کد خبر: 122965 A

رئیس کل دادگستری استان زنجان:

رئیس کل دادگستری استان زنجان با تاکید بر قوانین پیمان نامه جهانی حقوق کودک گفت: توجه به کودکان در آموزه های دینی اسلام به کرار تاکید شده است.

زنجان _ ایلنا: رئیس کل دادگستری استان گفت: آشنایی مجریان قانون در خصوص قوانین مربوط به اطفال و نوجوانان، توجه ویژه به کودکانی که در جامعه به حساب نمی‌آیند، حمایت از کودکان بزهکار، رعایت موازین اسلامی در رسیدگی به جرایم کودکان در معرض آسیب از اهداف تشکیل این کارگاه‌هاست.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، جعفر گل محمدی رئیس کل دادگستری استان زنجان امروز(۲ آذر) در کارگاه دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان در محل هتل بزرگ زنجان اظهار داشت: کودک و رعایت حقوق کودکان مقوله مهمی است که که در سطح جهانی در قالب پیمان نامه حقوق کودک به آن توجه شده است.

وی با اشاره به اینکه ما مسلمانان افتخار داریم که توجه به حقوق کودک از زمان ظهور اسلامی به کرات مورد تاکید قرار گرفته است، یادآور شد: این کارگاه‌ها در راستای انتقال تجربیات و پایان دادن به نگرانی‌های مسئولان قوه قضائیه در خصوص رسیدگی به حقوق کودکان و نوجوانان است.

این مقام مسئول افزود: آشنایی مجریان قانون در خصوص قوانین مربوط به اطفال و نوجوانان، توجه ویژه به کودکانی که در جامعه به حساب نمی‌آیند، حمایت از کودکان بزهکار، رعایت موازین اسلامی در رسیدگی به جرایم کودکان در معرض آسیب از اهداف تشکیل این کارگاه‌هاست.

گل محمدی با بیان اینکه توجه به حقوق مربوط به کودکان از آموزه‌های دینی و اعتقادی طی سالیان متوالی در نظام جمهوری اسلامی نهادینه شده است، خاطرنشان ساخت: در قرآن کریم و دستورات الهی و آموزه‌های دینی همواره پیامبر اسلام و ائمه اهل بیت(ع) انسان‌ها را به توجه به کرامت انسانی و عدم تبعیض دعوت می‌کردند.

وی با استناد به آیه ۱۳ سوره حجرات تاکید کرد: خداوند انسان را از یک موجود مذکر و مونثخلق کرد و هیچ برتری جز تقوا در بین انسان‌ها حاکم نیست.

رئیس دادگستری استان زنجان به نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر نیز اشاره کرد و با تاکید به فرمایشات آن حضرت به حاکم مصر گفت: اساس دین اسلام عدم برتری انسان‌ها به یکدیگر است.

این مقام مسئول تنها ملاک برتری انسان‌ها را تقوا عنوان کرد و اظهار داشت: بنای اسلام برمبنای رافت و مهربانی است.

به گفته گل محمدی در آموزه‌های ادیان مختلف نیز بر اطفال و رعایت حقوق آن‌ها تاکیدات فراونی شده است.

وی به خشونت بر علیه کودکان در سطح کشورهای مختلف، خانواده‌ها، مدارس، محل کار و مراکز مراقبتی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: کودکان به عنوان بخشی از مردم باید از حمایتی برابر با حقوق بزرگسالان برخوردار شوند.

رئیس کل دادگستری استان زنجان به معضلات خشونت علیه کودکان اشاره کرد و افزود: این خشونت‌ها دستگاه ایمنی کودکان را به خطر می‌اندازد و مشکلات‌شناختی و رفتاری در پی دارد.

وی یکی از گرایش کودکان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر، رفتارهای تهاجمی و گرایش به مسائل جنسی زود هنگام را از عوارض خشونت علیه کودکان عنوان کرد.

این مقام مسئول در پایان خواستار ارتقاء حس مسئولیت‌پذیری خانواده‌ها و مردم در قبال کودکان و نوجوانان شد و افزود: سازمان‌های مردم نهاد، نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها نقش قابل توجهی در این زمینه دارند.

آموزه های دینی استان زنجان اهل بیت جامعه حقوق خشونت دین کودکان دادگستری اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر