کد خبر: 235981 A

گزارش ایلنا ازآیین مراسم تودیع و معارفه رئیس صنعت, معدن وتجارت استان زنجان؛

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزرات صنعت، معدن و تجارت گفت: ۸۶ هزار واحد صنعتی با اشتغالزایی ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار نفر در کشور فعال است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزرات صنعت، معدن و تجارت, گفت: عزم عمومی و نگرش جمعی لازمه پیشرفت و توسعه این بخش در استان زنجان است.

به گزارش خبرنگارایلنا از زنجان، علی یزدانی، معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزرات صنعت، معدن و تجارت پیش از ظهر امروزپنج شنبه(۴ دی) درآیین مراسم معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان, اظهارداشت: در کشور ۸۶ هزار واحد صنعتی با اشتغالزایی ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار نفر فعال است و مجوز ۸۵ هزار طرح صنعتی نیز صادر شده است.

یزدانی, تعداد واحدهای صنعتی استان زنجان را یک هزار و ۱۰۰ واحد عنوان کرد و افزود: در این واحد ها نیز زمینه اشتغالزایی ۳۱ هزار نفر اعلام شده است.

این مقام مسئول کشوری در زنجان, به طرح های صنعتی که جواز تاسیس آن ها صادر شده است اشاره کرد و افزود: با راه اندازی این طرح ها در ۲ سال آینده شاهد اشتغال ۵۰ درصدی در استان خواهیم بود.

یزدانی در ادامه به جایگاه استان زنجان از لحاظ پتانسیل صنعتی و معدنی اشاره کرد و افزود: عزم عمومی و نگرش جمعی لازمه پیشرفت و توسعه این بخش در استان زنجان است.

*استان زنجان ظرفیت های بسزایی در بخش گردشگری، کشاورزی، صنایع دستی و فرش دارد.

وی در بخشی از سخنان خود, با یادآوری اینکه در دولت یازدهم قانون گرایی و فساد گریزی به عنوان اصل مورد تاکید است، افزود: استان زنجان ظرفیت های بسزایی در بخش گردشگری، کشاورزی، صنایع دستی و فرش دارد که باید این ظرفیت ها نیز بهره‌مند شد.

این مقام مسئول به نقش تشکل های مردمی اشاره کرد و افزود: در بخش صنعتی و معدنی نیز باید توجه به این اولویت ها و حل مشکلات این بخش مورد توجه قرار گیرد.

یزدانی همچنین در پایان سخنان خود, به بیانات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: مردم باید حمایت خود از تولیدات داخلی را با خرید این محصولات نشان دهند و واحدهای تولیدی نیز باید با ارائه و تولید کالاهای با کیفیت در این راستا گام بردارند.

*اعتماد به تشکل های خصوصی یکی از اولویت های کاری در این سازمان است.

درادامه این مراسم ناصر فغفوری که پیش از این سرپرستی سازمان صنعت و معدن وتجارت استان زنجان را برعهده داشت، با اشاره به اینکه انجام امور به دست مردم نتایج بهتری را در پی دارد، ادامه داد: دستگاه ها باید نقش تسهیل کننده را دراین زمینه داشته باشند.

فغفوری از تفویض تصدی گری در این سازمان به اتاق اصناف، خانه صنعت و معدن و نظام مهندسی معدن خبر داد و یادآور شد: با توجه به اهمیت بخش های صنعت، معدن و تجارت راهکارهای تخصصی مرتبط با هر بخش در دستور کار قرار می گیرد.

این مقام مسئول با تاکید بر ارتقاء جایگاه صادرات در استان زنجان ادامه داد: برنامه راهبردی صنعت و معدن تدوین شده است و تلاش خواهیم کرد تا جایگاه استان زنجان در بخش صنعت به رتبه ۱۰ و در بخش معدن به ۹ کشور ارتقاء پیدا کند.

فغفوری ادامه داد: افزود: اعتماد به تشکل های خصوصی یکی از اولویت های کاری در این سازمان است.

استقرار صنایع تبدیلی و نگهداری در استان زنجان یکی از ضرورت های مهم است معاون برنامه ریزی استانداری زنجان گفت: استقرار صنایع تبدیلی و نگهداری در استان زنجان یکی از ضرورت های مهم است.

*استان زنجان ظرفیت در خورتوجهی در صنایع معدنی، سرب و روی، آهن، مس و سنگ های تزئینی دارد.

دیگر سخنران این مراسم رحیم عصفوری، معاون برنامه ریزی استاندار زنجان بود, که در این مراسم با اشاره به پتانسلهای صنعتی استان زنجان اظها رداشت: استان زنجان ظرفیت در خورتوجهی در صنایع معدنی، سرب و روی، آهن، مس و سنگ های تزئینی دارد.

عصفوری, با اشاره به توانمندی های استان در زمینه ترانسفو، کابل سازی و صنعت برق ادامه داد: در صنایع نساجی و قطعه سازی نیز استان زنجان از رتبه قابل قبولی برخوردار است.

وی به موقعیت جغرافیایی استان زنجان و قرارگیری در مسیر ترانزیت و حمل و نقل جاده ای اشاره کرد و افزود: همین ظرفیت ها موجب شد تا مصوبه ای با حضور رئیس جمهور در استان زنجان مبنی برای تبدیل استان به قطب برق، الکترونیک و آی تی ایجاد شود.

این مقام مسئول در ادامه, با اشاره به اینکه تبدیل استان زنجان به منطقه ویژه اقتصادی نیز از دیگر درخواست های استان از رئیس جمهور بود، افزود: برای تحقق این مساله نیازمند عزم ملی و تلاش مسئولان بالاخص بخش صنعت و معدن هستیم.

عصفوری همچنین, به ظرفیت های استان در بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: استان زنجان می تواند ۲.۵ برابر مصرف خود محصولات کشاورزی تولید کند.

معاون برنامه ریزی استانداری زنجان در بخشی از سخنان خود, با انتقاد از اینکه نبود صنایع تبدیلی و بهره برداری از مواد اولیه تولید در استان نقطه ضعفی در استان محسوب می شود، یادآور شد: استقرار صنایع تبدیلی و نگهداری یکی از ضرورت های مهم استان است.

وی, ایجاد زنجیره تولید در بحثآهن و سنگ های تزئینی مورد تاکید قرار داد و گفت: مشکلات برخی از واحدهای تولیدی که نیمه فعال است با تسهیلات سرمایه در گردش حل می شود.

ساختار بلندمدت کشور با کارآفرینی و سرمایه گذاری سازگار نیست

نماینده مردم زنجان وطارم در مجلس شورای اسلامی گفت: ساختار بلندمدت کشور با کارآفرینی و سرمایه گذاری سازگار نیست و نتوانستیم تولید رقابت پذیر در کشور داشته باشیم.

محسن علیمردانی، نماینده مردم زنجان و طارم, نیز در این مراسم معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اظهارداشت: وحدت و همدلی مردم استان زنجان به عنوان الگویی در کشور مطرح است.

علیمردانی, با اشاره به اینکه حضور مسئولان ارشد متعهد استان زنجان و تعامل با مردم توانسته راه های توسعه را به روی استان باز کند، ادامه داد: استان زنجان در حوزه های صنعتی، معدنی و کشاورزی از پتانسیل و ظرفیت بالایی برخوردار است.

این مقام مسئول, با انتقاد از اینکه عقب ماندگی استان زنجان همواره مورد سوال مردم و مسئولان است، یادآورشد: ساختار بلندمدت کشور با کارآفرینی و سرمایه گذاری سازگار نبود و نتوانسیم تولید رقابت پذیر در کشور داشته باشیم.

علیمردانی, یادآورشد: متاسفانه اتکا به درآمدهای نفتی مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده است و باید تلاش کنیم تا شعار حمایت از تولید و صادرات را سرلوحه امور قرار دهیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ارائه به موقع بودجه به مجلس و کنترل تورم را از اقدامات در خور توجه دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: با تمام اقداماتی که دولت در عرصه اقتصاد انجام داده است هنور نیز سرمایه گذاران به رضایت کامل نرسیده اند و احساس می کنند از تولید حمایت نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه رونق صادرات باید در اولویت قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در راستای حمایت از تولیدکنندگان باید دریافت مالیات از این بخش به حداقل برسد.

گفتنی است این مراسم با حضور معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور، تشکیل شده بود که ناصر فغفوری بعنوان رئیس سازمان صنعت, معدن وتجارن استان زنجان, با قرائت حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در این مراسم معرفی شد.

لازم به ذکر است درپایان این مراسم با نثار فاتحه به روح مرحوم سعید سیاری، رئیس اسبق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، که بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفته بود, ناصر فغفوری به عنوان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان منصوب شد.

گزارش: زهرا ملابابائی

استان زنجان اشتغال اقتصاد تورم صنعت معدن صنعت معدن و تجارت مالیات مراسم تودیع و معارفه نساجی نماینده مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر