کد خبر: 239063 A

در چهارمین جلسه کارگروه راهبردی توسعه برق، الکترونیک و IT استان زنجان صورت گرفت؛

در تدوین نقشه راه، سه مرحله پیش بینی شده است که پس از تصویب نهایی توسط شورای راهبری تهران و تقسیم کار استانی، اجرا خواهد شد.

استاندار زنجان، گفت: در تدوین نقشه راه، سه مرحله پیش بینی شده است که پس از تصویب نهایی توسط شورای راهبری تهران و تقسیم کار استانی، اجرا خواهد شد.

به گزارش ایلنا از زنجان به نقل از روابط عمومی استانداری زنجان، جمشید انصاری استاندار زنجان، امروز یکشنبه(۱۴دی) در چهارمین جلسه کارگروه راهبردی توسعه برق، الکترونیک و IT در استان از پیش بینی تشکیل ۲ شورا در این خصوص خبر داد و گفت: یک شورای راهبری با مسئولیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و با عضویت معاونت‌های وزارت صنعت و معدن، وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تهران و یک شورای اجرایی با عضویت مدیران دستگاههای اجرایی، بخش خصوصی فعال در حوزه‌های الکترونیک و IT و صاحب نظران دانشگاهی برای تبدیل استان به قطب الکترونیک و IT کشور تشکیل شده است.

انصاری به تدوین نسخه نهایی سند نقشه راه تا پایان دی ماه سال جاری اشاره کرد و افزود: در تدوین نقشه راه، سه مرحله پیش بینی شده است که پس از تصویب نهایی توسط شورای راهبری تهران و تقسیم کار استانی، اجرا خواهد شد.

وی مرحله اول پیش بینی شده را شناسایی و ارائه گزارش نهایی از وضعیت ۷ شاخص مرتبط با حوزه الکترونیک و IT عنوان کرد و گفت: شناسایی دقیق واحدهای تولیدی و خدماتی مرتبط، برآورد وضعیت نیروی انسانی حوزه برق و IT در استان، برآورد ظرفیت تربیت نیروی متخصص و ماهر، شناسایی وضعیت نیروهای مرتبط شاغل در ادارات، احصاء ظرفیت مراکز رشد و آموزشی و پژوهشی استان، بررسی مشوق‌های دولتی برای سرمایه گذاران این حوزه‌ها و شناسایی وضعیت زیرساخت‌های استان از جمله اقدامات گام نخست سند راهبردی است که باید تا پایان بهمن ماه سال جاری به اتمام رسد.

مقام عالی استان فراهم سازی زیرساخت‌های اولیه در استان و جهت گیری‌های مناسب برای تبدیل شدن زنجان به قطب الکترونیک و IT کشور را از جمله اقدامات گام دوم پیش بینی شده در نقشه راه توسعه استان دانست و خاطرنشان کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی باید پیش از پایان بهمن ماه نسبت به تملک و طراحی مقدماتی شهرک تخصصی برق، الکترونیک و IT اقدامات لازم را انجام دهد تا عملیات اجرایی این شهرک در دهه فجر آغاز و در تابستان سال آینده نیز زمینه استقرار شرکتهای متقاضی در شهرک فراهم شود.

انصاری در اجرای گام دوم این سند از آغاز عملیات اجرایی مرکز داده ملی(Data center) در زنجان خبر داد و گفت: در حوزه IT باید گزارشی از خطوط تکمیلی فیبر نوری ارائه شود تا ضمن بررسی نیازمندی‌های استان، زیرساخت‌های لازم برای راه اندازی این مرکز در زنجان فراهم شود و طی سفر وزیر ارتباطات و فناوری به استان در ایام دهه فجر، عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

نماینده عالی دولت در استان، انتخاب مشاور برای انجام مطالعات اجرایی برنامه را از مهم‌ترین اقدامات در گام سوم نقشه راه عنوان کرد و اظهار داشت: فرایند انتخاب مشاور باید طی ۲ ماه و پیش از پایان سال به اتمام رسد و مشاور انتخاب شده نیز در طول سال ۹۴ فرصت خواهد داشت تا ضمن انجام مطالعات، در هر مرحله از کار، گزارشات خود را ارائه دهد.

استاندار زنجان، دهه فجر امسال را نقطه عطفی در آغاز عملیات اجرایی برای تبدیل شدن زنجان به قطب الکترونیک و IT کشور دانست و با اشاره به پتانسل‌های مناسب در داخل و خارج از استان، خواستار اجرای یک برنامه اطلاع رسانی و تبلیغی مناسب در کشور شد تا امکانات موجود و اقدامات صورت پذیرفته به اطلاع عموم مردم و سرمایه گذاران برسد.

انصاری در پایان سخنان خود، بر ضرورت طراحی یک مدل اقتصادی خاص از سوی مشاور برای جلب سرمایه گذاران در حوزه الکترونیک و IT در زنجان تاکید کرد و با بیان اینکه برای توسعه استان نیازمند اهداف بلندپروازانه از سوی مدیران و روحیه صبر و تحمل از سوی مردم هستیم، افزود: با در نظر داشتن اهداف بزرگ و با همکاری مشترک دانشگاه‌ها، دستگاه‌های اجرایی مرتبط و بخش خصوصی فعال در این حوزه‌ها می‌توان زنجان را به قطب الکترونیک و IT کشور تبدیل کرد.

آی تی استان زنجان الکترونیک برق دولت روابط عمومی شاخص فیبر نوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وزارت نیرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر