کد خبر: 138680 A

استاندار زنجان در سومین نشست مطبوعاتی ماهانه خود با خبرنگاران:

منابع بانکی به سمت و سویی سوق داده شده است که امروزه با انبوهی از طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام، برای تکمیل مواجه هستیم که با اخذ این تسهیلات هنوز اهداف در این زمینه محقق نشده است.

زنجان: استاندار زنجان گفت: امروز شاهد افراد بیکار بدهکار در جامعه هستیم که با اخذ تسهیلات بدهکار به سیستم بانکی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، جمشید انصاری استاندار زنجان، شامگاه دیروز در سومین نشست مطبوعاتی ماهانه خود با خبرنگاران با اشاره به اجرای توافق نامه ژنو گفت: جزئیات نتایج برداشت تحریم‌ها را امروز در سطح بازار شاهد هستیم.

استاندار زنجان با بیان اینکه به نظر می‌رسد برخی از تحریم‌هایی امریکا علیه ایران این امکان را برای ایران فراهم کرده است که بخشی از هزینه‌های تحریمی در حمل و نقل و مواد نفتی و امکان صادرات محصولات پتروشیمی و طلا و فلزات گرانبها را در بازار را دچار تغییرات کرده است.

انصاری در ادامه اشاره به اینکه شکستن تحریم‌ها بزودی آثار خود را در سطح جامعه نشان خواهد داد گفت: این موارد در بازار دارای آثار روانی مطلوب است.

وی نکته قابل توجه در این زمینه را حل بخشی از مشکلات کشور را در رابطه روابط بین الملل در رفع تحریم‌ها علیه ایران مهم ارزیابی کرد و گفت: باید دقت کرد که از این فضای امید در جامعه صیانت شود تا این فضا تبدیل به خوش باوری و خوش بینی نشود، تا دستگاه دیپلماسی کشور با موفقیت دقیق مذاکرات را به تدریج به کمک مردم و مسئولان حل کنند.

استاندار زنجان در بخشی از سخنان خود با اشاره به حوزه مسائل اقتصادی در جامعه تصریح کرد: براساس آخرین اطلاعات مطالبات معوقه سیستم بانکی در مقایسه با اعطای رقم تسهیلات، میزان آنرا فرا‌تر است.

مقام عالی دولت در استان زنجان، در این زمینه پرداخت تسهیلات را در گذشته احساسی و بدون بررسی دقیق سرمایه گذاری در جامعه برشمرد و افزود: منابع بانکی به سمت و سویی سوق داده شده است که امروزه با انبوهی از طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام، برای تکمیل مواجه هستیم که با اخذ این تسهیلات هنوز اهداف در این زمینه محقق نشده است.

وی همچنین در راستای اشتغالزایی در جامعه نیز خاطر نشان کرد: این موارد یاد شده باعثشده در اهداف اشتغالزایی نیز به نتیجه نرسد و جامعه را با عدم اشتغال و بیکاران بدهکار مواجه ببینیم.

وی ادامه داد: امروز شاهد افراد بیکار بدهکار در جامعه هستیم که با اخذ تسهیلات بدهکار به سیستم بانکی شدند.

استاندار زنجان با اشاره به سیاست‌های دولت که به استان‌ها اختیار داده است که هر میزان از مطالبات معوقه را می‌توانند وصول کند و صرف تسهیلات طرح‌های سرمایه در گردش نمایند، گفت: الویت را با اعطای وام و مساعت به طرح‌های سرمایه در گردش و یا با واحد‌های است که می‌توانند از حالت تعطیلی در بیایند.

انصاری سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ دولتی در استان را برای روند توسعه‌ای استان بسیار موثر عنوان کرد و گفت: استفاده از منابع خارجی و جذب سرمایه گذاران خارجی در این راستا بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

استاندار زنجان، سیاست‌های بودجه‌ای را، استانی، بودجه ملی وسرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه و پیشرفت برشمرد ویا دآورشد: در حال پیگیری و فراهم کردن تسهیلات سرمایه‌های در بخش خصوصی هستیم تا جواب مطلوب در این زمینه بگیریم ودر راستای توسعه استان شاهد گام‌های موثر باشیم.

وی اهتمام برای اجرای طرح سد مشمپا را در این زمینه با سرمایه گذارانی بویژه با سرمایه گذاران کشور چینی امیدوارکننده برشمرد وگفت: با اجرای شدن این طرح در زنجان شاهد بیش از ۳۷ برابری بوجه استانی خواهیم بود که نزدیک به ۹۰۰میلیون دلاری در سال شاهد اقدامات مطلوب هزینه‌ای در استان باشیم.

انصاری این ارقام را غیر قابل مقایسه با بودجه‌های دولتی دانست وگفت: باید در استان به این سمت وسو حرکت کنیم.

وی با اشاره به مشترکات استانهای شمالغرب کشور تصریح کرد: با هماهنگی‌های انجام شده با این استان‌ها کمیته‌های مشترک در این زمینه تشکیل شده است تا برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای این استان‌ها شاهد برگزاری جلسات چرخشی دراستان‌ها برای استفاده از پتانسیل‌های این استانهای همجوار باشیم.

استاندارزنجان در ادامه نقاط مشترک این استان‌ها را به میزان بهره‌مندی از امکانات ومنابع توسعه‌ای دارای مشابهاتی عنوان کرد وگفت: این استان‌ها با وجود جمعیت زیاد کمتر از ۶درصد درآمد ملی را در این زمینه بدست می‌آورند که با این همکاری شاهد توسعه و پیشرفت این استان‌ها در این زمینه‌ها خواهیم بود.

وی همچنین تشکیل اتاقهای فکر دراستان را ضروری دانست وگفت: تا به امروز ۶اتاق فکر در سطح استان زنجان طراحی و تشکیل شده است.

انصاری اتاق فکر صنعت ومعدن، آب وکشاورزی، عمران شهری را از جمله این اتاق‌ها برشمرد وگفت: اتاق امور فرهنگی نیز فردا تشکیل خواهد شد.

انصاری با اشاره به تشکیل دو اتاق فکردیگر در حوزه خدمات گردشگری و امور اجتماعی نیز گفت این اتاق‌ها بزودی در زنجان تشکیل می‌شوند.

وی همچنین در ادامه تعریف پروژه‌ها ی غیر دولتی را برای استان مهم دانست وگفت: امید است شاهد توسعه با این طرح‌ها در استان باشیم.

وی در پایان با اشاره به شروع ببه فعالیت خش خصوصی دراستان گفت: می‌توان بوسیله بخش خصوص در جامعه شاهد نقش آفرینی موثر با اتخاذ تصمیمات مهم بود.

بودجه تحریم ها علیه ایران توسعه و پیشرفت جامعه حمل و نقل درآمد روابط بین الملل سرمایه فلزات مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر