کد خبر: 214674 A

استاندار زنجان خبرداد:

رییس جمهور، چهارشنبه وارد فرودگاه زنجان می‌شود و پس از استقبال رسمی در فرودگاه، سخنرانی عمومی در استادیوم کارگران خواهند داشت.

استاندار زنجان گفت: رییس محترم جمهور در سفر به استان زنجان، در ملاقات با مردم استان در استادیوم، بخشی از تصمیماتشان را بیان خواهند کرد و در جلسه‌ای که با منتخبین مردم خواهند داشت و همچنین در جلسه که به عنوان توسعه و سرمایه گذاری استان تشکیل خواهد شد بخش دیگری از تصمیمات را بیان خواهند کرد و نیز بسیاری از تصمیمات مهم اقتصادی استان هم در آن جلسه گرفته خواهد شد و اعلام خواهد شد.

به گزارش ایلنا از زنجان، مصاحبه جمشید انصاری، استاندار زنجان، با صدا وسیمای مرکز زنجان، «اشراق» در خصوص سفر قریب الوقوع رئیس «دولت یازدهم» دولت تدبیر و امید به استان زنجان، را در زیر می‌خوانید:

جناب آقای انصاری زمان دقیق سفر ریاست محترم جمهور و برنامه‌های تدارک دیده برای این سفر چیست؟

سفر دکتر روحانی به استان زنجان، روز چهارشنبه، ۳۰ مهر، انجام خواهد شد، در این سفر جناب رییس جمهور را تعدادی از اعضای هیئت دولت و معاونان رییس جمهور همراهی خواهند کرد. سفرهای این دوره دولت یک تفاوتی با سفرهای انجام شده در دوره دولت‌های نهم و دهم دارد و آن سفر استانی رییس جمهور است نه هیات دولت. در این سفر کل اعضای هیات دولت به استان نمی‌روند و جلسه هیات دولت در آنجا تشکیل نمی‌شود. طبعا مصوبات دولت هم در آنجا به تصویب نمی‌رسد ولی تصمیماتی رییس جمهور و وزرا می‌گیرند که در جریان سفر اعلام خواهد شد.

رییس جمهور روز چهارشنبه وارد فرودگاه زنجان خواهند شد و پس از استقبال رسمی در فرودگاه، سخنرانی عمومی در استادیوم کارگران خواهند داشت و با مردم استان دیدار خواهند کرد و در جمع مردم استان بعضی از تصمیمات را بیان خواهند کرد. رییس جمهور در طول روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در زنجان هستند. جلسات با منتخبین مردم، جلسه با روحانیون، ایثارگران خواهند داشت و یک جلسهٔ خاصی با عنوان جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان دارند که با کارآفرینان و حدود ۶۰ شرکت بزرگ سرمایه گذاری کشور و بانکهای بزرگ خواهد بود و در ‌‌نهایت در جلسه شورای اداری استان شرکت خواهند کرد و در صورتی که فرصت شود از یک یا دو مجموعه یا پروژه بازدید خواهند داشت.

اهداف سفر چیست و چه دستاوردهایی به همرا خواهد داشت؟

سفر رییس جمهور به زنجان قطعا یک فرصت بزرگ برای استان است. رییس جمهور به عنوان بالا‌ترین مقام اجرایی کشور و به استناد اصل ۱۲۶ قانون اساسی کلیه اختیارات مربوط به برنامه و بودجه و مسایل اقتصادی کشور را در اختیار دارد و می‌تواند منشا اتخاذ تصمیم مهمی برای استان باشد که جهت گیری توسعه استان را تغییر بدهد و یا شتاب ببخشد.

در طول یک سال گذشته و پس از استقرار دولت جدید و یک سالی که توفیق خدمت به مردم زنجان را پیدا کردم مجموعه‌ای از کارهایی را آماده سازی کرده‌ایم که شاید بخشی از آن‌ها نتایج پیگیری‌اش در این سفر نهایی شود و با تاکید و حمایتی که دولت از اجرای این طرح‌ها و پروژه‌ها خواهد کرد، بتوانیم با قوت و استحکام دنبال کنیم. همچنین در طول یک ماه گذشته نیز جلسات متعددی داشتیم با وزرا، معاونین ریس جمهور و مدیران بنگاههای اقتصادی بزرگ کشور که در چند زمینه هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است.

امیدواریم تصمیمات بزرگی که در سفرهای قبلی دولت و روسای جمهور به استان گرفته شده و تاکنون این تصمیمات به هر دلیلی نتایج‌اش عملیاتی نشده بتوانیم یک نقطه پایانی بربلاتکلیفی این پروژه‌ها بگذاریم و عزم دولت را برای اجرای نهایی این پروژه‌ها جذب کنیم و حمایتهای موثر دولت را برای این پروژه‌ها داشته باشیم.

طرح‌هایی مثل پروژه‌های نفت و گاز استان، طرح بزرگ پتروشیمی، پالایشگاه، طرح‌هایی که برای پتروشیمی در مناطق استان مثل خدابنده و هیدج در نظر گرفته شده، طرحهای بزرگی مثل منطقه ویژه اقتصادی که سالهاست قول آن داده شده است.

بعضی از پروژه‌های مهم استان که به دلیل عدم تامین منابع مالی ناتمام مانده تلاش خواهیم کرد که موافقت دولت را برای تامین منابع مالی و به اتمام و بهره برداری آن‌ها تا پایان سال ۹۴ بگیریم.

امیدواریم بتوانیم طرح‌های بسیار مهم استان را از بلاتکلیفی خارج کنیم و قول اجرای چندین طرح بزرگ را نیز بگیریم تا بتوانیم خط مشیی که برای شتاب گرفتن توسعه استان، با اولویت دادن به اجرای پروژه‌های بزرگ اتخاذ کرده‌ایم، با سرعت و شتاب بیشتری پیش ببریم.

رییس جمهور به شهرستان‌ها هم سفر می‌کنند یا وزرا به شهرستان‌ها سفر خواهند کرد؟

برنامه‌های سفر در مرکز استان پیش بینی شده است و برای هر یک از شهرستان‌های استان یکی از وزرا یا معاونین رییس جمهور به عنوان نماینده رییس جمهور سفر می‌کند و ضمن اینکه حامل سلام رییس جمهور به مردم شهرستان است. مسایل منطقه را از نزدیک و در حوزه اختصاصی خودشان بررسی می‌کنند و به همین دلیل پیشنهاد دادیم در شهرستان‌ها وزرایی حضور پیدا کنند که مشکلات بیشتری در حوزهٔ کاری آن وزیر در آن شهرستان داریم.


چه تمهیداتی برای رساندن نامه‌های مردمی به دست رییس جمهور اندیشیده شده است؟

یک رویه دیگری برای دریافت پیشنهادات و انتقادات نامه‌های مردم پیش بینی شده و آن اینکه مرکزی را تجهیز کرده‌ایم به عنوان مرکز ۱۱۱ و ۲۰۰ نفر اپراتور، همزمان در طول ۲۴ ساعت از یک روز قبل از سفر تا یک روز بعد از سفر(صبح سه شنبه تا غروب جمعه) در آن مرکز مستقر خواهند بود و مردم از منزل خودشان می‌توانند با ۱۱۱ تماس بگیرند و از طریق اپراتورهایی که آموزش دیده‌اند برای ثبت درخواست‌ها و شکایات و پیشنهادات اقدام کنند.

در این مرکز، نمایندگانی از دولت و رییس جمهور و دستگاههای اجرایی حضور خواهند داشت و تمام درخواست‌ها به صورت آنلاین مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایتا آنچه که در طول سفر قابل پاسخ گویی باشد پاسخ داده خواهد شد و آن دسته از مواردی که نیازمند زمان بیشتری برای رسیدگی است مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

با پیش بینی‌های به عمل آمده لازم نیست مردم عزیز متحمل زحمت شوند و نامه‌های خود را به استانداری برسانند. اساسا سیستم دریافت نامه مکتوب نداریم و از پیشرفت‌های تکنولوژی استفاده کرده‌ایم تا همشهریان عزیز خواسته‌های خود را با زبان خودشان بیان کنند و آن دسته از هم استانی‌هایی که در مرکز استان سکونت ندارند، متحمل رنج سفر را نشوند تا نامهٔ خود را بدست رییس جمهور برسانند. شهرستانهای استان نیز می‌توانند با تلفن ۱۱۱ بدون هیچ پیش کد و هزینه‌ای خواسته‌های خودشان را بیان کنند و اگر مراجعات و تماس‌ها به گونه‌ای بود که لازم شد زمانش را تمدید کنیم قطعا اینکار را نیز انجام خواهیم داد.

چه برنامه‌ای برای اطلاع رسانی مردم در خصوص تصمیمات گرفته شده در طول سفر دارید؟

رییس محترم جمهور در ملاقات با مردم استان در استادیوم، بخشی از تصمیمات‌شان را بیان خواهند کرد و در جلسه‌ای که با منتخبین مردم خواهند داشت و همچنین در جلسه که به عنوان توسعه و سرمایه گذاری استان تشکیل خواهد شد بخش دیگری از تصمیمات را بیان خواهند کرد و نیز بسیاری از تصمیمات مهم اقتصادی استان هم در آن جلسه گرفته خواهد شد و اعلام خواهد شد.

جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان، جلسه خاصی است که سرمایه گذاران استان طرح‌های خودشان را می‌توانند ارایه کنند و مدیران شرکت‌های بزرگی که در آن جلسه حضور خواهند داشت می‌توانند نحوه مشارکت و حمایت خودشان را در این طرح‌ها بیان کنند. قطعا آقای رییس جمهور قبل از اینکه استان را ترک کنند یک مصاحبه مطبوعاتی هم خواهند داشت و چکیده تصمیمات در مصاحبه تلویزیونی و مطبوعاتی به سمع و نظر مردم استان خواهد رسید.

برای مسکن مهر استان چه برنامه‌هایی اندیشه‌اید و اگر وزیر راه و شهرسازی هم به استان سفر کنند چه خواسته‌ای می‌توانیم در این زمینه از ایشان داشته باشیم؟

مسکن مهر در استان ما به لحاظ مراحل اجرایی از بسیاری از استان‌های دیگر جلو‌تر است و جز ۶-۵ استانی هستیم که وضعیت مطلوب تری در اجرای پروژه مسکن مهر داشته‌ایم و البته نواقصی هم در این زمینه وجود دارد که باید رفع شود. مشکل اصلی کند شدن حدود ۵۰۰۰ واحد باقیمانده استان ما عدم تامین منابع بانکی برای وامی است که به این امور تعلق می‌گیرد و قطعا در این خصوص دولت تصمیمات مناسبی خواهد گرفت.

بیشتر دنبال این هستیم که این فرصت را برای طرح‌ها و برنامه‌هایی استفاده کنیم که برای کل استان بتواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

دنبال این نیستیم که در یک سفر رییس جمهور به استان تمام مشکلات استان را مطرح کنیم و قرار نیست تمام مشکلات در یک دوره حل شود. هنر ما می‌تواند اولویت گذاری درستی برای خواسته‌ها و مطالبات و مشکلات استان باشد. آن چیزی را مطرح کنیم که برای ما مهم‌تر است و دولت بتواند در حل آن به ما کمک کند. در واقع نگاه و رویکرد ما در شناسایی و طرح مطالباتی که با رییس جمهور و اعضای هیئت دولت خواهیم داشت اولویت گذاری‌ها و طرح مسایلی که برای گروههای بیشتری از مردم اهمیت دارند و می‌تواند تحول و جهشی را در توسعه استان به دنبال داشته باشد، است.

با توجه به ظرفیت استان در حوزه صنعت و معدن چه مواردی را می‌توان در این زمینه مطرح و منتفع کرد؟

رییس جمهور مهمان استان است و میزبان مردم استان. دستگاههای دولتی هم بخشی از مردم استان هستند که میزبانی را برعهده دارند. نوع استقبالی که از حضور رییس جمهور در استان می‌کنیم مصداق(مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد) است.

مردم استان ما آداب مهمان نوازی را از بسیاری از مردم کشور بهتر می‌دانند و به جا می‌آورند و در این سفر هم قطعا بجا خواهند آورد و مطالبات هم در همین حضور‌ها مطرح خواهد شد.

استان زنجان برنامه و بودجه تلفن صنعت و معدن فرودگاه مسکن مهر مصاحبه نفت و گاز وزیر راه و شهرسازی هیئت دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر