کد خبر: 161249 A

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:

وجود معاونت قرآن و عترت صبغه دینی و امتیاز خوبی برای این وزارتخانه به شمار می‌رود و نشان می‌دهد کارکنان و دست اندرکاران آن تنها به مسایلی از جمله امور سینمایی، هنرهای نمایشی، موسیقی و غیره نمی‌پردازد.

تمامی فعالیت‌های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بر اساس دین و به صورت هدفدار باشد و ضروری است معاونت قرآن و عترت که کاملا از صبغه دینی نیز برخوردار است کارهای تبلیغی بیشتری در این زمینه انجام دهد.

به گزارش ایلنا «علی جنتی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز با حضور در محل معاونت قرآن و عترت با بیان این مطلب افزود: وجود معاونت قرآن و عترت صبغه دینی و امتیاز خوبی برای این وزارتخانه به شمار می‌رود و نشان می‌دهد کارکنان و دست اندرکاران آن تنها به مسایلی از جمله امور سینمایی، هنرهای نمایشی، موسیقی و غیره نمی‌پردازد.

وی افزود: این معاونت از توجه مجلس شورای اسلامی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیز برخوردار است.

جنتی گفت: تمامی فعالیت‌های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بر اساس دین و به صورت هدفدار باشد و معاونت قرآن و عترت نیز باید کارهای تبلیغی بیشتری در این زمینه انجام دهد.

جنتی افزود: از جمله وظایف این معاونت معرفی بخش‌های مختلف و فعال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه‌های قرآن و عترت است که از آن جمله می‌توان به کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اشاره کرد زیرا بسیاری از افراد نمی‌دانند این کانون‌ها زیر نظر این وزارتخانه فعالیت می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» گفت: با این نامگذاری قطعا مسوولیت‌های فرهنگی بیشتری بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته شده است و این معاونت بر اساس مسوولیت‌های خود وظیفه دارد برای ترویج فرهنگ قرآن و عترت در جامعه بیشتر تلاش کند.

وی با تاکید بر سرلوحه قرار گرفتن فرهنگ قرآن و عترت در تمامی فعالیت‌ها و اقدامات ادامه داد: ضروری است معاونت قرآن و عترت با ایجاد ارتباط و تعامل با بسیاری از مجامع و سازمان‌های فعال در این زمینه راه‌ها و شرایط مناسبی برای همکاری‌های بیشتر با این نهاد‌ها با هدف ترویج فرهنگ قرآنی فراهم کند.

جنتی گفت: مقام معظم رهبری همواره با تاکیدات مکرر و ویژه در حوزه ترویج فعالیت‌های قرآنی از جمله حفظ قرآن توجه ویژه خود به این زمینه را نشان داده‌اند و ما وظیفه داریم بر اساس منویات ایشان فرهنگ جامعه را بر این پایه پیش ببریم.

وی تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه قرآن و عترت را نشان دهنده اهمیت ایشان به این حوزه دانست و اظهار کرد: وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی باید انتظارات ایشان در تمامی حوزه‌های فرهنگی و دینی به خصوص حوزه قرآن و عترت عملیاتی کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توجه بسیاری از کشورهای اسلامی به حفظ قرآن گفت: کشور ما نیز باید به این مساله توجه ویژه‌ای داشته باشد و شرایطی را فراهم آوریم تا حافظان و قاریان قرآنی با حضور در مجامع قرآنی کشورهای دیگر و عرضه هنر خود در این حوزه تبلیغی برای کشور در زمینه قرآنی و دین شوند.

وی با اشاره به نمایشگاه بین المللی قرآن کریم افزود: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای عرضه آثار قرآنی فعالان قرآنی و قرآن پژوهان است تا اقشار مختلف جامعه با گنجینه‌های دینی کشور آشنا شوند.

جنتی با تاکید بر ضرورت ارایه کارهای جدید و نو در بیست و دومین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ادامه داد: برگزاری نشست‌ها و مباحثقرآنی در این دوره از نمایشگاه فرصت مناسبی برای دعوت و حضور روحانیون و قرآن پژوهان حوزه‌های علمیه قم است.

وی با تاکید بر ایجاد بانک اطلاعاتی در حوزه قرآن و عترت گفت: در صورت ایجاد این بانک دسترسی به اطلاعات قرآنی برای مخاطبان و علاقه مندان این حوزه آسان می‌شود.

در بخشی از این نشست حجت الاسلام «محمدرضا حشمتی» معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد گفت: یکی از مهم‌ترین بخش‌های دولت، بخش فرهنگ قرآن و اهل بیت است که باید به عنوان پرچمدار آن تمام تلاش خود را در جهت ترویج این فرهنگ در جامعه به مرحله اجرا بگذاریم.

وی افزود: نوع گفتار و رفتار از جمله راستگویی بهترین مروج قرآن و سیره پیامبر در میان اقشار مختلف جامعه و جوامع بین الملل است.

حشمتی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه قرآن و عترت گفت: باید سعی کنیم رهنمودهای ایشان و سخنان حضرت امام خمینی(ره) در این زمینه سرلوحه تمامی کار‌ها و فعالیت‌هایمان باشد.

در این نشست که «بابک دربیکی» مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی حضور داشت برخی از مدیران و کار‌شناسان این معاونت با ارایه گزارش عملکردی از فعالیت‌های مختلف خود از مسایل و مشکلات معاونت قرآن و عترت با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخن گفتند.

ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی سرلوحه همه اقدامات وزارت ارشاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر