کد خبر: 177668 A

وزیر ارتباطات خبر داد:

ظرف چند ماه آینده قرار است طرحی اجرا شود که براساس آن مشترکان بتوانند با حفظ شماره خود اپراتور ارائه دهنده خدماتشان را عوض کنند. در صورت رسیدن به این نقطه و ظرف هفت تا هشت ماه آینده یک رقابت جدی میان اپراتورها ایجاد خواهد شد و مردم می‌توانند اپراتور مورد نظر خود را براساس کیفیت و قیمت انتخاب کنند.

وزیر ارتباطات گفت: در جلسه‌ای که چند روز پیش با مدیر اپراتورها داشتیم نسبت به تعرفه‌های همراه اول گلایه کردم اما به هرحال همراه اول کاری خلاف قانون انجام نداده است.

به گزارش ایلنا، محمود واعظی امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که آیا پس از گلایه‌های چند روز گذشته درباره وزیر ارتباطات از همراه اول این اپراتور وعده‌ای برای کاهش هزینه‌ها نداده است اظهار کرد: آنچه دراین اپراتور صورت گرفته براساس تعرفه‌های قانونی است و کاری خلاف قانون انجام نشده است اما در فضای رقابتی این نوع تعرفه گذاری و اعمال ۵۷۰ ریال برای هر دقیقه مکالمه نوعی کج سلیقگی محسوب می‌شود.

وی درعین حال به وضعیت تعرفه‌های اپراتورهای دیگر اشاره کرد و گفت: مدیران اپراتور سوم پس از طرح این مسائل به ما گفته‌اند که قرار است تعرفه‌های مکالمه و دیتا خود را کاهش دهند.

وزیر ارتباطات در این باره اظهار کرد: در جلسه‌ای که چند روز پیش با مدیر اپراتورها داشتیم نسبت به تعرفه‌های همراه اول گلایه کردم اما به هرحال همراه اول کاری خلاف قانون انجام نداده است.

وی اظهار کرد: مبنای کار ما این بوده که برای هر دقیقه مکالمه ۴۹۹ ریال به عنوان تعرفه‌ پایه در نظر گرفته شود و این رقم تا ۲۰ درصد هم قابل افزایش باشد.

واعظی عنوان کرد: ‌ در حال حاضر ایرانسل همان تعرفه ۴۹۹ ریالی را حفظ کرده و روز گذشته مسوولان اپراتور سوم(رایتل) هم خبر دادند که بعد از صحبت‌های ما قرار بر آن شده که تعرفه‌های خود را در حوزه دیتا و صوت پایین بیاورند البته من نمی‌دانم این موضوع اعلام عمومی شده یا خیر اما به هر حال به زودی اعلام خواهد شد.

وی افزایش تعرفه‌های همراه اول را نوعی بی‌سلیقگی دانست و افزود: در شرایطی که تعرفه پایه ۴۹۹ ریال است و رقبای همراه اول این تعرفه اعمال می‌کنند، این‌که اپراتور اول به یکباره تعرفه خود را بر روی ۵۷۰ ریال ببرد باعثمی‌شود که مشتری‌هایش را از دست بدهد وگرنه آنچه که همراه اول انجام داده خلاف مقررات نیست.

وزیر ارتباطات و اطلاعات در ادامه در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این‌که به نظر می‌رسد ایرانسل هم براساس اظهاراتی که مدیر‌ عاملش داشته تصمیم به افزایش تعرفه‌های خود در بخش سیم‌کارت‌های اعتباری دارد، اظهار کرد: هیچ کدام از اپراتورها نمی‌توانند از تعرفه‌ای که سازمان تنظیم مقررات تعریف کرده خارج شوند. افزایش تعرفه براساس مصوبه‌ سازمان تنظیم مقررات خلاف مقررات نیست اما برای ما مهم است که رقابت سالم میان تمام اپراتورها شکل بگیرد و همه سعی کنند در حوزه کیفیت و تعرفه‌ها و پایین‌آوردن تعرفه به رقابت با یکدیگر بپردازند.

واعظی همچنین اظهار کرد: ظرف چند ماه آینده قرار است طرحی اجرا شود که براساس آن مشترکان بتوانند با حفظ شماره خود اپراتور ارائه دهنده خدماتشان را عوض کنند. در صورت رسیدن به این نقطه و ظرف هفت تا هشت ماه آینده یک رقابت جدی میان اپراتورها ایجاد خواهد شد و مردم می‌توانند اپراتور مورد نظر خود را براساس کیفیت و قیمت انتخاب کنند.

وی در ادامه‌ صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر ورشکستگی شرکت پست اعلام کرد: زمانی که این شرکت را تحویل گرفتیم ۱۴۶میلیارد تومان بدهکار بود اما در این حوزه برنامه‌ریزی‌های متعددی انجام دادیم و در روز معارفه هم این را گفتم که متاسفانه پست در وزارت ارتباطات مظلوم واقع شده و تاکنون همه توان خود را روی مخابرات گذاشته‌اند در حالی که شرکت پست یک شرکت بزرگ و مردمی است و در اقصی نقاط کشور خدمت‌رسانی می‌کند.

وزیر ارتباطات و اطلاعات ادامه داد: از نظر من شرکت پست در وزارت ارتباطات جایگاه والایی دارد و باید به آن بها دهیم؛ تا امروز این شرکت را به شیوه‌های مختلف کمک کرده‌ام تا در مسیر صحیح خود قرار گیرد و امیدوارم ظرف یک تا دو سال آینده پست را کاملا متحول ببنم.

واعظی در پاسخ به اینکه اکنون وضعیت بدهی‌های شرکت پست به کجا رسیده است؟ گفت: بدهی‌های این شرکت در حال پرداخت است و در این زمینه کمی دولت کمک کرده و بخشی هم از طریق اندوخته‌های خود این شرکت از جمله املاکی که شرکت پست در اختیار داشته در حال پرداخت است.

وی که در حاشیه مراسم دیدار و گفت‌وگو با مسوولان آذربایجان صحبت می‌کرد در ارتباط با مذاکرات دو روزه این دو کشور توضیح داد: براساس این صحبت‌ها قرار شده که دو کشور سرمایه‌گذاری‌هایی را در کشور مقابل انجام دهند. از سوی دیگر ایجاد خط ترانزیتی که از اروپا و فرانکفورت شروع می‌شود نیز در این مذاکرات مورد توجه قرار گرفت و قرار است که با همکاری هم این خط را که ایپک نام دارد گسترش دهیم.

واعظی مورد مذاکرات دو کشور را در حوزه انتقال صوت و دیتا میان دو کشور و افزایش آن دانست و افزود: حمایت از بخش خصوصی دو کشور برای گسترش همکاری‌ها از دیگر تصمیمات ما بوده است.

وزیر ارتباطات و اطلاعات یادآور شد: در حوزه صوت هم میان دو کشور صحبت‌هایی صورت گرفت تا یادداشت تفاهم‌نامه در زمینه‌ همکاری‌های پستی نیز به نتیجه برسد.

عضو کابینه دولت یازدهم اظهار کرد: یک سیستم حواله‌جات میان چهار کشور ایران، ترکیه، آذربایجان و قرقیزستان راه‌اندازی شود که مقدمات این موضوع در گذشته مورد توجه قرار گرفته و در جلسات اخیر بر روی آنها بیشتر کار شده است.

واعظی از دیگر محور‌های مورد توجه قرار گرفته در مذاکره با آذربایجان را درباره‌ی سرمایه‌گذاری‌های دو کشور دانست و افزود: در ارتباط با موضوعات ict در مجامع بین‌الملل هم صحبت‌هایی صورت گرفت و همکاری‌های نزدیک‌تری ایجاد شود چرا که امسال ایران برای شورای itu و هم برای شورای مقررات رادیویی اعلام کاندیداتوری کرده و طی این مذاکرات قرار بر آن شده است که آذربایجان از کاندیداتوری ایران حمایت کند.

ترکیه خدمت رسانی دولت رقابت سرمایه گذاری سیم کارت قانون قرقیزستان کاهش هزینه معارفه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر