کد خبر: 178239 A

در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزیر مشاور در امور فرهنگی پرتغال؛ طرفین درخصوص راه‌های گسترش همکاری‌های فرهنگی دو کشور بحثو تبادل نظر کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به پرتغال سفر کرده است؛ با جمعی از مقامات این کشور ازجمله وزیر امور خارجه؛ وزیر مشاور در امور فرهنگی؛ رییس کمیسیون فرهنگی مجلس؛ و رییس و دبیرکل حزب سوسیالیست پرتغال دیدار و درباره گسترش مناسبات دو جانبه گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا؛ وزیر امور خارجه پرتغال در این دیدار با اشاره به زمینه‌های مختلف همکاری میان دو کشور گفت: فرهنگ و هنر، ادبیات، ورزش و جوانان و رسانه ازجمله ظرفیت‌هایی هستند که باید در مناسبات میان دو کشور بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرند.

وزیر امور خارجه پرتغال همچنین با اشاره به توانمندی‌های دو کشور در حوزه فرهنگ گفت: باتوجه به اینکه ۹ کشور در جهان به زبان پرتغالی تکلم می‌کنند؛ آماده همکاری با ایران برای اجرای طرح‌های مشترک فرهنگی در کشورهای پرتغالی زبان هستیم. بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در سراسر چهان ازجمله برزیل به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند.

وزیر امور خارجه پرتغال با اشاره به نامزدی این کشور برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد؛ خواستار حمایت جمهوری اسلامی ایران از این کشور شد.

وزیر امور خارجه پرتغال همچنین ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک به ایران سفر کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط با پرتغال در همه زمینه‌ها تاکید کرد.

در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزیر مشاور در امور فرهنگی پرتغال؛ طرفین درخصوص راه‌های گسترش همکاری‌های فرهنگی دو کشور بحثو تبادل نظر کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار تصریح کرد فرهنگ عنصری حیاتی در میان همه ملت‌هاست و دو کشور ایران و پرتغال با برخورداری از فرهنگ و تمدن دیرین زمینه‌های زیادی برای همکاری دارند.

علی جنتی گفت: گفتگوی بین ادیان یکی از زمینه‌های مهم همکاری میان دو کشور است که می‌تواند نقش موثری در صلح و ثبات در سطح جهان ایفاء کند.

ژرژ بارتو شاویر(وزیر مشاور در امور فرهنگی پرتغال) نیز با ابراز خرسندی از برگزاری روزهای فرهنگی ایران در پرتغال تاکید کرد؛ علاوه بر همکاری‌های دو جانیه فرهنگی دو کشور می‌توانند در مجامع فرهنگی بین‌المللی نظیر یونسکو نیز سطح همکاری‌های خود را در موضوعات مورد علاقه گسترش دهند.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس پرتغال نیز دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که کلیه نمایندگان عضو کمیسون فرهنگی مجلس پرتغال حضور داشتند، تعدادی از نمایندگان به طرح دیدگاه‌های خود در خصوص روابط دو کشور پرداختند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس پرتغال در این ملاقات با اشاره به ضرورت گسترش همکاری میان دو کشور در زمینه فرهنگی گفت: مجلس پرتغال از توسعه مناسبات در همه زمینه‌ها به خصوص مبادلات فرهنگی و دانشگاهی حمایت می‌کند.

باتیستا با اشاره به امضای موافقت نامه همکاری میان دانشگاه نووای پرتغال و دانشگاه اصفهان ابراز امیدواری کرد: توافق‌های صورت گرفته هر چه سریعتر اجرایی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با استقبال از گسترش همکاری‌های فرهنگی علمی و دانشگاهی میان دو کشور تصریح کرد: درصورت اعلام آمادگی یکی از دانشگاه‌های پرتغال؛ اتاق ایران با هدف معرفی فرهنگ و تمدن دیرینه ایران ایجاد خواهد شد.

علی جنتی همچنین ابراز امیدواری کرد در آنیده نزدیک کرسی آموزش زبان فارسی در دانشگاه لیسبون راه‌اندازی شود.

رئیس فراکسیون و دبیر کل حزب سوسیالیست پرتغال نیز در دیدار جداگانه با وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی خواستار افزایش مناسبات فرهنگی دو کشور شدند.

آقای مارتینژ و خانم بلمابراز امیدواری کردند؛ برگزاری روزهای فرهنگی ایران و نیز امضای یادداشت تفاهم میان دو کشور بتواند سطح مناسبات دو جانبه را افزایش دهد.

دیدارهای چندجانبه‌ی جنتی با مقامات پرتغال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر