کد خبر: 246578 A

واعظی در حاشیه افتتاح خط ارتباطی عراق از طریق ایران:

حریم خصوصی شهروندان باید حفظ شود٬ به دنبال این هستیم دانشگاه‌ها و بخش خصوصی در داخل کشور شبکه‌ها را افزایش دهند٬ ما نیز آمادگی داریم امکانات لازم را در اختیارشان قرار دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای همه روشن نیست و افراد، اطلاعات خصوصی خود را در شبکه‌هایی که در خارج از کشور میزبانی می‌شود قرار می‌دهند که این امر امکان سوءاستفاده از اطلاعات را فراهم می‌کند.

به گزارش ایلنا٬ محمود واعظی در حاشیه افتتاح خط ارتباطی عراق از طریق کشورمان در جمع خبرنگاران٬ در پاسخ به سؤالی در خصوص توافق روسای قوای مجریه و قضائیه برای جلوگیری از فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی افزود: از محتوی مذاکرات روسای دو قوه اطلاعی ندارم.

وی با اشاره به اینکه برخی هنوز فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی را نمی‌دانند و مضرات آن نیز برایشان روشن نشده است، ادامه داد: این ناآگاهی سبب شده که مردم حتی عکس‌های خصوصی و اطلاعات شخصی خود را در این شبکه‌ها قرار می‌دهند که این اقدام ممکن است در جایی که میزبانی می‌شود، مورد سوء استفاده قرار گیرد.

حریم خصوصی شهروندان باید حفظ شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین گفت: معتقدیم حریم خصوصی شهروندان باید حفظ شود و به دنبال این هستیم که دانشگاه‌ها و بخش خصوصی در داخل کشور شبکه‌ها را افزایش دهند و ما نیز آمادگی داریم امکانات لازم را در اختیارشان قرار دهیم.

واعظی خاطرنشان کرد: یکی از شبکه‌های اجتماعی ایرانی که مشغول فعالیت شده، با اقبال خوبی از سوی مردم مواجه شده است.

شورای عالی فضای مجازی تصیم گیر فیلترینگ

وی در خصوص اینکه تصمیم گیر نهایی و سیاستگذار در زمینه فیلترینگ چه مرجعی است، گفت: در عرصه فضای مجازی شورای عالی فضای مجازی، تنها مرجع سیاست گذاری و برنامه ریزی‌های کلان است و آنچه در این شورا به تصویب برسد، برای همگان لازم الاجرا است.

واعظی درباره افزایش اخیر تعداد پیامک‌های تبلیغاتی گفت: شورای عالی فضای مجازی در جلسه اخیر مقررات ارسال پیامک‌های ارزش افزوده و تبلیغاتی را به تصویب رسانده که بر این اساس کمیته‌ای متشکل از ۹ دستگاه و به ریاست وزارت ارشاد عهده‌دار موضوع شده است؛ امیدواریم با راه‌اندازی این کمیته موضوع پیامک‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده ساماندهی شود.

فیلترینگ هوشمند برای اینستاگرام

وزیر ارتباطات در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آینده فیلترینگ هوشمند اینستاگرام چگونه خواهد بود؟ گفت: نرم‌افزار فعلی بعلاوه نرم‌افزار دیگری گسترش می‌یابند و برای فازهای بعدی فیلترینگ هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی همچنین درباره تکلیف سازمان فضایی گفت: در جلسه اخیر شورای عالی اداری تصویب شده که سیاست‌گذاری، نظارت و هماهنگی برنامه‌های سازمان فضایی ایران زیرنظر نهاد ریاست‌جمهوری که کار اجرایی نمی‌کند قرار بگیرد و تمام بخش‌های سازمان فضایی و پژوهشکده فضایی به وزارت ارتباطات منتقل شود.

وی با تأکید بر اینکه اخبار مربوط به انحلال سازمان فضایی و ارتباط سازمان فضایی و مذاکرات هسته‌ای ایران صحت ندارد، گفت: در آینده نزدیک انتقال سازمان فضایی انجام خواهد شد.

بهره‌برداری از دو موتور جستجوی ایرانی در دهه مبارک فجر

واعظی همچنین برای بهره‌برداری از دو موتور جستجوی ایرانی ساخته شده در دو دانشگاه در دهه مبارک فجر اظهار امیدواری کرد.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود به تأخیر اپراتور ایرانیان نت در راه‌اندازی پروژه اتصال فیبر نوری به منازل اشاره کرد و گفت: تأخیرهای این اپراتور به دلیل مشکلات مالی بوده و اعلام کرده‌ایم که اگر تأخیر‌ها بیش از این طول بکشد مجبوریم تصمیم دیگری اتخاذ کنیم، اخیراً نیز مطلع شده‌ایم که این اپراتور سرمایه خود را ۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه افزایش داده است.

اوج پل ترانزیت ارتباطات تهران - بغداد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص راه اندازی پروژه خطوط فیبرنوری ارتباط عراق از طریق ایران موسوم به طرح «اوج» نیز گفت: این پروژه در زمینه ترانزیت ارتباطات عراق از طریق ایران است که پهنای باند آن ۲۰۰ گیگابایت بر ثانیه است.

واعظی افزود: وزارت ارتباطات با توجه به فعالیت‌های خود بنا دارد بین کشورهای مختلف در زمینه پهنای باند یا انتقال صوت از مسیر ایران بهره‌مند شود و سرمایه گذاری کند.

وی ادامه داد: این مسیر ترانزیتی ۱۲۰۰ کیلومتر طول دارد و یک مسیر ۱۵۰۰ کیلومتری نیز آن را پشتیبانی می‌کند.

ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران بخش خصوصی حریم خصوصی سرمایه عراق فضای مجازی مذاکرات هسته ای ایران مشکلات مالی وزارت ارشاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر