کد خبر: 202542 A

معاون توسعه و تجهیز سازمان بنادر خبر داد؛

پنج شناور بزرگ جمع‌آوری آلودگی‌ نفتی منطقه خلیج فارس در بندرعباسساخته می شود.

معاون توسعه و تجهیز سازمان بنادر و دریانوردی‌ از ساخت پنج شناور بزرگ جمع‌آوری آلودگی‌ نفتی منطقه خلیج فارس در بندرعباس خبر داد.

‌به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، علیرضا کبریایی‌ که به منظور بازدید از پروژه ساخت این پنج شناور به پایتخت اقتصادی ایران سفر کرده بود، بیان کرد: ساخت این شناورها از سه سال پیش به سفارش سازمان بنادر و دریانوردی کشور در مجتمع کشتی سازی و فراساحل ایران(ایزوایکو) آغاز شده است.

وی ادامه داد: یکی از این شناورها «دریا پاک» نام دارد که به عنوان بزرگترین شناور جمع‌آوری آلودگی نفتی در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس، با اعتباری بالغ بر ۲۱ میلیون یورو در مراحل پایانی ساخت است که پیشرفت فیزیکی خوبی دارد.

به گفته کبریایی، این شناور با آبخوری حدود ۴ متر و سرعتی معادل ۱۶ گره دریایی، یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین شناورهایی است که در صورت بروز آلودگی نفتی بزرگ، می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن، برای جمع آوری لکه‌ها و پاکسازی آب‌های آلوده مورد استفاده قرار گیرد.

معاون توسعه و تجهیز سازمان بنادر و دریانوردی کشور افزود: از سوی دیگر چهار فروند بارج «پاک بوم» ۴ تا ۷ نیز با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال برای جمع آوری آلودگی نفتی دردست ساخت است.

وی گفت: این چهار شناور هم اکنون با بیش از ۸۰ درصد پیشرفت، پس از انجام آزمایش‌های نهایی، بهمن ماه سال جاری وارد آبهای خلیج فارس می‌شوند.

عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی‌ تأکید کرد: در حال حاضر، شناورهای جمع آوری آلودگی‌های نفتی و همچنین شناورهای مسافری پیشرفته به همت صنعتگران ایرانی و با بهره گیری از توان فنی و دانش بومی متخصصان داخلی ساخته می‌شود.

ایران پایتخت خاورمیانه خلیج فارس روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی کشتی یورو نفتی آلودگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر