کد خبر: 235569 A

رئیس‌جمهور در خراسان جنوبی:

از آغاز دولت با دو معضل بزرگ یعنی تورم و رکود مواجه بودیم و لازم بود که این دو مشکل را از پیش پای مردم برداریم چراکه در ابتدا تورم ما بالای ۴۰ درصد بود.

رییس‌جمهور ضمن خوشحالی از اینکه دولت تورم را به مرز ۱۸.۱۷ درصد رسانده‌ است٬ افزود: معنای آن این است که امروز که شانزده ماه از عمر دولت یازدهم گذشته توانسته‌ایم تورم را از ۴۰ درصد به ۱۸ درصد کاهش دهیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در جریان سفر خود به خراسان جنوبی با حضور در فرودگاه بیرجند ضمن سخنرانی در جمع مردم گفت: بیش از هر چیز می‌خواهم از استقبال پرشور و گرم شما مردم عزیز استان خراسان جنوبی به ویژه شهر بیرجند تشکر کنم. همچنین از ملت بزرگ ایران سپاسگزاریم که در ماه محرم و صفر امسال در زمینه عشق و ارادت به خاندان رسالت سنگ تمام گذاشتند.

هر سه خراسان‌٬ رضوی و در پناه امام هشتم هستند

وی افزود: هر سه استان خراسان افتخارشان این است که در جوار حرم علی‌بن موسی‌الرضا(ع) هستند گرچه سه استان خراسان هستند اما در واقع هر سه خراسان‌٬ رضوی و در پناه امام هشتم هستند.

روحانی گفت: امروز روز اول ربیع‌المولود و روز هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه است همانطور که می‌دانید مبدا تاریخ ما مسلمانان هجرت نبی اکرم(ص) از مکه به مدینه است این هجرت داستان‌ها و عبرتهای فراوانی دارد اما اینقدر اهمیت دارد که مبداء تاریخ اسلام٬ نه ولادت و بعثت پیامبر(ص) بلکه هجرت ایشان است. ما مسلمانان دارای تاریخ‌های خاص خود هستیم و این از افتخارات تمدن اسلامی است.

وی ادامه داد: اگر دنیا برای خود تاریخی به عنوان تاریخ میلادی دارد٬ تاریخ ما مسلمانان چه هجری شمسی و چه هجری قمری هجرت پیامبراسلام است. این افتخار دنیاست که مبداء تاریخ میلادی و اسلامی از زندگی دو پیامبر نشات گرفته این به معنای اتصال جامعه اسلامی به نبوت، رسالت و وحی آسمانی است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امیدوارم همه ما بتوانیم در ماه ولادت و وحدت از برکات این ماه و زندگی پیامبر اسلام بهره کافی را ببریم.

جوانان این منطقه از سرزمین و ممکلت به خوبی دفاع کرده‌اند

روحانی خاطرنشان کرد: اگرچه استان خراسان جنوبی استانی کم آب است اما از نعمت بزرگی همچون مردمان عالم و دانشمند برخوردار است مردان بزرگی در تاریخ در این سرزمین بوده‌اند و جوانان زیادی از این سرزمین و ممکلت به خوبی دفاع کرده‌اند.

وی گفت: خوشحالم در سفر به خراسان رضوی که در چند ماه قبل صورت گرفت خطاب به ملت ایران طبق آمار بانک مرکزی اعلام کردم که کشور از رکود خارج شده است و این خبر مسرت بخشی بود که از خراسان رضوی و از کنار مرقد حضرت رضا به ملت ایران اعلام شد.


ما تورم بالای ۴۰ درصد را قدم به قدم به ۱۷ درصد کاهش دادیم

رئیس جمهور تاکید کرد: ما از آغاز این دولت با دو معضل بزرگ یعنی تورم و رکود مواجه بودیم و لازم بود که این دو مشکل را از پیش پای مردم برداریم در ابتدا تورم ما بالای ۴۰ درصد بود و لازم بود که با کمک مردم و همت مسئولان قدم به قدم تورم را کاهش دهیم.

وی گفت: امروز خوشحالیم که تورم را به مرز ۱۸.۱۷ درصد رسانده‌ایم معنای آن این است که امروز که شانزده ماه از عمر دولت یازدهم گذشته توانسته‌ایم تورم را از ۴۰ درصد به ۱۷ درصد کاهش دهیم.

در سال‌های ۹۱ و ۹۲ رشد ما منفی بود

روحانی خاطر نشان کرد: در کنار تورم مسئله مهم دیگر رکود بود به تعبیر اقتصادی رشد و رونق ما در سالهای گذشته منفی بود یعنی نه تنها رشد به جلو نداشتیم بلکه عقبگرد نیز کرده بودیم در سه ماهه اول سال ۹۳ با محاسبات بانک مرکزی توانستیم نسبت به سه ماهه اول سال ۹۲ دارای رشد و حرکت رو به جلو باشیم و رشد ما در سه ماهه اول به بالای ۴ درصد رسید در حالی که در سال‌های ۹۱ و ۹۲ رشد ما منفی بود.

در سه ماهه اول ۹۳ ما توانستیم از رکود عبور کنیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سه ماهه اول ۹۳ ما توانستیم از رکود عبور کنیم٬ گفت: این آغاز رونق و شکوفایی وحرکت به پیش بود. امروز افتخار دارم که در خراسان جنوبی به ملت بزرگمان اعلام کنم که طبق آماری که شب گذشته بانک مرکزی اعلام کرد در سه ماهه دوم سال ۹۳ کشور دارای رشد مثبت بوده و مجموعا در شش ماهه اول سال دارای رشد ۴ درصدی هستیم.

رئیس دولت یازدهم اضافه کرد: شما این مساله را با سال ۹۱ که ۶.۸ رشد منفی داشتیم مقایسه کنید. در سال ۹۲ نیز رشد منفی داشتیم که مقداری کمتر از منفی۲ بود و بعد از دو سال، امسال اولین سالی است که رشد مثبت داریم و در شش ماه اول دارای چهار درصد رشد هستیم و وقتی در دوسه ماهه رشد داریم٬ این یعنی آغاز رشد اقتصادی در ایران عزیزمان که من به ملت ایران هم به خاطر آغاز ماه ربیع‌الاول و هم سالروز هجرت پیامبر و هم به خاطر دو سه ماهه پشت سر هم رشد اقتصادی تبریک می‌گویم.

روحانی با بیان اینکه تمام پیشرفت کشور در ۱۶ ماه گذشته به دست توانمند مردم صورت گرفته است، یادآور شد: دولت به عنوان خادم شماست و به دنبال آن است که اهداف، مطالبات و نظرات شما را با کمک و همت و هدایت شما به پیش براند و اگر پیشرفتی داریم٬ پیشرفت شما مردم عزیز و کوشای ایران است.

حتی در حوزه مسکن با تمام بی‌حرکتی که داشت شاهد رشد بوده‌ایم

رئیس‌جمهور با اشاره به آمارهای بانک مرکزی ابراز داشت: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که ما در نفت و گاز، معادن وصنعت، خدمت و کشاورزی دارای رشد و پیشرفت بوده‌ایم٬ حتی در حوزه مسکن نیز که حرکتی نداشته‌ایم امسال به برکت بودجه‌های عمرانی که اختصاص داده شد٬ شاهد رشد بوده‌ایم.

وی ادامه داد: نسبت به ۹ ماه گذشته برای بودجه عمرانی استان‌ها، ۹۴ درصد بودجه را پرداخت کردیم که این مساله در طول سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. حدود ۲۲ میلیارد تومان در این ۹ ماه پرداخت شده که نشان دهنده حرکت رو به جلو در زمینه عمرانی کشور و استان‌هاست.

رئیس دولت تدبیر و امید با یادآوری رشد کشور در زمینه نفت و گاز بیان کرد: در گاز رشد خوبی تا به امروز داشته‌ایم و به رشد تولید گاز تا پایان سال ۱۰۰ میلیون متر مکعب افزوده خواهد شد. در زمینه نفت نیز اگرچه شرایط جهانی به ویژه برخی توطئه کشور‌ها قیمت آن را کاهش داده اما از این مشکلات نیز به همت مردم به خوبی عبور می‌کنیم.

هر چه توطئه کنند افق آینده ما روشن است

روحانی با تاکید بر اینکه قیمت نفت به صورت فعلی باقی نمی‌ماند، عنوان کرد: هر چه توطئه کنند افق آینده ما روشن است و ملت ما پیروز در همه صحنه‌ها خواهد بود اما این مساله یک شرط دارد و آن حفظ امیدمان است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: وحدت و انسجاممان را روز به روز بیشتر کنیم و در مسائل جزیی اختلافات را کنار بگذاریم، همه اهل یک پرچم هستیم و زیر خیمه اسلام و ایران زندگی می‌کنیم و به قانون اساسی و رهبریمان پایبند هستیم و مسائل ریز و جزیی را باید کنار بگذاریم اعم از این جناح و آن جناح، راست و چپ، این مذهب و آن مذهب.

اگر ‌کسی چند سال پیش حرفی زده است یا کاری کرده آنقدر لکه سیاه را نگه ندارید

روحانی گفت: اگر گروهی، ‌کسی، فردی سه سال پیش، ‌پنج سال پیش حرفی زده است یا کاری کرده است آنقدر لکه سیاه را نگه ندارید. بگذارید آفتاب لکه‌های سیاه را از بین ببرد بگذارید آفتاب ایران زمین آفتاب اسلام اگر لکه سیاهی بر روی پیراهن اسلام و ایران است آن را بزداید هیچ‌گاه به آن لکه‌های سیاه اشاره نکنیم. ما باید به دل پاک خودمان افتخار کنیم.

در ایران هیچ کس نیست که تحت پوشش بیمه درمانی قرار نگرفته باشد

وی ادامه داد: ملت بزرگ ایران بدانند دولت در زمینه نفت، گاز، آب کشاورزی، ‌گردشگری، ‌فرهنگی، دانش و علم، اقتصاد دانش‌بنیان و در زمینه پیشبرد سیاست خارجی برای به کرسی نشاندن حقوق ملت ایران هرگز از حرکت باز نخواهد ایستاد.

رئیس جمهور بیان کرد: مردم عزیز ایران بدانند دولت یازدهم بعد از ۱۶ ماه امروز افتخار می‌کند که در ایران هیچ کس نیست که تحت پوشش بیمه درمانی قرار نگرفته باشد دفترچه بیمه امروز به صورت همگانی برای همه اجرایی شده است.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: این برای اولین بار است که این موضوع به دست دولت یازدهم و با همت مردم ایران به اجرا در آمده است.

وی گفت: یکی دیگر از مسائل٬ امنیت غذایی است قشرهای محروم، کمیته امداد، بهزیستی بدانند ما سبد کالا را امسال نیز ادامه خواهیم داد.

طرح تحول سلامت را با همت شما مردم ایران همچنان ادامه خواهیم داد

رئیس‌جمهور گفت: در زمینه سلامت ما گام‌های بسیار بلندی برداشته‌ایم٬ هرچند شفا دست خداست و بیمارستان‌ها، پزشکان و پرستاران و… وسیله هستند. اما امروز اگر به بیمارستانی برویم چهره بیماران نسبت به ۱۶ ماه پیش از زمین تا آسمان تغییر کرده است ما این طرح تحول سلامت را با همت شما مردم ایران همچنان ادامه خواهیم داد.

سابقه حضور در خراسان جنوبی را در گذشته داشته‌ام

به گزارش خبرنگار ایلنا، رئیس‌جمهور همچنین درباره استان خراسان جنوبی گفت: استان عزیز خراسان جنوبی که استان مقاومت، ‌علم، ‌فرهنگ، ‌شعر و همه اقوام و همه مذاهب در آن زندگی می‌کنند می‌باشد. من خودم سابقه حضور در این استان را در گذشته داشته‌ام.

روحانی گفت: سال ۵۳ چند ماهی را در بیرجند بودم. همه گزارش‌های آن روز و امروز نشان می‌دهد که بیرجند از پاکیزه‌ترین شهرهای ایران است. در استان خراسان جنوبی اول دل‌های مردم پاک و مصفاست و بعد کوچه و خیابان و سرزمینش.

وی خطاب به مردم استان خراسان جنوبی گفت: شما که به محیط زیست اهمیت می‌دهید و قدر پاکی و سلامت را می‌دانید خدا هم یاور شما خواهد بود اگر آب در این استان کم است اما فرهنگ و ادب و اخلاق مردمان آن فراوان است.

قول‌هایم در سال‌های ۹۳ و ۹۴ یا حتی ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد

رئیس‌جمهور تاکید کرد: تمام قول‌هایی که می‌دهم وعده‌هایی است که در سال‌های ۹۳ و ۹۴ یا حتی ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد. اینجا سرزمینی است که شما قدر آب را به خوبی‌ می‌دانید. اصولا ما فرزندان کویر قدر آب را خوب می‌دانیم و می‌دانیم که آب چه نعمتی است. همه تمدن گذشته ایرانی در زمینه حفظ آب نشان می‌دهد که این ملت همواره قدر این نعمت خداداد را دانسته و می‌داند.

روحانی با بیان اینکه طرح‌هایی که در زمینه آب در دست اجراست٬ عملیاتی خواهد شد٬ گفت: برخی طرح‌ها مثل سد سیاه‌رود در دست اجراست که در سال ۹۴ به اتمام می‌رسد و افتتاح خواهد شد. سد فرخی قائن نیز زود‌تر از آن عملیاتی می‌شود.

وی گفت: مجتمع آبرسانی روستایی که قادر به تامین آب برای ۲۵ هزار نفر خواهد بود اجرایی می‌شود و تا پایان سال ۹۴ به اتمام خواهد رسید همچنین تصفیه‌خانه آب شرب بیرجند در ماه‌های پیش رو عملیاتی و به اتمام می‌رسد.

رئیس جمهور یادآور شد: در زمینه طرح انتقال آب با لوله که حدود ۶۰۰ کیلومتر است٬ بخشی از آن در سال ۹۳ و عمده آن تا پایان سال ۹۴ عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به طرح‌های مربوط به کشاورزی گفت: در این زمینه طرح آبخیزداری بسیار وسیع است و در حد توان دولت می‌تواند در بودجه سال آینده از آب‌های موجود این استان و همچنین توسعه کشاورزی استان خراسان جنوبی حراست کند. علاوه بر این طرح گلخانه‌ای نیز می‌تواند بسیار کارساز باشد.

روحانی ادامه داد: البته دراین طرح‌ها بخش خصوصی کارهای اصلی را انجام می‌دهد و دولت تنها اقدامات زیربنایی را می‌کند تا پایان سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴ هشت طرح گلخانه‌ای و ۱۸ طرح دامپروری اجرایی خواهد شد.

تا پایان سال‌های ۹۴ و ۹۵ صد کیلومتر از راه‌ها به بزرگراه تبدیل به خواهد شد

رئیس‌جمهور در خصوص راه‌های استان خراسان‌جنوبی نیز گفت: راه‌های استان خراسان جنوبی باید در مسیرهای اصلی به بزرگراه تبدیل شود. ما کلیه این راه‌ها را در جلسه‌ای در تهران بررسی کردیم تا پایان سال‌های ۹۴ و ۹۵ حدود صد کیلومتر از این راه‌ها را تبدیل به بزرگراه خواهیم کرد که مشخصات آن توسط وزیر راه به شما اعلام می‌شود.

وی افزود: البته ما این ۱۰۰ کیلومتر را طبق اولویت اجرا می‌کنیم اما بحثتوسعه راه‌ها ادامه دارد با این حال این ۱۰۰ کیلومتر تنها در ۹۴ و ۹۵ به بهره‌برداری می‌رسد.

روحانی با تاکید بر اینکه مساله اجرایی شدن طرح راه آهن در استان خراسان جنوبی مورد اتفاق جمع هیات دولت است گفت: ما اهمیت این استان را از نظر راه‌آهن درک می‌کنیم و در بودجه سال ۹۴ ردیفی را پیش‌بینی کرده‌ایم به این صورت که ۱۰ میلیارد تومان پول برای طراحی راه آهن این استان در بودجه گذاشته‌ایم که البته در مورد برخی از بخش‌های آن همچنان درگیر بحثو مذاکره هستیم.

هر‌ قدمی برداریم به اطلاع مردم خواهیم رساند / اقدامات آینده در خراسان جنوبی

وی گفت: من امروز به شما قول می‌دهم که دولت با همه همت بحثراه‌آهن استان خراسان جنوبی را دنبال می‌کند تا شهر بیرجند و استان خراسان جنوبی هر چه زود‌تر به راه‌آهن سراسری متصل شود. ما همه تلاش خود را در این راه به کار می‌گیریم و هر‌گاه قدمی برداریم به اطلاع مردم خواهیم رساند.

رئیس جمهور عنوان کرد: همانطور که می‌دانید در این استان برخی کارخانه‌ها و مراکز تولیدی به شکل تمام و کمال کار نمی‌کنند و از همه ظرفیت‌های استان استفاده نمی‌شود که به دلیل مشکلات و مسائل مالی است برای همین در جلسه‌ای با حضور رئیس بانک مرکزی قرار شد که ۶۰ میلیارد پول به عنوان تسهیلات در اختیار مراکز تولیدی برای سرمایه در گردش قرار گیرد.

وی گفت: استان خراسان جنوبی از نظر معدن نیز ظرفیت‌های زیادی دارد بنابراین ما توسعه معادن کل استان را دنبال می‌کنیم و طرح‌هایی که امشب در شورای اداری استان به تصویب می‌رسد اعلام خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه در مسائل زیست‌محیطی ما به بوته‌کاری نیاز داریم٬ گفت: این طرح امسال اجرایی و عملیاتی می‌شود و سال آینده نیز در حد وسع دولت ادامه خواهد داشت.

رئیس‌جمهور در ادامه طرح‌هایی که قرار است در خراسان جنوبی اجرایی شود٬ گفت: ما منطقه ویژه اقتصادی را مد نظر داریم که حتما در این سفر افتتاح خواهد شد.

وی در زمینه سلامت نیز گفت: بیمارستان بیرجند که ما در تهران طرح آن را بررسی کرده‌ایم٬ حتما تا نیمه سال ۹۴ ساختمان آن تکمیل خواهد شد که بلافاصله بعداز تکمیل ساختمان به دنبال تجهیز آن هستیم.

روحانی گفت: در زمینه سلامت ما سه بیمارستان نیز که نیروی انسانی لازم دارند اعتباراتی را برای آن در نظر گرفته‌ایم که انشاله این سه بیمارستان نیز تکمیل می‌شوند.

رئیس‌جمهور در جمع مردم خراسان جنوبی گفت: ۲۱ طرح و پروژه درباره این استان به تصویب رسیده است که در این سفر در شورای استان نحوه اجرایی آن‌ها بررسی خواهد شد که بعضی از این پروژه‌ها در سال ۹۵ و بعضی در سال ۹۴ و حتی بعضی از آن‌ها در سال ۹۳ اجرایی خواهند شد.

وی با بیان اینکه ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرایی شدن این پروژه‌ها مد نظر قرار گرفته است تصریح کرد: این استان شهیدپرور، ‌عالم‌پرور از نظر کشاورزی و معدن ظرفیت‌های گوناگونی دارد که در همه این طرح‌ها دنبال خواهد شد و استاندار موظف است گزارش چگونگی پیشرفت این پروژه‌ها را به رئیس‌جمهور ارسال کند که انشالله تا پایان این دولت شاهد اجرایی شدن همه این طرح‌ها باشیم.

بهزیستی تمدن تورم خراسان جنوبی دولت شورای عالی امنیت ملی علی بن موسی الرضا گردشگری ملت بزرگ ایران نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر