کد خبر: 136272 A

معاون امورزنان و خانواده ریاست جمهوری:

به خاطر وجود نابرابری‌ها و تبعیض‌ها در دسترسی به امکانات و امتیازات تا اطلاع ثانوی به وجود تشکیلاتی با عنوان معاونت امور زنان و خانواده نیاز است.

ایلنا: معاون امورزنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در گزارشی که درباره حضور زنان در پست‌های عالی برای اتحادیه بین المجالس آماده می‌کردیم، متاسفانه به جز چند نماینده زن مجلس پست عالی دیگر نداشتیم بنابراین در این شاخص که برای ارزیابی رتبه کشور‌ها صورت می‌گیرد جای زنان خالی بود.
به گزارش ایلنا؛ " شهیندخت مولاوردی "، معاون امورزنان و خانواده ریاست جمهوری در حاشیه حضورش در دانشگاه الزهرا(س)، گفت: در دوره جدید و با رویکردی متفاوت تلاش خواهیم کرد با تعاملات و بهره گیری از ظرفیت‌های مختلف در نهادهای علمی برای بهبود وضعیت زنان و خانواده گام برداریم.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه مقابله و رفع آسیب‌های حوزه زنان و بنیان خانواده، همکاری جمعی را می‌طلبد، ادامه داد: برای رسیدن به جایگاه مورد نظر خانواده و زنان به مشارکت همگانی نیاز است، زیرا این مسوولیت بزرگی است که از عهده یک معاونت، اداره و حتی یک قوه خارج است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: برای ایجاد احساس مسوولیت مشترک، تمام تلاش‌ها را به کار خواهیم بست تا بر اساس نظر رییس جمهوری و به منظور ایجاد همگرایی در این حوزه و حذف نشدن گروه، جناح یا تفکری خاص، از تمام توانمندیهای موجود در این عرصه برخوردار شویم.

مولاوردی مهم‌ترین ماموریت معاونت امور زنان و خانواده را ایجاد توازن و تعادل جنسیتی در تمام جنبه‌های زندگی زنان عنوان کرد و گفت: باید با ایجاد تعادل و آشتی میان نقش‌های متعدد زنان و تناقضاتی که این نقش‌ها در زندگی آن‌ها ایجاد کرده، موجبات تاثیرگذاری بیشتر آن‌ها را در حوزه خانواده و جامعه فراهم آوریم تا کشور در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گیرد و از تمام توانمندی‌های خدادادی آن‌ها نیز بهره لازم برده شود.

مولاوردی در پاسخ به انتقاد یکی از حضار مبنی بر نبود مرکزی با عنوان معاونت امور مردان به منظور رسیدگی به امور این بخش از جامعه افزود: به خاطر وجود نابرابری‌ها و تبعیض‌ها در دسترسی به امکانات و امتیازات تا اطلاع ثانوی به وجود تشکیلاتی با عنوان معاونت امور زنان و خانواده نیاز است.

وی تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای اروپایی ساز و کارهایی برای پرداختن به امور خاص زنان و خانواده نهادینه شده است، هر چند ممکن است عنوان آن تفاوت داشته باشد.

مولاوردی با بیان اینکه در این کشور‌ها و برخی وزارتخانه‌های آن‌ها کمیته برابری فرصت وجود دارد، یادآور شد: کار این کمیته‌ها رصد و پیگیری فرصت‌ها، امکانات و امتیازاتی است که ممکن است زنان و دختران از آن محروم شده باشند.

معاون رییس جمهور گفت: وضعیت مطلوب این است که زنان و مردان در دسترسی به فرصت‌ها و امکانات از وضعیت خوبی برخوردار باشند که اگر این مهم اتفاق افتد دیگر نیاز به تشکیلات مستقل و جداگانه نیست.

مولاوردی افزود: این بحثاکنون در تمام دنیا به اندازه‌ای دارای اهمیت است که یکی از محورهای نگران کننده در حوزه زنان که ۲۰ سال پیش در کنفرانس زن در پکن مطرح شد، ایجاد مکانیزم‌هایی برای پیشرفت این قشر از جامعه است.

مولاوردی با تاکید بر وجود ساز و کارهایی برای پیشرفت زنان با وجود تبعیض‌های تاریخی و دیر پا اظهار داشت: متاسفانه همچنان برخورداری برابر زنان و مردان از چهار عنصر کمیاب اجتماعی شامل ثروت، قدرت، اطلاعات و منزلت در جامعه نهادینه نشده است و ما شاهد چالش‌های اساسی در حوزه اقتصاد و سیاست هستیم.

وی ادامه داد: در گزارشی که درباره حضور زنان در پست‌های عالی برای اتحادیه بین المجالس آماده می‌کردیم، متاسفانه به جز چند نماینده زن مجلس پست عالی دیگر نداشتیم بنابراین در این شاخص که برای ارزیابی رتبه کشور‌ها صورت می‌گیرد جای زنان خالی بود.

مولاوردی مشارکت زنان را نیاز جامعه دانست و افزود: زمانی می‌توانیم به مرحله‌ای برسیم که دیگر نیاز به تشکیلاتی در حوزه زنان نداریم که تمام دستگاه‌ها در خدمت پیشبرد این امور باشند و بتوانند به وظایف اصلی و ذاتی خود در قبال زن و خانواده عمل کنند.
.

پکن توسعه و پیشرفت جامعه خانواده دانشگاه الزهرا ریاست جمهوری رییس جمهور زنان مردان وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر