی مردم، حمایت و فداکاری آن‌ها نبود انقلاب به ثمر نمی‌رسید، کما اینکه در دفاع مقدس اگر مردم به صحنه نمی‌آمدند ارتش، سپاه و نیروی انتظامی به تنهایی قادر نبود از کشور حمایت کند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: مردم تحت عنوان بسیج به صحنه آمدند و فداکاری کردند و این ایثار و فداکاری بود که از ملت ایران در صحنه جهانی یک ملت قوی و شکست ناپذیر نشان داد. ملتی که از اهداف، آرمان‌ها و مرامش عقب‌نشینی نمی‌کند.

روحانی با بیان این‌که هیچ سلاح و همچنین حمایت ابرقدرت‌ها و کشورهای مرتجع و دلار نتوانست ما را از پای درآورد ادامه داد: ملت در کنار امام ایستاد و هم انقلاب و هم دفاع مقدسش به پیروزی رسید.

امروز هم با ایثار و وحدت و جهاد و ایستادگی ان‌شاالله ملت بزرگ ایران به همه آرمان‌های بلندش بدون تردید دست خواهد یافت. آن روز امام بود و امروز همان خط و راه توسط مقام معظم رهبری ادامه دارد و ما با توجه به منافع و آرمان‌هایمان ایستادگی می‌کنیم.

رییس جمهور ایثار را دروازه پیروزی خواند و گفت: باید باور کنیم که ایستادگی و مقاومت و جهاد ما را در برابر هر مانعی پیروز می‌کند و به هدف اصلی‌مان می‌رساند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود باورکردن استان‌ها را یک ضرورت خواند و خاطرنشان کرد: باید استان‌ها را باور کنیم و این موضوع را خطاب به دولت، دولتمردان و مرکزنشینان می‌گویم که ما باید کار را قدم به قدم به خود استان واگذار کنیم؛ چرا که اهل استان، استان خودشان را بهتر می‌شناسند و اصلا هرکس خانه خود را بهتر می‌شناسد و مردم یک استان به استعداد و امکانات استان‌شان آگاه‌ترند.

روحانی با بیان این‌که همه نخبگان، اساتید دانشگاه و دانشجویان و صاحب نظران باید به صحنه بیایند گفت: ممکن است کسی دانشگاه نرفته باشد، ولی اهل نظر باشد. عده‌ای نخبه و با استعدادند و نگاه تیزبینی دارند. اساتید برای استان‌شان به صحنه بیایند.

رییس جمهور خطاب به حاضرین در این جمع گفت: شما خطر استان را بهتر لمس می‌کنید و می‌دانید باران شدید و خطر سیلاب در استان گلستان به چه معناست. این موضوعات فقط مربوط به جمع کردن آب و کشاورزی نیست بلکه نجات جان مردم و دفاع از آن مدنظر است. شما بهتر می‌دانید نیاز اول و دوم مردم کدام است؟

روحانی با بیان این‌که من معتقدم باید قدم به قدم دولت و مجلس و همه دست‌اندرکاران دست به دست هم دهیم و کار استان‌ها را به استان‌ها، نخبگان و صاحب نظران واگذار کنیم به توجه وزیر کشور درباره این موضوع اشاره و اظهار کرد: وزیر کشور ما جزء وزرایی هستند که به این امر صددرصد معتقدند و همواره از این‌که کار استان را به استان واگذار کنیم، دفاع می‌کنند. ما باید روی این باور بایستیم؛ چراکه این باور می‌تواند گره‌ها را باز کند.

رییس جمهور در ادامه باورکردن زن ها را نیز یک ضرورت خواند و گفت: فکر نکنیم که مرد از زن بهتر می‌فهمد. این تفکر خطا و اشتباه است. اصلا این چه فکری است که در ذهن ماست و طی آن معتقدیم که فقط مردها می‌توانند مسائل مهم اجتماعی را درک کنند و برایش راه حل ارائه دهند. با علما تقریبا در این موضوع در یک خطیم؛ چرا که حوزه‌ها در سابق دست مردها بوده است. چرا در ذهن‌مان نباید این طور فکر کنیم که خانمی یک دانشمند عالیقدر باشد و بتواند همسان یک مرجع تقلید فقه را بفهمد.

وی با بیان این‌که ما به خانم ها برای اینکه در صحنه و علم حضور پیدا کنند فرصت کافی نداده‌ایم گفت: اگرچه خداوند وظیفه سنگینی را بر دوش مرد و زن گذاشته است اما این بحثدیگری است و در موضوع استعداد و فهم و درک و فقه و علوم دینی و تجربی و تمام علوم فرقی وجود ندارد. زمینه و راه باز است و ما باید فضا را باز کنیم برای این‌که از استعداد و علم و تجربه و دانش خانم‌ها استفاده شود.

روحانی گفت: در برخی رشته‌ها فقط خانم‌های ما متخصص‌اند و کار و تلاش می‌کنند و ما باید آن‌ها را باور داشته باشیم.

رییس جمهور در پایان با بیان این‌که در استان گلستان استعدادهای فراوانی وجود دارد و برخی طرح‌ها طی سفر به این استان مصوب شده است، گفت: اصل کار دست شما مردم است و برای این‌که گلستان به معنی واقعی کلمه گلستان شود همه شما به صحنه بیایید.

استان گلستان بسیج حسن روحانی دلار دولت و مجلس ذهن مقام معظم رهبری ملت بزرگ ایران نخبگان وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر