کد خبر: 155638 A

مسئول کمیته آمار و اطلاع رسانی ستاد هماهنگی خدمات سفر استان اعلام کرد:

مسئول کمیته آمار و اطلاع رسانی ستاد هماهنگی خدمات سفر استان زنجان، با اشاره به جاذبه های گردشگری استان زنجان گفت: بر اساس آمار دریافتی موزه باستانشناسی مردان نمکی(عمارت ذوالفقاری) در صدر آمار بازدیدهای اماکن گردشگری شهر زنجان دارد.

ایلنا: مسئول کمیته آمار و اطلاع رسانی ستاد هماهنگی خدمات سفر استان زنجان، گفت: مردان نمکی ۲ - ۳ - ۴ - ۵ و ۶ در موزه مردان نمکی زنجان در معرض نمایش عموم قرار دارد که از استقبال خوبی مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار " ایلنا " از زنجان، " غلامرضا نجفلو " گفت: مومیایی های طبیعی مردان نمکی که از معدن نمکی چهرآباد زنجان کشف شده اند از کشفیات منحصر به فرد جهان است که تا کنون تعداد شش جسد و بقایای انسانی از این معدن به دست آمده است.

نجفلو در ادامه افزود: مرد نمکی شماره ۱ که شامل سر - پا با شلوار - چکمه - چاقو - گوشواره طلا در گوش داشته و در سال ۱۳۷۳ از معدن یاد شده بدست آمد و در حال حاظر در موزه ایران باستان نگهداری می شود.

این مسئول در زنجان، اظهار داشت: مردان نمکی ۲ - ۳ - ۴ - ۵ و ۶ در موزه مردان نمکی زنجان در معرض نمایش عموم قرار دارد که از استقبال خوبی مواجه هستند.

به گفته وی مرد نمکی ۴ که به صورت جسد کامل انسانی با لباس و کفش می باشد پسری ۱۶ ساله دارای گوشواره نقره ای در گوش و چاقویی به کمر آن بسته شده است.

نجفلو خاطر نشان کرد: دو ظرف سفالی حاوی احتمالا روغن به کمر خود دارد. قدمت این مومیایی با توجه به آزمایشات کربن۱۴ انجام شده به دور هخامنشی است و قدمت جسد شماره ۱ مربوط به دوره ساسانی می باشد.

وی در پایان متذکر شد: همه این اجساد به دلیل ریزش معدن در دوره های مختلف تاریخی در این معدن مدفون شده اند.

نکته جالب و قابل توجه اینکه: به گفته قدیمی های روستا، بعضی وقتها صدای نواختن " نی " از این معدن تاریخی به گوش می رسد.

زهرا ملابابایی / زنجان

استان زنجان ایران جاذبه های گردشگری استان جهان کفش گردشگری گردشگری استان مردان موزه روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر