کد خبر: 147712 A

یک فعال مستقل کارگری:

چکیده: منظور از «سبد هزینه خانوار ۴ نفره کارگری» در قانون، محاسبه مجموعه کالری‌ای است که یک فرد برای زنده ماندن به آن محتاج است و نمایندگان کارگران در شورای عالی کار وظیفه دارند با تهیه «فهرست حداقلی» از کالاهای مصرفی یک خانواده ۴ نفره، درباره مزد کارگران با کارفرمایان و دولت چانه‌زنی کنند.

یک فعال مستقل کارگری تصویب دستمزد ناعادلانه طی سالیان گذشته را باعثسنگین‌تر شدن سبد هزینه درمانی خانواده‌های کارگری دانست.

«سعید ترابیان» در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: ماده ۴۱ قانون کار علاوه بر «نرخ تورم»، معیار «سبد هزینه خانوار ۴ نفره» را هم به عنوان ملاک تعیین مزد سالانه کارگران تعیین کرده است.

ترابیان در توضیح این معیار افزود: منظور از «سبد هزینه خانوار ۴ نفره کارگری» در قانون، محاسبه مجموعه کالری‌ای است که یک فرد برای زنده ماندن به آن محتاج است و نمایندگان کارگران در شورای عالی کار وظیفه دارند با تهیه «فهرست حداقلی» از کالاهای مصرفی یک خانواده ۴ نفره، درباره مزد کارگران با کارفرمایان و دولت چانه‌زنی کنند.

این فعال مستقل کارگری تصویب مزد ناعادلانه را معامله بر سر سلامت خانواده‌های کارگری دانست و گفت: نمایندگان کارگران باید بدانند که سلامت یک ساله خانواده‌های کارگری به تصمیمی بستگی دارد که آنان در شورای عالی کار می‌گیرند.

ترابیان در بخش دیگری از این گفتگو افزود: از یکسو درآمد کارگران برای تامین مواد غذایی مقوی و ضروری برای تامین سلامت بدن هر روز کمتر می‌شود و از سوی دیگر نیز شاهد بی‌اعتباری دفترچه‌های درمانی کارگران هستیم.

این فعال کارگری در شرکت واحد ادامه داد: محدودیت دسترسی کارگران به خدماتی بهداشتی و درمانی درحالی است که در سال جاری سلامتی کارگران بیش از هرزمان دیگری به دلیل افزایش روزهای آلودگی هوا در معرض تهدید قرار گرفته است.

ترابیان معتقد است کارگران ناچارند بیشتر درآمد خود را بابت هزینه‌های دیگری همچون اجاره مسکن هزینه کنند و در روزهای اولیه ماه دیگر پولی برای سلامتیشان نمی‌ماند.

او در این باره افزود: درآمد کارگران باید طوری افزایش یابد که بتواند با پرداخت هزینه‌های پیشگیری، شاخص‌های بهداشتی در خانوارهای کارگری را افزایش داد.

وی در عین حال بر ضرورت تقویت حمایت‌های بیمه‌های اجتماعی برای پوشش دادن هزینه‌های درمانی کارگران تاکید کرد.

دستمزد 93
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر