کد خبر: 211671 A

مسئول انجمن حمایت از بیماران کلیوی خدابنده:

متاسفانه بیماری نارسایی کلیوی با گسترش زندگی شهر نشینی، کاهش فعالیت بدنی، تغییر عادات غذایی، استفاده نابجا از دارو‌ها به صورت خودسرانه، افزایش چاقی، دیابت و فشار خون افزایش یافته است.

مسئول انجمن حمایت از بیماران کلیوی خدابنده، گفت: بیمارانی که توانایی جسمی و فکری دارند با حمایت‌های مادی و معنوی انجمن کلیوی اقدام به تاسیس مغازه یا انجام فعالیت‌های اقتصادی مورد علاقه می‌نمایند، اما برخی از بیماران به دلیل ناتوانی جسمی قادر به فعالیت نبوده و برای ادامه درمان و پیوند کلیه همچنان نیازمند حمایت انجمن کلیوی و خیرین هستند و این انجمن بیماران را با کمک‌های مالی و حمایت‌های معنوی به فعالیت‌های اقتصادی تشویق می‌کند.

به گزارش ایلنا از زنجان، نعمت اله خلجی امروز دراین زمینه افزود: متاسفانه بیماری نارسایی کلیوی با گسترش زندگی شهر نشینی، کاهش فعالیت بدنی، تغییر عادات غذایی، استفاده نابجا از دارو‌ها به صورت خودسرانه، افزایش چاقی، دیابت و فشار خون افزایش یافته است.

وی نیز مساله پیشگیری را مهم برای افراد جامعه تلقی کرد و ادامه داد: برای پیشگیری از بیماری‌های کلیوی، فشارخون و دیابت باید به درمان و کنترل آن توجه کرد و افراد سالم نیز از مصرف غذاهای چرب و یا مضر از جمله فست فود‌ها پرهیز نموده و از مصرف خود سرانه دارو‌ها از جمله مسکّن‌ها و آنتی بیوتیک‌ها خودداری نمایند و به محض مشاهده علائم بیماری‌های کلیوی به پزشک مراجعه نمایند.

مسئول انجمن حمایت از بیماران کلیوی خدابنده با اشاره به اینکه مشکلات مالی بیماران که ناشی از بیماری آنهاست و عدم فعالیت اقتصادی آن‌ها باعثتشدید بیماری آن‌ها شده است، تاکید کرد: در برخی موارد بیماری کلیوی، ناشی از فقر مالی و عدم آشنایی بیماران از روند بیماری و عدم مراجعه به موقع به پزشک است.

خلجی با تاکید بر اینکه با کمک‌های خیرین شهرستان خدابنده و فعالیت اقتصادی خود بیماران، وضعیت معیشت آنان تا حدود زیادی بهبود یافته است، گفت: بیمارانی که توانایی جسمی و فکری دارند با حمایت‌های مادی و معنوی انجمن کلیوی اقدام به تاسیس مغازه یا انجام فعالیت‌های اقتصادی مورد علاقه می‌نمایند، اما برخی از بیماران به دلیل ناتوانی جسمی قادر به فعالیت نبوده و برای ادامه درمان و پیوند کلیه همچنان نیازمند حمایت انجمن کلیوی و خیرین هستند و این انجمن بیماران را با کمک‌های مالی و حمایت‌های معنوی به فعالیت‌های اقتصادی تشویق می‌کند.
وی همچنین به کمک رسانی‌های انجمن خدابنده به بیماران کلیوی اشاره کرد و ادامه داد: این انجمن علاوه بر انجام امور اداری و تامین هزینه ایاب و ذهاب بیماران نیازمند، در پرداخت هزینه‌های دارو و درمان نیز به آنان کمک می‌کند.

مسئول انجمن حمایت از بیماران کلیوی خدابنده تعداد خیرین انجمن کلیوی خدابنده را ۶۰۰ برشمرد و تصریح کرد: خیرین به ویژه فرهنگیان، بازاریان، کارکنان بیمارستان و سایر ارگان‌ها نقش به سزایی در زمینه کمک به بیماران کلیوی نیازمند دارند و بدون حمایت آن‌ها فعالیت‌های انجمن مستمر و پویا نخواهد بود.

خلجی سال تاسیس این انجمن را سال ۸۵ عنوان کرد و گفت: تعداد بیماران کلیوی اعم از دیالیزی و پیوندی در بدو تاسیس انجمن کلیوی خدابنده، ۱۹ نفر بودند و در حال حاضر این انجمن ۵۴ بیمار دیالیزی و پیوندی تحت پوشش دارد.

بیمارستان پزشک پوشش جامعه چاقی دارو درمان فست فود فشار خون مادی و معنوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر