کد خبر: 213301 A

معاون آبخیزداری استان زنجان:

معاون آبخیزداری استان، با اعلام اینکه ۹۰ درصد بلایای طبیعی با عوامل اقلیمی و آب و هوایی ارتباط دارد وتن‌ها ۱۰ درصد این بلایا ناگهانی گزارش شده، رشد جمعیت را یکی از شاخصه‌ها در بروز بلایای طبیعی عنوان کرد.

معاون آبخیزداری استان زنجان گفت: برای کنترل و زمین لغزش‌ها در مواقع زلزله نیز ۵ هزار مورد زمین لغزش بررسی شده است.

به گزارش خبرنگارایلنا از زنجان، سید جمال موسوی، در جمع خبرنگاران، افزایش آلودگی‌ها و رشد گازهای گلخانه‌ای را ماحصل افزایش جمعیت و رشد صنایع عنوان کرد و گفت: در این بین کشورهای آمریکا، چین و ژاپن، بیشترین نقش را داشته‌اند و ایران در رتبه ۱۰ کشور‌ها قرار دارد.

موسوی دراین زمینه، افزایش بارندگی منجر به سیل و پراکنش بارندگی‌ها را جزو نتایج گرم شدن کره زمین بیان کرد و ادامه داد: طی دهه‌های گذشته افزایش سیل روند رو به رشدی داشته است.

وی، کاهش ۲ تا ۳ متری سفره‌های آب‌های زیرزمینی را در سطح استان یادآور شد و عنوان کرد: برای مقابله با اثرات سیل در سطح استان ۲۳ درصد طرح مطالعات آبخیزداری و ۱۸ درصد عملیات آبخیزداری اجرا شده است.

معاون آبخیزداری استان، زنجان در پایان با اعلام اینکه پهنه بندی سیل در۴۶۰ هزار هکتار از ابهررود و۲۵۰ هکتار نیز در حاشیه زنجانرود عملیاتی شده، خاطر نشان کرد: برای کنترل و زمین لغزش‌ها در مواقع زلزله نیز ۵ هزار مورد زمین لغزش بررسی شده است.

استان زنجان افزایش جمعیت ایران جنگل چین رشد زلزله زمین ژاپن سیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر