کد خبر: 217281 A

رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تاکید کرد:

استان زنجان با داشتن جاذبه‌های قابل توجه فرهنگی، تاریخی، طبیعی و مذهبی می‌تواند به یکی از استان‌های مهم مقصد گردشگری داخلی و خارجی تبدیل شود.

رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در زنجان، گفت: استان زنجان باید با برنامه ریزی لازم و کافی از یک استان معتبر درحوزه گردشگری به استانی گردشگر تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سفر به استان زنجان به همراه سفر کاروان دولت یازده با اشاره به اینکه استان زنجان ظرفیت بسیاری در بخش میراثفرهنگی و صنایع گردشگری دارد، اظهارداشت: استان زنجان با داشتن جاذبه‌های قابل توجه فرهنگی، تاریخی، طبیعی و مذهبی می‌تواند به یکی از استان‌های مهم مقصد گردشگری داخلی و خارجی تبدیل شود.

نماینده ویژه رییس جمهور در حاشیه نهمین دور سفر استانی هیات دولت به زنجان گفت: در سند چشم‌انداز بیست ساله کشور پیش‌بینی شده است که کشور ایران ۲۰ میلیون گردشگر خارجی و ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار درآمد از طریق ورود گردشگر خارجی داشته باشد.

سلطانی فر در ادامه با اشاره به موقعیت مطلوب استان زنجان در منطقه شمال غرب کشور، تصریح کرد: استان زنجان باید با برنامه ریزی لازم و کافی از یک استان معبر در حوزه گردشگری به استانی گردشگر تبدیل شود.

وی با بیان اینکه وجود جاذبه‌های بی‌نظیر تاریخی در این شهرستان و محور گردشگری گنبد سلطانیه - بقعه قیدار نبی(ع) و غار کتله خور در بسیار احائز اهمیت است، تصریح کرد: گنبد تاریخی سلطانیه در بیش از چهار هزار سایت معتبر گردشگری در سراسر دنیا معرفی می‌شود.

نماینده ویژه رییس جمهور تصریح کرد: توسعه و پیشرفت شهرستان سلطانیه با توسعه گردشگری امکان پذیر است.

سلطانی فر همچنین در بخشی از سخنان خود، تاکید کرد: جهت توسعه و رونق بخش گردشگری، سرمایه گزاری بخش خصوصی در این صنعت لازم و ضروری است.

سلطانی فر در جریان نهمین سفر استانی و اولین سفر به استان زنجان به همراه هیئت دولت به استان زنجان در جمع مردم شهرستان خدابنده خاطر نشان شد: در سال گذشته میزان ورودگردشگران خارجی چهارو نیم میلیون نفر بود که ۶ میلیارد دلار درآمد داشته است که نیمی از آن‌ها، گردشگران زیارتی - مذهبی بودند، لذا این فاصله بسیار زیاد بوده و رساندن این میزان به هدف مشخص شده کار سختی است و لازم است همه دستگاه‌ها در این زمینه همکاری داشته باشند.

این مقام مسئول کشوری دراستان زنجان، ادامه داد: رئیس‌جمهور و دولت با این رویکرد منابع مورد نیاز را تامین می‌کنند، ولی باید تاکید کرد که حضور گردشگران خارجی نیازمند زیرساخت‌هایی مانند هتل‌های چهار و پنج ستاره است.

نماینده ویژه رییس جمهورهمچنین در استان زنجان، اظهار کرد: یک هزار و ۱۰۰ هتل در کشور وجود دارد که حدود ۱۳۰ هتل، چهار و پنج ستاره است. برای رسیدن به هدف میزان این هتل‌ها باید حداقل تا سه برابر افزایش یابد. با وجود مشکلات موجود مانند حمل و نقل هوایی زیرساخت‌های حضور گردشگران خارجی در حال انجام است که در این راستا مراکز خدمات بین‌راهی افزایش یافته، صدور ویزا برای گردشگران نیز تسهیل یافته است.

وی عنوان کرد: یک میلیون بنای تاریخی در کشور وجود دارد که ۱۵۰ هزار بنا شناسایی و ۳۱ هزار بنا ثبت ملی شده است، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت ایران یک موزه بزرگ است.

این مقام مسئول کشوری در زنجان یاد آورشد: ۱۵۰ هزار بنای شناسایی شده باید احیا، مرمت و بازسازی شود و با توجه به اینکه با محدودیت منابع مالی روبه‌رو هستیم اعتبار تخصیص یافته برای مرمت‌ها فقط پاسخ‌گوی ۵ درصد نیاز موجود است، لذا رویکرد اصلی مشارکت با مردم و مرمت‌های بناهای تاریخی است.

سلطانی‌فر در پایان با اشاره به اهمیت برخی بنا‌های کشور واستان زنجان، افزود: به‌غیر از بناهایی که ثبت جهانی و ملی شده و بناهای هم‌وزن آن‌ها که نگهداری و مرمت آنان در تعهد دولت است و تعداد آنان چندین هزار است.

مسعود سلطانی فر در چند سال گذشته استاندار استان زنجان بوده است.

استان زنجان بخش خصوصی توسعه و پیشرفت حمل و نقل دلار سرمایه صنایع دستی و گردشگری گردشگری مشکلات وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر