کد خبر: 120650 A

همزمان با ایام محرم در زنجان؛

شهر زنجان معروف به پایتخت شور وشعور حسینی است که همزمان با هشتم و یازدهم ماه محرم با وجود مسجد حسینیه و زینبیه اعظم زنجان, صدای یا حسین و یا زینب از هر گوشه و کنار این شهر به گوش می رسد.

ایلنا: مسئول اجرایی زینبیه اعظم زنجان با اشاره به برگزاری مراسم تجمع و موکب عزاداری زینبیه اعظم زنجان گفت: هزار و ۲۰۰ خادم در این موکب عزاداری حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، نوای یا زینب یا زینب در شهر زنجان همزمان با یازدهم محرم با حرکت موکب عزاداران زینبیه اعظم، برای همنوایی با زینب کبری(س) «پیام رسان کربلا» در جهان عزاداری کردند.

گفته می‌شود مسجد زینبیه اعظم زنجان که یکی از مهم‌ترین اماکن مذهبی این شهر بعد از حسینیه اعظم زنجان به حساب می‌‌اید، همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عظیم عاشقان اباعبدالله‌الحسین(ع) از سراسر دنیاست.

عزاداران حسینی همه ساله در ۱۱ محرم با شرکت گسترده در موکب عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، وحدت و یکپارچگی شیعیان و عاشقان امام حسین(ع) را از سراسر دنیا به تصویر می‌کشند و جلوه‌ای از عشق و دلدادگی خود را به سرور و سالار شهیدان به نمایش می‌گذارند.

۱۱ محرم، شهر زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی، جلوه معنوی خاصی به خود می‌گیرد و عاشقان امام حسین(ع) خود را برای حضور در این تجمع عظیم و حماسی اماده می‌کنند تا ندای «یا حسین» و «یا زینب» در اسمان زنجان طنین انداز شود و به یاد شهدای دشت کربلا ناله کنند و اشک ماتم بریزند.

در تاریخچه مسجد زینبیه اعظم زنجان آمده است:

مسجد زینبیه اعظم زنجان، محل تجمع عاشقان اباعبدالله حسین(ع)، همه ساله شیفتگان و عاشقان حسین و مکتبش را در روز یازدهم محرم در قالب موکب عزاداران زینبیه اعظم زنجان، در این مکان گرد هم می‌اورد و با برگزاری مراسم موکب عزاداری در مصیبت زینب کبری(ع) آن پیام آور سالار شهیدان ناله سر می‌دهند که این ناله واشک ماتم تا دنیا دنیاست بر چشم شیعان است.

گفته می‌شود: در روزگاران گذشته باغچه‌ای درون کهن دژ زنجان قرار داشت که صاحب باغچه هر روز از گوشه‌ای از باغچه که در آن گلهای محمدی روئیده بود صدای ناله و «یا زینب» می‌شنید.

گویی گاهی چراغی زیر گل‌ها روشن می‌شد، بدین ترتیب صاحب باغچه تصمیم می‌گیرد آن قسمت را به تکیه‌ای تبدیل کند و نام آن تکیه را زینبیه بگذارد از این رو محلی که باغچه در آن قرار داشت از آن زمان تا به امرزو به محله زینبیه معروف شده است.

تا زمانی که صاحب باغ زنده بود هر ساله در ایام محرم و صفر به مدت دو ماه محل مذکور را سیاه‌ پوش و مراسم عزاداری و سوگواری سالار شهیدان و سرور آزادگان جهان را در آن محل برگزار می‌کردند و صاحب باغ در زمان حیات خود وصیت کرده است پس از وفاتش، مراسم عزاداری را همه ساله برگزار و هزینه آن را از عایدی باغ تامین کنند.

سجاد احمدپور در این زمینه می‌گوید: این محل سه بار تجدید بنا شده که بار اول به سال ۱۰۹۲ هجری قمری با تیر چوبی احداثمی‌شود.

بار دوم بانویی به نام زینب خانم هزینه تبدیل آن را به مسجد متقبل می‌شود که به سال ۱۲۹۲ صورت می‌گیرد و بار سوم نیز در سال ۱۳۹۵ هجری قمری مطابق با سال ۱۳۵۴ شمسی به همت مردم زنجان و عاشقان اهل بیت(ع) این مسجد تجدید بنا شده و در چند سال اخیر نیز برای رفع کمبود فضا چهار باب از ساختمان‌های همجوار مسجد خریداری و در توسعه مسجد زینبیه اعظم زنجان از آن استفاده شده است.

ودر حال حاضر نیز به همت هیئات امناء این مسجد اعظم با تملک اطراف این مسجد در صدد توسعه این مکان معنوی با احداثمراکز درمانی و غیره هستند.

در ادامه مسئول اجرایی زینبیه اعظم زنجان از برگزاری مراسم اجتماع زینبیه اعظم زنجان با حضور هزار و ۲۰۰ خادم خبرداد و گفت: این مسجد اعظم هر سال در راستای ارائه خدمات به زائران و خادمان ابا عبدالله حسین(ع) در گروه‌های جمع آوری نذورات، احشام و انتظامات، خادمان خود را بسیج می‌کند.

فرید احدیان اظهارکرد: زینبیه اعظم دومین مسجد بزرگ استان زنجان بعد از حسینیه اعظم زنجان است و در ایام عزاداری محرم برنامه‌هایی دارد از ان جمله این برنامه‌هایی این مسجد پخش برنامه عزاداری این مسجد را به صورت جهانی از شبکه‌های مختلف جهانی عنوان کرد.

وی تصریح کرد: زینبیه اعظم زنجان یکی از اماکن مذهبی این شهر است که محبان اهل بیت در سراسر جهان در روز ۱۱محرم عزاداری عاشقان اباعبدالله(ع) در مسجد زینبیه اعظم را از شبکه‌های جهانی تماشا می‌کنند.

مسئول اجرایی زیبنیه اعظم زنجان در بخشی از سخنان خود با اشاره به حضور هزارو ۲۰۰خادم امام حسین وسالار شهیدان گفت: خادمان این مسجد درگروه‌های مختلف اعم از نیروهای انتظامی، امنیتی تلاش لازم را در برقراری نظم و امنیت این مراسم می‌کنند.

وی با بیان صبوری و از خودگذشتگی زینب کبری(س) در واقعه عاشورا و حضورعزاداران و سوگواران حسینی برای برگزاری دسته وموکب عزاداری زینبیه اعظم در زنجان خاطر نشان کرد: خیل عظیم عزاداران و عاشقان امام حسین ویارانش خود را از جای جای ایران و جهان برای شرکت در دسته عظیم زینبیه به شهر زنجان می‌رسانند.

احدیان افزود: اجتماع حماسی مردم زنجان در روزهای هشتم و یازدهم محرم یادآوری وفا داری و اراتمندی مردم این دیار به اهل بیت(ع) در طول تاریخ زنجان بوده است.

مسئول اجرایی زیبنیه اعظم زنجان در پایان با بیان اینکه شهر زنجان به خاطر برگزاری دو تجمع بزرگ در راستای عزاداری ماه محرم به پایتخت حسینی معروف شده است تصریح کرد: همه ساله صد‌ها هزار نفر در اجتماع باشکوه حسینی در هشتم محرم و ۱۱با حضور در حسینیه و زینبیه اعظم همایش بزرگ عاشقانه با اباعبد‌الله را در جهان به نمایش می‌گذارند.

اهل بیت بسیج پایتخت جهان زینب عاشورا عشق محرم مسجد نظم و امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر