کد خبر: 117468 A

عضو انجمن صنفی کارگران خباز مریوان و سروآباد:

چکیده: «دولت باید با پذیرش تشکلات مستقل کارگری، موانع پیش روی تحقق خواسته ‌های صنفی کارگران را بردارد. کارگران نیز باید با پیوستن به این تشکلات و شناسایی نواقص قانون کار، از طریق نمایندگان مجلس که در زمان تبلیغات انتخاباتی وعده های جذابی به کارگران می‌دهند، قوانین را به سود خود تغییر دهند.»

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران خباز مریوان و سروآباد خواستار به رسمیت شناخته شدن تشکلات مستقل کارگری و رفع موانع پیش روی تحقق مطالبات صنفی کارگران در دولت یازدهم شد.

«عبدالله بلواسی» در این باره به ایلنا گفت: دولت باید با پذیرش تشکلات مستقل کارگری، موانع پیش روی تحقق خواسته­‌های صنفی کارگران را بردارد. کارگران نیز باید با پیوستن به این تشکلات و شناسایی نواقص قانون کار، از طریق نمایندگان مجلس که در زمان تبلیغات انتخاباتی وعده ­های جذابی به کارگران می‌دهند، قوانین را به سود خود تغییر دهند.

وی ادامه داد: کارگران سال ۹۲ را با تورم بالای ۴۰ درصد و افزایش ۲۵ درصدی دستمزد آغاز کردند اما بعد از گذشت ۷ ماه هنوز کارگرانی وجود دارند که نه تنها دستمزدشان افزایش پیدا نکرده است بلکه حقوق ماهیانه‌شان را هم دریافت نکرده‌اند.

بلواسی با اشاره به پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ ادامه داد: روحانی با کلیدی نمادین که مدعی بود قفل­‌های زنگ­ زده ­ی چندین ساله­ ی اقتصاد مملکت را باز می‌­ کند و با شعار تدبیر و امید برنده­ ی انتخابات شد.

این فعال صنفی تصریح کرد: سیاست‌های تنش آمیز و نابخردانه دولت گذشته به همراه واردات بی­ رویه و عدم حمایت از تولیدات داخلی باعثتعطیلی کارخانه ‌ها و بیکاری خیل عظیمی از کارگران شده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران خباز مریوان و سروآباد در ادامه بیان کرد: به گفته مرکز آمار، ۲۴ درصد از جوانان ۱۶ الی ۲۶ ساله ایرانی بیکار هستند. به گفته اقتصاددانان و همچنین گزارش بانک مرکزی، دستمزد کمتر از یک میلیون تومان زیر خط فقر محسوب می شود اما کارگران ایرانی با دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی روزگار می‌گذرانند و از سوی دیگر، قیمت کالاهای اساسی و خدمات دولت روز به روز افزایش می‌‌یابد.

وی افزود: حال دولت و مجلس تصمیم گرفته‌اند یارانه حداقل ۲۲ میلیون ایرانی را قطع کنند. امیدواریم این تصمیم حداقل کار‌شناسی شده باشد تا یارانه ­ی نیازمندان به اشتباه قطع نشود چون در‌‌ همان ابتدای ثبت نام، بسیاری از نیازمندان و کارگران در دهک‌های پر درآمد ثبت شده بودند.

این فعال صنفی با اشاره به گفته وزیر کار در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه کار در دانشگاه صنعتی شریف در خصوص نرخ بیکاری بالای ۴۰ درصد در بعضی از شهرهای ایران گفت: سوال اینجاست آقای ربیعی برنامه­‌ای هم برای حل این معضل دارد؟

به گفته بلواسی، آقای روحانی در چند ماه مانده از سال جاری باید با احیای بن­‌های کارگری به صورت گسترده، کمبودهای معیشتی خانواده‌های کارگران را جبران کند.

وی در پایان تصریح کرد: دولت یازدهم باید با شناسایی نقاط ضعف و قوت اقتصادی، اعلام واقعی نرخ تورم و با استفاده از متخصصان حوزه ­ی کارگری - به غیر از مرکز ­نشینان و نمایندگان انتصابی در شورای عالی کار، دستمزد سال آینده را تعیین کند و با ایجاد شغل برای بیکاران و فارغ التحصیلانی که روزانه به متقاضیان بازار کار می‌پیوندند فکری به حال این طبقه محروم کند.

کارگران و روحانی کارگران کردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر