کد خبر: 121337 A

همزمان با محرم امسال؛

مسئول مرکز نقاشی اسلامی حوزه هنری استان زنجان گفت: تولید آثار معنوی و آیینی در اکثر رشته های اصیل تجسمی از جمله نگارگری، تذهیب و خوشنویسی با مضامین عاشورایی و آیینی و به ویژه تولید کتیبه عاشورایی از جمله اهداف حوزه هنری استان زنجان است.

زنجان _ ایلنا: مسئول مرکز نقاشی اسلامی حوزه هنری استان زنجان گفت: اثر هنری که بدون مفهوم، هویت و اصالتی تولید شود جز تخریب فرهنگ و هنر اصیل این مرز و بوم و اشاعه فرهنگ غربی تاثیری ندارند.

به گزارش ایلنا از زنجان، کتیبه عاشورایی «خضاب خون» توسط هنرمند نگارگر سیدرضا اصل نجفی فرد در مرکز نقاشی اسلامی حوزه هنری استان زنجان تولید شد.

مسئول مرکز نقاشی اسلامی حوزه هنری استان زنجان، گفت: تولید آثار معنوی و آیینی در اکثر رشته‌های اصیل تجسمی از جمله نگارگری، تذهیب و خوشنویسی با مضامین عاشورایی و آیینی و به ویژه تولید کتیبه عاشورایی از جمله اهداف حوزه هنری استان زنجان است.

وی هدف از تولید مجموعه کتیبه‌های عاشورایی و آیینی با مضامین معنوی بخصوص حضرت امام حسین(ع) را تشویق هنرمندان جهت خلق آثار فاخر عنوان کرد و بیان داشت: اشاعه فرهنگ عاشورایی در جامعه از دیگر اهداف تولید آثار هنری و عاشورایی است.

اصل نجفی فرد با تاکید براینکه هنرمندان وظیفه دارند در راستای اشاعه و گسترش فرهنگ عاشورایی در جامعه تلاش کنند، ادامه داد: اثر هنری که بدون مفهوم، هویت و اصالتی تولید شود جز تخریب فرهنگ و هنر اصیل این مرز و بوم و اشاعه فرهنگ غربی تاثیری ندارند.

وی در ادامه به نقش حوزه هنری در حمایت و اشاعه هنرهای ایرانی اسلامی، عنوان کرد: حوزه هنری تنها نهادی است که نقش واقعی، عملی و تخصصی در حمایت و اشاعه هنرهای ایرانی اسلامی از جمله نقاشی اصیل ایرانی و اسلامی، تذهیب، و خوشنویسی را بر عهده دارد.

این هنرمند زنجانی در مورد کتیبه عاشورایی «خضاب خون» و هدف از تولید این اثر هنری گفت: این کتیبه عاشورایی بر گرفته از زیارت ناحیه مقدسه منتسب به وجود شریف حضرت مهدی موعود(عج) است.

وی افزود: این اثر هنری با ترکیب بندی فرم و رنگ خاص با توجه به نسبت‌های شریفه هنرهای اصیل اسلامی و ترکیب هنر تذهیب مکتب اصفهان و هنر خوشنویسی خط ثلثدر قالبی نو، طراحی، ترکیب و در ‌‌نهایت ارادت و خلوص، به ابعاد ۱۱۰* ۱۵۰ سانتی‌متر روی بوم طلایی اجراء شده است.

اصل نجفی فرد با تاکید بر اینکه مردم به ویژه قشر هنرمند در جهت تولید اثار فاخر هنری به مفاهیم این زیارات شریفه توجه داشته باشند، اظهار کرد: زیارت ناحیه مقدسه از معتبر‌ترین زیارات است که از زبان امام عصر(عج) و خطاب به سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) نقل شده است.

وی در پایان یادآور شد: سند این زیارت از سوی بزرگ‌ترین علمای شیعه خصوصا شیخ مفید(ره) و سید مرتضی(ره) و ابن مشهدی(ره) و همچنین سید بن طاووس(ره) مورد تایید و نقل کامل قرار گرفته و از اعتبار زیادی برخوردار است.

استان زنجان اصفهان امام حسین جامعه خوشنویسی شیعه فرهنگ و هنر محرم نقاشی هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر