کد خبر: 205260 A

عبدالله وطن‌خواه:

«راه‌اندازی اعتصاب به قصد رسیدن به مطالبات مزدی در مجتمع پتروشیمی رازی، ماهیت صنفی اعتراضات این کارگران را نشان می‌دهد.»

یک فعال کارگری در واکنش بهصدور حکمشش‌ماه حبس و پنجاه ضربه شلاق برای چهار کارگر پتروشیمی رازیاظهار داشت: عدم پای‌بندی به مقاوله‌نامه‌ها و توصیه‌نامه‌های بین‌المللی کار و فقدان تشکل‌های مستقل کارگری از دلایل اصلی صدور چنین احکام سنگین قضایی است.

«عبدالله وطن‌خواه» در تشریح مقررات بین‌المللی مورد اشاره به ایلنا گفت: سازمان بین‌المللی کار(ILO) در مقاوله‌نامه ۱۵۸ و توصیه‌نامه‌های ۱۱۹ و ۱۶۶ هر گونه فعالیت‌ صنفی، عقاید سیاسی و نظایر آن‌ را دلیل موجهی برای اخراج کارگر یا شکایت قانونی کارفرما به‌حساب نمی‌آورد.

نماینده کارگران واکیوم پارس ادامه داد: راه‌اندازی اعتصاب به قصد رسیدن به مطالبات مزدی در مجتمع پتروشیمی رازی، ماهیت صنفی اعتراضات این کارگران را نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: در اعتراضات کارگران معدن بافق با وجود حمایت‌ امام جمعه و بازپس گرفتن شکایت کارفرما، شاهد آن بودیم که کارگران این معدن به قید ضمانت آزاد شدند و این رویداد تنها نشان‌دهنده فقدان یک تشکل مستقل صنفی کارگری است.

وطن‌خواه ضمن انتقاد از واکنش‌های منفعلانه دیگر تشکل‌های کارگری گفت: متاسفانه تشکل‌های موجود کارگری موضع‌گیری صریح و به موقعی در رابطه با احکام قضایی - حقوقی صادر شده این ۴ کارگر نشان ندادند و واکنش‌های رسانه‌ای تنها عکس‌العمل آشکار به احکام جزایی کارگران موجود بود.

پتروشیمی رازی صدور حکم زندان برای کارگران پتروشیمی رازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر