کد خبر: 118749 A

در ۲ ماه گذشته بیش از ۳۲۰ اثر توانستند از دبیرخانه کار گروه ساماندهی مد و لباس نشان شیما دریافت کنند و در یک ماه گذشته نیز ۱۶ اثر امتیاز مالکیت معنوی دریافت کردند.

ایلنا: طراحان و تولیدکنندگان انواع لباس‌ها می‌توانند از این به بعد با مراجعه به بنیاد ملی مد و لباس در طول سال نسبت به ارائه درخواست صدور امتیاز مالکیت معنوی و نشان شیما(شناسه یکپارچه مد و لباس اسلامی - ایرانی) اقدام کنند.

به گزارش ایلنا، پیش از این، نشان " شیما "، تنها در زمان برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی به فعالان حوزه لباس اعطا می‌شد، با توجه به حجم فزاینده تقاضا از سوی طراحان و تولیدکنندگان برای دریافت نشان شیما و همچنین امتیاز مالکیت معنوی، مقرر شد دبیرخانه و کمیسیون‌های مربوطه زمینه را برای ارائه نشان شیما در زمان مناسب و غیر محدود فراهم کند.

این در حالی است که طراحان و تولیدکنندگان بین یک هفته تا ۱۰ روز پس از ارائه اثر به دبیرخانه ساماندهی کار گروه مد و لباس، پس از ارزیابی توسط کار‌شناسان و متخصصان کمیسیون ماده ۴ کار گروه، می‌توانند نشان شیما و همچنین مالکیت معنوی اثر خود را دریافت کنند.

یکی از تفاوت‌های برجسته این طرح نسبت به گذشته این است که نشان شیما از این پس به لباس‌های مردانه، زنانه، لباس خانگی، مشاغل، بچگانه و… نیز اعطا می‌شود.

در ۲ ماه گذشته بیش از ۳۲۰ اثر توانستند از دبیرخانه کار گروه ساماندهی مد و لباس نشان شیما دریافت کنند و در یک ماه گذشته نیز ۱۶ اثر امتیاز مالکیت معنوی دریافت کردند.

بررسی آثار برای ارائه نشان شیما و حق امتیاز مالکیت معنوی، توسط گروهی از کار‌شناسان برجسته و اساتید دانشگاهی حوزه لباس انجام می‌شود.

معیارهای اساسی برای دریافت نشان شیما علاوه بر نوآوری و خلاقیت در طراحی اثر، رعایت استانداردهای فرهنگ اسلامی، ایرانی و هنجارهای پذیرفته شده جامعه کشورمان است.

طراحان و تولیدکنندگان باید با همراه داشتن اصل اثر و همچنین مدارک لازم به بنیاد ملی مد و لباس مراجعه کنند.

جامعه خلاقیت مد اثر لباس نمایشگاه امتیاز معنوی مالکیت شیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر