کد خبر: 150182 A

وزیر کار در آستانه مذاکران مزدی خبر داد:

چکیده: در حال حاضر ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر عضو تشکل‌های کارگری و کارفرمایی هستند / موضوع مزد ابعاد پیچیده‌ای دارد که یکی از آن‌ها موضوع رقابت است. / مزد باید به گونه‌ای تعریف شود که به کاهش شغل منجر نشود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همایش ملی سه جانبه مزد و بهره وری گفت: حفظ قدرت خرید کارگران را با سیاست کنترل تورم در دستور کار داریم.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی در همایش ملی سه جانبه مزد و بهره وری که صبح امروز در سالن تلاش برگزار شد، با اشاره به پیچیدگی‌های موضوع مزد در کشور اذعان داشت: موضوع مزد ابعاد پیچیده‌ای دارد که یکی از آن‌ها موضوع رقابت است، وقتی جامعه در زمینه عرضه و تقاضای نیروی کار به تعادل می‌رسد شرایط مساعد می‌شود که این شرایط در حال حاضر در کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به برنامه مزدی دولت گفت: حفظ اشتغال موجود، جلوگیری از بیکاری و حفظ قدرت خرید کارگر از اهداف بسته مزدی دولت است که در قالب سه جانبه ارائه خواهیم کرد.

دکتر ربیعی ادامه داد: صیانت از نیروی کار، سازگاری با شرایط اجتماعی و حفظ قدرت خرید کارگر از دیگر برنامه‌هایی است که به آن توجه خواهیم کرد.

وی اشتغال را یکی دیگر از فاکتورهای تعیین مزد دانست و افزود: مزد باید به گونه‌ای تعریف شود که به کاهش شغل منجر نشود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تورم از دیگر شاخص‌های تعیین مزد است و در جامعه‌ای که تورم در آن افسار گسیخته بالا می‌رود، هیچ تناسبی میان مزد و تورم نخواهد بود.

دکتر ربیعی چانه زنی، درآمد و بهره وری را شاخص‌های دیگر تعیین مزد خواند و اشاره کرد: باید گفت‌و‌گو‌های اجتماعی پیرامون بهره وری را شروع کنیم زیرا تا زمانی که ارتقای بهره وری صورت نگیرد وضعیت این نیروی انسانی بهتر نمی‌شود.

وی با تاکید بر بحثبهره وری خواستار افزایش بهره وری در بخش مدیریت و تصمیم گیری‌ها شد و خاطرنشان کرد: آمادگی بهره وری در منابع انسانی وجود دارد و تلقی سهیم بودن و ارزش‌های محل کار باید در منابع انسانی بالا برود.

دکتر ربیعی یکی از سیاست‌های مهم دولت را حفظ تورم در سطح موجود و کاهش تورم خواند و یادآور شد: در سیاست خروج از رکود ابتدا باید تورم را در یک سطح نگه داشت و بعد به سمت خروج از رکود رفت.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رسیدن به نرخ تورم ۲۵ درصدی در سال آینده یکی از برنامه‌های دولت است گفت: با بهبود شرایط بین المللی قصد داریم تعادلی را در بازار کار، حفظ قدرت خرید کارگر و ارتقای سطح معیشت کارگران داشته باشیم.

دکتر ربیعی اظهار داشت: با بهبود شرایط بین المللی منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌های رقم‌هایی که برای تورم سال آینده اعلام خواهد شد شوک آور نخواهد بود.

وی ابرازی افزود: امیدوارم بتوانیم از منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها ۱۰ هزار میلیارد تومان به سمت تولید سوق بدهیم.

وی بیان کرد: ارتقای استاندارد زندگی در کنار تعیین دستمزد، افزایش سطح رفاه اجتماعی و توسعه، از بین بردن فقر و نابرابری از دیگر برنامه‌های دولت است.

تفاهم اجتماعی با افزایش تشکل‌ها گسترش می‌یابد

ربیعی در ادامه سخنانش تشکل‌های کارگری و کارفرمایی را میانجی‌های بزرگ اجتماعی خواند و گفت: معتقدم در سایه گسترش تشکل‌ها میزان تفاهم اجتماعی گسترش می‌یابد.

وی خاطر نشان کرد: گفتگو اساس ما برای داشتن جامعه‌ای سالم است و همزیستی برای زندگی بهتر در سایه گفتگو شکل می‌گیرد و بر این اساس برای حل همه مسائل اجتماعی باید گفتگو کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در حال حاضر بزرگ‌ترین مسئله اجتماعی، مسئله کار است و جوهره همه تدابیر تمام بخش‌ها کار و تلاش است، گسترش گفتگو در این زمینه اجتناب ناپذیر است و همگی باید تلاش کنیم تا بتوانیم زمینه حل مشگل و گفتگو را ایجاد کنیم تا حفظ سطح اشتغال به یک گفت‌و‌گوی ملی تبدیل شود.

علی ربیعی با بیان نارضایتی از آمار موجود اعضای تشکل‌ها گفت: در حال حاضر ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر عضو تشکل‌های کارگری و کارفرمایی هستند که با توجه به جمعیت ۱۲ میلیون نفری عضو تامین اجتماعی این انتظار می‌رود که ۵۰ درصد این رقم یعنی ۶ میلیون نفر عضو این تشکل‌ها باشند.

وی افزود: باید کمک شود جمعیت زیادی به تشکل‌ها بپیوندند تا از این طریق با گفت‌و‌گوی سه جانبه بتوان مشکلات را از پیش رو برداشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه حفظ کار باید به یک جنبش عظیم اجتماعی تبدیل شود یادآور شد: ۴/۵ میلیون نیروی کار در آینده وارد بازار کار خواهند شد که تیپولوژی خاص خود را دارند و کارگران دانشی هستند به این معنا که کارگرانی هستند که انتظار آن‌ها از شغل بر اساس معیارهای خاصی است و در این مورد نیز مطالعات جامعه‌شناسی و گفت‌و‌گوهای اجتماعی کمی صورت گرفته است.

وی در ادامه در خصوص ظرفیت‌های بازار کار گفت: در آینده داشتن یک شغل در خانواده کفایت نمی‌کند و خانواده در آینده نیازمند داشتن دو فرد شاغل است.

دکتر ربیعی افزود: تغییر جنسیتی کار نیز از مواردی است که باید بررسی شود تا ببینیم ساختار‌ها چه قدر آمادگی این تغییر جنسیتی را دارند چرا که در حال حاضر این تغییر در خروجی دانشگاه‌ها مشاهده می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما نیاز به مطرح شدن مساله کار در جامعه داریم و در سایه این امر می‌توانیم در مورد سایر موضوعات گفت‌و‌گو کنیم و من در این باره گزارش‌های هشدار دهنده‌ای را نیز برای هیئت رئیسه مجلس و هیئت وزیران تهیه کرده‌ام که نشان دهنده وضعیتی است که در آینده پیش روی ماست.

تلاش برای تحقق کار شایسته و گسترش بیمه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سطح بیمه‌ای کارگران کشاورزی بسیار نازل است افزود: یکی از برنامه‌هایی که به شدت دنبال می‌کنیم ارائه دفترچه به آن دسته از افرادی است که فاقد یک دفترچه درمانی هستند که قصد داریم تا قبل از فرارسیدن عید این موضوع را انجام دهیم.

ربیعی با اشاره به بالا بردن ارزش بیمه تامین اجتماعی افراد بیان کرد: به سمتی پیش می‌رویم که آن دسته از افرادی که خارج از جیب خود پول صرف هزینه درمان می‌کنند دیگر با داشتن دفترچه بیمه مشکلاتشان برطرف شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه موضوع کار شایسته را در سال آینده محقق می‌کنیم گفت: یکی از مباحثی که منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود توجه به کارآفرینی است که در این می‌نه قدم‌های بسیاری برداشته‌ایم. برای ایجاد تعادل در تامین اجتماعی تلاش می‌کنیم تا سطح بیمه‌ای افراد بهبود یابد.

وی تاکید کرد: در بحثهدفمندی یارانه‌ها تلاش می‌کنیم تا کارگران و افرادی که حقوق کم دریافت می‌کنند جزو گروه یارانه بگیران نقدی باقی بمانند.

دستمزد 93
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر