کد خبر: 184625 A

همایش «نقش نوجوانان در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی» شب گذشته سه شنبه ۱۷تیرماه با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در محل این نمایشگاه واقع در پارک قیطریه تهران برگزار شد.

همایش «نقش نوجوانان در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی» در محل این نمایشگاه واقع در پارک قیطریه تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ برزین ضرغامی(مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران) در این همایش گفت: در دنیایی که عصر فناوری و ارتباطات نام گرفته است و بسیاری به دنبال سست کردن مبانی اعتقادی و فرهنگی هستند، وظیفه ما به عنوان مسئولان فرهنگی کشور، خطیر است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های نهادهای فرهنگی و آموزش و پرورش از جایگاه والایی برخوردار است؛ افزود: ضروری است نهادهایی که می‌توانند در سنین پایین با کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار کنند، برنامه‌ها و دوره‌های خاص آموزشی رسمی طراحی کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: اگر این آموزش‌ها اثر بخش باشد، ما می‌توانیم ارزش‌های انقلاب را به نسل نوجوان آموزش دهیم و این گروه که آینده سازان کشورند می‌توانند در بزرگسالی مدافعان ارزش‌های انقلاب باشند.

حسن نجفی سولاری(مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز توسعهٔ فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال) نیز با بیان ظرفیتهای نوجوانان در فضای مجازی گفت: نوجوانان از قدرت خیال و نوآوری بالایی برخوردار هستند و اگر به آن‌ها میدان داده شود می‌توانند با توجه به خاصیت ویژه فضای مجازی که توسعه خیال و عینی کردن آن در قالب تبدیل به محتوای دیجیتال است، از قدرت خیال خود برای بازتولید مفاهیم دینی و انقلابی استفاده کنند.

وی با تاکید بر اهمیت جایگاه فضای مجازی در انتقال مفاهیم دینی و انقلابی خاطرنشان ساخت: نقشی که فضای مجازی در بیدار سازی ملت‌ها و به خصوص نوجوانان سایر کشورهای جهان دارد به اندازهٔ انقلاب اسلامی اهمیت دارد و به هیچ وجه نباید از این فضای مهم غافل شویم.

عباس مقتدایی(نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی) نیز در این همایش گفت: امروز رسانه‌های بیگانه تلاش دارند رنگ غربی را در سراسر جهان غالب کنند و تلاش آن‌ها این است که بر رفتار، پوشش و حتی کلام و ذهنیت‌ها تأثیر داشته باشند و یک انسان سراپا غربی را شکل دهند.

وی با بیان اینکه آن‌ها می‌خواهند نوع حکومت، شیوه اداره اقتصاد و حتی سلامت را با یک بسته‌بندی مدنظر خودشان ارائه کنند، گفت: در همین راستا آن‌ها در انواع جوامع مانند دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند تا افراد با مؤلفه‌های مدنظر خودشان شکل بگیرند.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی عدالت‌خواهی و صلح‌طلبی را از ویژگی‌های جوان مسلمان ایرانی دانست و افزود: این جوان علاوه بر این‌ها، ظلم‌ستیز نیز هست و اگر در گوشه‌ای از جهان مردمی مورد ظلم قرار بگیرند نوجوان ایرانی در برابر آن احساس مسئولیت می‌کند.

وی به اشاره به نقش نوجوانان در ایام دفاع مقدس گفت: نوجوانان ایرانی در مقاطع مختلف نشان دادند که وطن‌دوست هستند و همواره در این جهت و برای مراقبت از کشورشان تلاش می‌‌کنند.

مقتدایی با بیان اینکه نوجوانان ما امروز جهانی فکر می‌کنند، افزود: کشور ما به عنوان یک الگو مردم‌سالاری دینی را به جهان ارائه کرد که عدم وابستگی به قدرت‌ها در آن متجلی است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس خاطرنشان کرد: ما در بازدیدی که از مراکز هسته‌ای داشتیم دیدیم که میانگین سن این عزیزان ۲۴ تا ۲۵ سال است و این یعنی جوانان و نوجوانان ما به لحاظ فنی و علمی به برکت انقلاب اسلامی رشد خوبی کرده‌اند.

همچنین جعفری(نماینده مردم بجنورد و و رئیس فراکسیون کودک و نوجوان مجلس شورای اسلامی) با بیان اینکه باید بهترین ظرفیت کشور یعنی استعداد نیروی انسانی را کشف کرد، گفت: طلایی‌ترین زمان کشف استعداد‌ها دوران کودکی و نوجوانی است. اگرچه منابع طبیعی، زیرزمینی و… بسیار خوب است اما آنچه یک سرمایه زاینده و تمام‌نشدنی محسوب می‌شود، نیروی انسانی است.

این نماینده مجلس با تأکید براینکه باید خلاء‌های قانونی در این زمینه مرتفع شود، اظهار داشت: یکسری از کار‌ها در حوزه فرهنگ ایجابی است که ما باید به آن توجه داشته باشیم.

لاله افتخاری(نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی) نیز گفت: اگر خوب دقت کنیم می‌بینیم که دوران زندگی کودک تا زمانی که بزرگ می‌شود به سه دوره کودکی، که ۷ سال اول زندگی اوست و دوره نوجوانی که ۷ سال دوم زندگی اوست و دوره بعدی که ۷ سال سوم زندگی اوست تقسیم می‌شود. کودک در دوران نوجوانی می‌بیند که همراه با تغییرات فیزیکی، دیدگاهش هم نسبت به محیط اطرافش تغییر کرده و احساس می‌کند که دیگر کودک نیست و باید تغییر دهنده و تاثیرگذار بر محیط اطرافش باشد.

وی افزود: اگر در تاریخ سیر کنیم می‌بینیم نوجوانان بی‌نظیری مانند حضرت یوسف، حضرت علی و حضرت ابوالفضل(ع) وجود داشته‌اند که از تدبیر و خداباوری که در وجودشان بود برای غلبه بر مشکلات بهره می‌بردند. نوجوانان ما امروزه در عرصه‌های مختلفی مانند دفاع مقدس، ورزش، قرآن، درس و اختراعات توانسته‌اند موفقیت‌های بسیار زیادی را کسب کنند و تاثیرگذار و الگو باشند.

در ابتدای این مراسم همچنین اشکان حاجی‌عبداللهی، دبیر نوجوان همایش، درباره روند شکل گیری این حرکت فرهنگی اظهار داشت: در اواسط خرداد ماه، برگزاری همایشی تحت عنوان نقش نوجوانان در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی به ذهنم خطور کرد و به دلیل ارتباطی که با متولیان حوزه نوجوان و دست‌اندرکاران اجرایی نوجوانان در رسانه‌های ملی و مجازی داشتم، متوجه این موضوع شدم افرادی که با نوجوانان سروکار دارند نگران آن‌ها هستند. بر همین اساس تصمیم گرفتم جلسه‌ای برای هم‌اندیشی برای نوجوانان با همکاری معاونت امور خانواده دفتر رییس جمهور و نمایندگان مجلس برگزار کنم.

وی افزود: این همایش در ماه‌های آینده تحت عنوان کارگروه کودک و نوجوان ادامه خواهد داشت و مسوولانی که در این همایش حضور دارند، یعنی دکتر قاسم جعفری، رئیس فراکسیون کودک و نوجوان مجلس شورای اسلامی، عباس مقتدایی، عضو فراکسیون کودک و نوجوان مجلس شورای اسلامی و برزین ضرغامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران حمایت خود را از این موضوع اعلام کرده‌اند.

در این مراسم محمد صادق افراسیابی؛ معاون فرهنگی مطبوعاتی و اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و احسان حلمی مدیر شبکه هدهد نیز طی سخنان کوتاهی به اهمیت موضوع کودک و نوجوان پرداختند و در ادامه از برخی نوجوانان فعال در حوز‌ه‌های مختلف و نیز فعالین در زمینه برنامه‌های کودک و نوجوان ازجمله فرهاد حسن‌زاده در زمینه رمان نوجوان، عرفان نظر آهاری در زمینه شعر نوجوان، سید علی کاشفی خوانساری در زمینه نقد ادبیات نوجوان و سید محمد سادات اخوی فعال در زمینه ادبیات مذهبی نوجوانان قدردانی شد.

تجلیل از فعالیت‌هایی موسسه انتشاراتی طلایی برای انتشار کتاب‌های خوب برای نوجوانان، قدردانی از ابراهیم فروزش برای فعالیت در زمینه سینمای نوجوان، تجلیل از منوچهر اکبرلو برای فعالیت در زمینه تئا‌تر نوجوان، قدردانی از محمد رضا زائری برای فعالیت در حوزه مطبوعات نوجوان، تجلیل از حسین طایی به دلیل فعالیت مستمر در حوزه موسیقی نوجوان، قدردانی از اسدالله اعلایی به دلیل برنامه سازی تلویزیونی برای نوجوانان و قدردانی از احسان حلمی به علت تلاش برای راه اندازی شبکه تلویزیونی مخصوص کودکان، از دیگر بخش‌های این همایش بود.

نمایشگاه قرآنی «مردم و رمضان، فصل نیایش و مهربانی» با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران، شهردای منطقه یک و فرهنگسرای ملل در پارک قیطریه تهران با حضور ۶۵ ناشر کتاب، موسسات فرهنگی دیجیتال، موسسات قرآنی، کانونهای مساجد، سرای محلات و سایر موسسات فرهنگی و هنری افتتاح و هر روز از ساعت ۱۹ لغایت ۱ بامداد پذیرای علاقه مندان آثار فرهنگی و هنری قرآنی است.

برپایی ایستگاه‌های قرآنی کودک و نوجوان همراه با اهدای جایزه به کودکان و نوجوانان، برگزاری نشستهای قرآنی، تجلیل از فعالان قرآنی مساجد و محافل قرآنی، مشاوره‌های مذهبی و برگزاری کرسی‌های گفتمان دینی از جمله دیگر برنامه‌های این نمایشگاه است.

همایش نقش نوجوانان در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی برگزار شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر