کد خبر: 147773 A

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های زنجان خبرداد:

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های زنجان از نتیجه بخش بودن اجرای طرح ایمن سازی مدارس استان زنجان خبر داد.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های زنجان از نتیجه بخش بودن اجرای طرح ایمن سازی مدارس استان زنجان خبر داد.
به گزارش ایلنا از زنجان، مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های زنجان، گفت: این طرح در ۲ بخش ایمن سازی فیزیکی و نرم افزاری اجرا می‌شود که ایمن سازی فیزیکی شامل تجهیز مدرسه به وسایل ایمنی، نصب تابلو و چراغ چشم گربه‌ای و علائم افقی در مقابل مدارس و ایجاد خط کشی‌های لازم بر کف جاده آسفالت و ایمن سازی نرم افزاری هم شامل ارائه آموزش و فرهنگ سازی در بین دانش آموزان در خصوص بهبود وضعیت ایمنی عبور و مرور آنان می‌شود.
علی رحمتی با ابراز رضایت از نتیجه بخش بودن تلاش‌های انجام شده برای جلوگیری از ساخته شدن مدرسه در حاشیه راه‌ها گفت: در این بخش اختصاص هر میزان اعتبار یک سرمایه گذاری بلند مدت برای آینده کشور است تا آینده سازان این سرزمین از هرنوع حادثه‌ای دور مانند.
وی با تاکید بر ضرورت اجرای این طرح در تمام ایام سال تحصیلی گفت: دانش آموزان این مدارس همیشه در خطر بروز سانحه قرار دارند و این طرح نباید تنها به یک مقطع زمانی معطوف شود بلکه باید در تمام طول سال به صورت مستمر نسبت به بازآموزی نه تنها دانش آموزان بلکه کادر آموزشی مدارس هم اقدام شود تا همیشه آمادگی ذهنی چگونگی استفاده از جاده برای رسیدن به مدرسه را داشته باشند.
وی ادامه داد: آموزش دانش آموزان و اولیاء مدرسه تنها یک بخش کار است و باید برای اینکه ترددکنندگان از جاده‌ها هم از موقعیت جاده‌ای که از آن عبور می‌کنند، آگاهی داشته و هوشیار‌تر از آن گذر کنند آشکارسازی مدارس را در اولویت اقدامات سخت افزاری طرح ایمن سازی این مدارس قرار داد.
رحمتی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۱(۵۰۸) باب مدرسه واقع در حاشیه راه‌های استان ایمن سازی نرم افزاری و ۸۰باب مدرسه ایمن سازی فیزیکی شده است، اظهار کرد: این طرح در ۲ بخش ایمن سازی فیزیکی و نرم افزاری اجرا می‌شود که ایمن سازی فیزیکی شامل تجهیز مدرسه به وسایل ایمنی، نصب تابلو و چراغ چشم گربه‌ای و علائم افقی در مقابل مدارس و ایجاد خط کشی‌های لازم بر کف جاده آسفالت و ایمن سازی نرم افزاری هم شامل ارائه آموزش و فرهنگ سازی در بین دانش آموزان در خصوص بهبود وضعیت ایمنی عبور و مرور آنان می‌شود.
یکی ازروشهای کاهش تصادفات جاده‌ای، آموزش مباحثایمنی و عبور و مرور بویژه برای کودکان و نوجوانان با توجه به ویژگی و خصوصیات روانی و فیزیکی آنهاست. آموزش همراه با اجرای حرفه‌ای نمایش و تئاترو موسیقی، تهیه پوس‌تر و بنرهائی با مضامین ترافیکی و نصب درمقابل دیدگان آن‌ها و استفاده از روشهای انگیزشی همچون برگزاری مسابقه واهدای جوایز، موجب تحلیل و یادگیری بهتر و سریع‌تر توسط دانش آموزان بویژه مقاطع ابتدائی و راهنمائی می‌شود.
طرح ایمن ساز ی مدارس با شیوه یادشده از سال ۸۱ در استان شروع شده و مجموعاً تا پایان سال گذشته بیش از ۷۰۰۶۴ نفر دانش آموزدر ۵۰۸ مدرسه حاشیه راه استان از آموزشهای لازم برخوردارشدند. درسال تحصیلی جاری نیز این طرح در ۳۰ مدرسه مشمول با اعتباری بالغ بر ۳۶۰ میلیون ریال در حال اجرا می‌باشد.
شایان ذکر است استان زنجان در سال گذشته بعنوان استان پیشرو در اجرای طرح ایمن سازی مدارس انتخاب گردید
درکنار آموزش مباحثایمنی به کودکان، تامین امنیت جانی دانش آموزان مدارس واقع در حاشیه راههای استان از طریق ارتقاء سطح ایمنی جاده‌ای مجاور مدارس عملی می‌باشد، در طرح ایمن سازی فیزیکی که بهمین منظور انجام می‌گردد، با نصب علائم و تابلو‌ها و چراغ چشمک زن، سرعت کاه وخط کشی‌ها در مدارس حاشیه راه‌ها رانندگان خودروهای عبوری از این مسیر‌ها بیشتر متوجه وجود مدارس شده و موجب کاهش تلفات دانش آموزی می‌گردد. این طرح نیز از سال ۸۹ شروع شده و مجموعاً تا پایان سال گذشته ۸۰مدرسه حاشیه راه استان، مورد ایمن سازی فیزیکی واقع شده‌اند. درسال تحصیلی جاری نیز ایمن سازی فیزیکی مقابل ۱۵ مدرسه واقع در حاشیه راه استان با اعتبار بالغ بر۸۴۰ میلیون ریال در دست اجراست.

استان زنجان تامین امنیت تصادفات جاده ای جاده حمل و نقل و پایانه های دانش آموزان کودکان کودکان و نوجوانان گربه موسیقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر