کد خبر: 161073 A

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی:

قانون رفع موانع اجرایی بیمه‌ کارگران ساختمانی سازمان تامین اجتماعی را موظف کرده است تمام کارگران ساختمانی را بیمه کند / احتمالا آقای زدا این قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را فراموش کرده است زیرا چنین اظهار نظر خلاف قانونی از وی بعید بود.

یک عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی گفت: این صندوق بیمه گر در سال ۹۳ موظف است کارگران ساختمانی را بر اساس قانون «رفع موانع اجرایی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی» بیمه کند.

«اکبر شوکت» در واکنش به اظهار‌نظر اخیر «محمدحسن زدا»، معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی که گفته بود «تعهد و برنامه‌ای برای پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی در سال جاری نداریم»، به ایلنا گفت: قانون رفع موانع اجرایی بیمه‌ کارگران ساختمانی سازمان تامین اجتماعی را موظف کرده است با منابع حاصل از فروش پروانهٔ ساخت که از طریق شهرداری‌ها به صندوق تامین اجتماعی واریز می‌شود، تمام کارگران ساختمانی را بیمه کند.

وی افزود: احتمالا معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی این قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را فراموش کرده است زیرا چنین اظهار نظر خلاف قانونی از وی بعید بود.

شوکت در ادامه تاکید کرد سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند از اجرای مصوبه قانونی مجلس خودداری کند.

این مقام کارگری در پایان با اشاره به تلاش شماری از نمایندگان مجلس برای لغو قانون رفع موانع اجرایی بیمه‌ کارگران ساختمانی، افزود: شماری از نمایندگان مجلس نهم به دلایلی که واضح است سعی می‌کنند با لغو این قانون، سهم بیمه کارگران ساختمانی از محل صدور پروانه‌های ساختمانی کسر نشود.

گفتنی است پروانه ساخت توسط شهرداری‌ها به کارفرمایان فروخته می‌شود و در صورت اجرای قانون یاد شده، سهم بیمه کارگران به هزینه آن اضافه می‌شود.

به گزارش ایلنا، معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی هفته گذشته(۲۹ فروردین) با اشاره پوشش بیمه‌ای ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی طی ۴ سال پیشین، گفته بود: سازمان به تعهدات خود عمل کرده است و پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی جدید در سال جاری در انتظار تصمیم و رای نمایندگان مجلس است.

آقای زدا با اشاره به اینکه در سال جاری کارگر ساختمانی جدیدی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد، تاکید کرده بود: در سال جاری فعلا تعهد و برنامه‌ای برای بیمه افراد جدید نداریم و به تمامی تعهدات قبلی خود عمل کرده‌ایم.

لازم به ذکر است در صورتی که قانون رفع موانع اجرایی بیمه‌ کارگران ساختمانی اجرا شود، بیش از ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در سال ۹۳ بیمه خواهند شد.

سازمان تامین اجتماعی کارگران ساختمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر