کد خبر: 109941 A

گزارش پانزدهمین سالگرد /

چکیده: «انتظار می‌رود دولت تدبیر و امید هر چه زود‌تر به وعده بازگشایی این نهاد جامه عمل پوشاند تا روزنامه نگاران ایران به خانه خود بازگردند.»

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران درپانزدهمین سالگرد تاسیس‌اش با انتشار گزارشی خود را یک تشکل کارگری نامید که تنها در چارچوب منافع صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فعالیت می‌کرده است.

به گزارش دریافتی ایلنا، در این گزارش تصریح شده است: این انجمن یک تشکل یا سندیکای کارگری است که در سال ۱۳۷۷ در وزارت کار و امور اجتماعی به ثبت رسید و فعالیت خود را آغاز کرد.

طبق فصل ششم قانون کار هر کارگاه می‌تواند یکی از تشکل‌های کارگری «شورای اسلامی کار»، «انجمن صنفی» و یا «نماینده کارگر» را داشته باشد. انجمن صنفی با اغماض معادل فارسی واژه فرانسوی «سندیکا» ست و در قانون کار جدید با اختیارات مشابه سندیکا‌ها در قانون کار پیش از انقلاب جایگزین آن شده است.

در این گزارش آمده است: انجمن‌های صنفی به دو دسته کارگری و کارفرمایی تقسیم و در وزارت کار و امور اجتماعی(در حال حاضر وزارت تعاون، کار و رفاه) ثبت می‌شوند و ساختاری دموکراتیک دارند به گونه‌ای که اعضای هیات مدیره و بازرسان با رای مستقیم اعضا انتخاب می‌شوند و سازمان‌های دولتی تنها بر روند ثبت و فعالیت انجمن‌های صنفی نظارت می‌کنند.

این انجمن در عین حال عضو دپارتمان تشکل‌های غیر دولتی سازمان ملل، عضو رسمی فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران(آی. اف. جی) است.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران که در زمان فعالیت دارای ۵ هزار عضو ثبت نام کرده و ۴هزارعضو فعال بوده است، ۲۰ کمیته دایمی و موقت دارد که عبارت‌اند از: کمیته‌های اطلاع رسانی، عضو پذیری، توسعه تشکیلاتی و سندیکایی، حقوقی، بین الملل، حل اختلافات، آموزش، رفاه، ورزش، زنان، توسعه پیمان‌های دسته جمعی کار، آیین نامه، بیمه، طرح ترافیک، شناسنامه کار، دانشجویی، خبرنگاران خبرگزاری‌ها، انتشارات، رفع تبعیض جنسیتی و بیستمین کمیته: امور استان‌ها.

برخی از فعالیت‌های انجمن تا قبل از پلمپ ساختمان از این قرار ذکر شده است:
- مسوولیت برگزاری جشنواره‌های مطبوعات تا سال ۱۳۸۴
- تاسیس دانشکده خبر زیر نظر دانشگاه جامع علمی کاربردی به منظور تربیت نیروی متخصص در امور مطبوعاتی و ارتقای سطح علمی روزنامه نگاران و علاقه مندان این حرفه به گونه‌ای که صد‌ها نفر در رشته‌های خبرنگاری، روابط عمومی، عکاسی خبری و مترجمی اخبار انگلیسی از این دانشکده فارغ التحصیل شده‌اند.
- اعطای وام و تسهیلات قرض الحسنه(بدون بهره) به بیش از هزار نفر از اعضا
- واگذاری ۱۱۰ باب واحد مسکونی در پروژه نواب و ۳۰۰۰ فقره طرح ترافیک و پرداخت بیمه کاری به ۱۲۰۰ نفر از روزنامه نگاران بیکار شده در پی توقیف مطبوعات از دیگر خدمات انجمن در این سال‌ها بوده که به آن می‌توان برگزاری ده‌ها نشست و سمینار داخلی و بین المللی و صدور ۷۰۰ جلد شناسنامه کار را نیز اضافه کرد و برگزاری مسابقات ورزش و حل اختلافات کارگری – کارفرمایی نیز از دیگر موارد است.
[- انجمن در چند سالی متوالی روزنامه نگاران بر‌تر سال را نیز معرفی کرده و از زمستان سال ۸۷ بنا داشت در سالگرد درگذشت زنده یاد احمد بورقانی از روزنامه نگاران پیش کسوت تجلیل کند. نوبت اول انجام شد و نوبت بعد پس از بازگشایی خواهد بود.]

- تعاونی مسکن انجمن نیز که در سال ۱۳۸۲ تاسیس شد تا کنون ۶ پروژه را در تهران و هشتگرد اجرا کرده است:

- ۵۴ واحدی شهر جدید هشتگرد، ۷۰ واحدی چکاوک، ۷۰ واحدی چکامه، ۵۲ واحدی برج کورش، ۴۰ واحدی پونک و ۱۶ واحدی خاوران

دبیر خانه انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران تصریح کرده است: «انتظار می‌رود دولت تدبیر و امید هر چه زود‌تر به وعده بازگشایی این نهاد جامه عمل پوشاند تا روزنامه نگاران ایران به خانه خود بازگردند.»

- این گزارش با این جمله به پایان می‌رسد: «اهالی قلم و مطبوعات در انتظار اقدام عملی رییس جمهور محترم و نهادهای ذی ربط برای بازگشایی ساختمان انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران هستند.»

کارگران فرهنگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر