کد خبر: 136222 A

رئیس اتحادیه کارگران پتروشیمی بندر امام:

چکیده: هنگامی که دولت برای پرداخت بخشی از مزد کارگران مجبور باشد کالاهای ضروری زندگی را از تولیدکنندگان داخلی خریداری کند، تولید داخلی کشور رونق می یابد و به تبع، سطح معیشتی همه کارگران از جمله کارگران این واحدهای تولیدی بهبود پیدا خواهد کرد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام، پرداخت مزد غیرنقدی را مطلوب و به سود کارگران ارزیابی کرد.

«منوچهر یاراحمدی» با اشاره به وعده وزارت کار مبنی بر اختصاص سبد کالا‌های ضروری به «کارگران مشمول قانون کار» برای مشارکت در تامین بخشی از دستمزد سال ۹۳، به ایلنا گفت: در صورتی که این سبد کالای ضروری از تولیدکنندگان داخلی خریداری شود نه تنها به تقویت تولید داخلی کمک می‌کند بلکه مشکلات اولیه معیشتی بسیاری از کارگران حداقل‌بگیر را نیز حل می‌کند.

وی ادامه داد: هنگامی که دولت برای پرداخت بخشی از مزد کارگران مجبور باشد کالاهای ضروری زندگی را از تولیدکنندگان داخلی خریداری کند، تولید داخلی کشور رونق می یابد و به تبع، سطح معیشتی همه کارگران از جمله کارگران این واحدهای تولیدی بهبود پیدا خواهد کرد.

این فعال کارگری با اشاره به مشکلات اقتصادی برنج کاران که سالیان دراز است در دریافت مطالبات شان با مشکل مواجه‌اند، افزود: خرید کالاهای ضروری زندگی از جمله برنج، تخم مرغ، گوشت، پنیر و… از تولیدکنندگان صنعتی و کشاورزی داخلی، مشکلات اقتصادی آنها را که به دلیل سیاست های نادرست اقتصادی دولت گذشته و تحریم های ناعادلانه غرب علیه ایران تشدید شده، تا حدی کاهش دهد.

به گفته یاراحمدی، پرداخت غیرنقدی بخشی از مزد سال آینده کارگران به مدیریتی بسیاری قوی برای جلوگیری از گسترش بی عدالتی، تبعیض، فساد و رانت خواری نیازمند است.

وی در ادامه با تاکید بر افزایش مبلغ بن های کارگری و پرداخت غیر نقدی آنها به کارگران به شیوه سابق(پیش از سال ۸۶)، گفت: بن کارگری غیر نقدی به دلیل تسویه حساب سیاسی «محمد جهرمی» اولین وزیر کار دولت احمدی نژاد با خانه کارگر که در آن زمان، مسئولیت توزیع سبد کالای مربوط به این بن ها را بر عهده داشت، قطع شد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام افزود: جهرمی در آن برهه به کارگران وعده داد ماهانه ۱۰ هزار تومان بن کالا به آن‌ها پرداخت شود اما آن هم بعد از ۲ سال قطع شد و در عمل کارگران متضرر شدند.

وی در ادامه بیان کرد: هنگامی که کارگران، کالاهای ضروری زندگی را به صورت مستقیم از بازار تهیه کنند باید مبلغ گزافی را بابت آن بپردازند درحالی که سبد کالایی دولت به دلیل خرید عمده کالاها از نظر اقتصادی برای کارگران به صرفه تر است.

این فعال کارگری با تاکید بر پرداخت مزد غیر نقدی به همه کارگران کشور، عنوان کرد: وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی در صورت اجرای این طرح، وظیفه دارند همه کارگران شاغل در کشور را پوشش دهند بنابراین آمار سازمان تامین اجتماعی از بیمه شدگان مبنای مناسبی برای پرداخت مزدغیرنقدی نخواهد بود چرا که همه کارگران را پوشش نمی دهد.

به گفته یاراحمدی، کارگران شاغل در بخش غیر رسمی اقتصاد بدلیل مشکلات معیشتی بیشتر، به دریافت سبد کالاهای ضروری زندگی نیازمندتر هستند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام در پایان با هشدار نسبت به بروز فساد در سیستم توزیع مزد غیرنقدی به دلیل منافع فراوان پشت پرده ای که برای عده ای خواهد داشت، اظهار کرد: وارادات کالاهای ضروری زندگی برای پرداخت مزد غیرنقدی نه تنها به تولید داخلی ضربه می زند بلکه زمینه ساز فساد در این شیوه پرداخت مزد خواهد بود.

دستمزد 93 آسیب شناسی مزد غیر نقدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر