کد خبر: 242227 A

رئیس‌جمهوری در نشست سرمایه‌گذاری و توسعه بوشهر:

امروز اگرچه به نسبت ماه‌های قبل قیمت نفت نصف شده است٬ اما بدانید آنهایی که بحثکاهش قیمت نفت را علیه برخی کشور‌ها طراحی کرده‌اند٬ پشیمان خواهند شد و این را برای آن‌ها قابل ادامه دادن نیست. راه مذاکره را با تعقل و تعامل سازنده ادامه خواهیم داد

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ما امسال صادرات غیرنفتی خود را افزایش خواهیم داد٬ افزود: ایران تحت تاثیر کاهش قیمت نفت قرار نخواهد گرفت

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا٬ حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست توسعه و سرمایه‌گذاری که در استان بوشهر برگزار شد٬ با اشاره به بحثمذاکرات هسته‌ای افزود: ۱ + ۵ و مذاکره‌کنندگان با ایران هر مقدار راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرند٬ باید بدانند که ضرر خواهند کرد. ما با منطق، استدلال و حفظ حقوق ملت بزرگ ایران راه مذاکره، همزیستی مسالمت آمیز، تعقل و راه تعامل سازنده را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: می‌دانید مشکل جدیدی که دشمن به خیال خود پیش روی ملت ایران باز کره است٬ موضوع کاهش قیمت نفت است. امروز اگرچه به نسبت ماه‌های قبل قیمت نفت نصف شده است٬ اما بدانید آنهایی که بحثکاهش قیمت نفت را علیه برخی کشور‌ها طراحی کرده‌اند٬ پشیمان خواهند شد و این را برای آن‌ها قابل ادامه دادن نیست.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر ایران از کاهش قیمت نفت ضرر می‌کند، بدانید دیگر کشورهای تولیدکننده نفت مثل عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد چراکه آمار و ارقام نشان می‌دهد ۸۰ درصد بودجه سالانه عربستان و ۹۰ درصد صادرات این کشور و همچنین ۹۵ درصد بوجه کویت و ۹۵ درصد صادرات این کشور به فروش نفت خام وابسته است در حالیکه جمهوری اسلامی ایران امسال از لحاظ بودجه٬ تنها ۳۳ درصد به نفت وابسته است.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در دولت یازدهم در سال ۹۳ کمترین وابستگی به نفت را در بودجه تقدیمی به مجلس مشاهده می‌کنیم. به گونه‌ای که امروز تنها یک‌سوم بودجه کشورمان وابسته به نفت است٬ البته ما راه جبران کاهش قیمت نفت را هم پیش‌بینی کردیم؛ با کمک نمایندگان مجلس نیز از لحاظ صادرات تنها ۶۰درصد به نفت وابسته خواهیم بود و مابقی صادرات‌مان غیرنفتی خواهد بود.

وی ادامه داد: ما امسال صادرات غیرنفتی خود را افزایش خواهیم داد و ایران تحت تاثیر کاهش قیمت نفت قرار نخواهد گرفت٬ همان‌طور که برابر انواع توطئه‌ها با ایستادگی عبور کردیم به حول قوه الهی از این توطئه هم عبور خواهیم کرد و بحثکاهش قیمت نفت نمی‌تواند برای مدت طولانی ادامه پیدا کند.

آمار و ارقام بودجه جمهوری اسلامی ایران حسن روحانی دولت سرمایه گذاری قیمت نفت کویت ملت بزرگ ایران هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر